Międzynarodowy Stadion Piłkarski w Xi’an.

Stadion piłkarski w stylu Chińskim, czyli Xi’an Football Centre – Zaha Hadid

Stadion piłkarski Xi’an Football Centre wg biura projektowego Zaha Hadid

Na pierwszy rzut oka projekt trochę kosmiczny, po dokładniejszej analizie zdaje się być bardzo przemyślany i… nawiązujący do chińskiej architektury. Stadion piłkarski nawiązujący do tradycyjne architektury Chin? Czy to możliwe? Sprawdźcie sami, czym charakteryzuje się ten projekt i jak będzie wyglądać?

Wizualizacje stadionu Xi’an Football Centre

Stadion, który przede wszystkim dba o widza

Międzynarodowe Centrum Piłki Nożnej w Xi’an będzie stadionem na 60 000 miejsc, na których będą rozgrywane mecze krajowe i międzynarodowe, a także krajowe rozgrywki ligowe, akademie szkolenia młodzieży, występy rozrywkowe i wydarzenia kulturalne. Xi’an to starożytna stolica Chin i rdzeń Jedwabnego Szlaku, ma długą historię przyjmowania gości z całego świata. Na światowej arenie piłki nożnej Międzynarodowe Centrum Piłkarskie Xi’an kontynuuje tę tradycję i tworzy trwałe dziedzictwo nowych przestrzeni obywatelskich, obiektów sportowych i rekreacyjnych dla miasta.

Centrum będzie zlokalizowane w nowej dzielnicy Fengdong w Xi’an, ze stacjami w rozwijającej się sieci metra w mieście. Miasto liczy dziewięć milionów mieszkańców i posiada 2 kluby piłkarskie. Co ciekawe w Polsce nie raz kilkudziesięciotysięczne miasta mają 1 lub 2 kluby piłkarskie. Natomiast Xi’an będzie gospodarzem Pucharu Azji w 2023 roku w Chinach.

Stadion został zaprojektowany tak, aby zapewnić optymalne warunki dla piłki nożnej i zmaksymalizować jego wykorzystanie po turnieju w 2023 roku. No i bardzo dobrze, bo po co komu stadion, gdzie można grać tylko w piłkę. Jak na przykład na Polskim Stadionie Narodowym, gdzie niestety na przykład koncerty nie udają się w ogóle, ze względu na dramatyczną akustykę.

Otwarte fasady stadionu zapraszają miasto do serca budynku, aby przez cały dzień korzystać z przestrzeni publicznych, obiektów rekreacyjnych i gastronomicznych. Położone w szeregu zacienionych tarasów ogrodowych wychodzących na południe, z widokiem na miasto i górę Qing, będą służyć widzom odwiedzającym stadion podczas meczów piłkarskich, wydarzeń kulturalnych i przedstawień. Szerokie linie elewacji chronią stadion przed wiatrem z północy i przekazują płynne formy dachu, który chroni centrum w kształcie siodła, co maksymalizuje liczbę miejsc siedzących dla widzów w środku pola.

Stadion, na którym rosną drzewa

Projekt wykorzystuje ultralekką konstrukcję dachu z siatką kablową o dużej rozpiętości, co zapewnia minimalne obciążenie i niewielki ślad materiałowy, co z kolei zmniejsza podstawową konstrukcję stadionu. Duże, zacienione tarasy na świeżym powietrzu i publiczne hale obejmują rozległe nasadzenia drzew i roślin na wszystkich poziomach, zapewniając komfortowe warunki w gorącym klimacie kontynentalnym w Xi’an. Wspierana przez napiętą konstrukcję siatki kablowej, półprzezroczysta membrana nad siedzeniem chroni widzów przed niesprzyjającą pogodą i bezpośrednim nasłonecznieniem, jednocześnie pozwalając na dotarcie do powierzchni gry największej ilości naturalnego światła, sprzyjając wzrostowi trawy na boisku, aby zapewnić warunki do gry na najwyższym poziomie.

Modelowanie cyfrowe zdefiniowało geometrię fotela do siedzenia dla kibiców, aby zoptymalizować bliskość i widok na pole gry ze wszystkich 60 000 miejsc, tworząc najbardziej ekscytującą atmosferę dla piłki nożnej i zapewniając wyjątkowe wrażenia z meczu dla wszystkich graczy i widzów.

Inne architektoniczne tematy

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *