badania geotechniczne

O czym warto pamiętać przy budowie? – Badania geotechniczne

Badania geotechniczne podczas budowy domu

Budowa domu to spore wyzwanie dla wielu osób i par. Warto, wówczas wiedzieć, o co zadbać przed i podczas samych prac oraz jakie kwestie wziąć pod uwagę, by przebiegało to szybko i sprawnie. Jedna z nich odnosi się do badań geotechnicznych.

Budowa domu – czego nie wolno pominąć?

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, to warto pamiętać o istotnych kwestiach. Do tych, które wysuwają się na pierwszy plan z pewnością zalicza się np. planowanie przestrzeni domu. Zdania w tym zakresie są podzielone, bo niektóre osoby chcą duże domy, inne małe, a wręcz niewielkie.

Ważne aspekty, o jakich powinno się pamiętać, decydując się na budowę to wykonanie niezbędnych badań i posiadanie pozwoleń. Warto zapoznać się z procedurami prawa budowlanego i dopilnować terminów oraz formalności, bo niewiedza w tym zakresie może sporo kosztować. Znaczenie mają też dodatkowe kwestie, takie jak np. wykonanie badań geotechnicznych, które nie zawsze są obowiązkowe, ale mogą okazać się pomocne.

Badanie geotechniczne – na czym polega i dlaczego jest tak ważne?

Zanim zaczniemy budowę, niezbędne jest nie tylko przygotowanie planów i uzyskanie zezwoleń, ale zadbanie również o inne kwestie, takie jak np. badanie geotechniczne. W tym celu powinno się samodzielnie przejrzeć mapy geologiczne albo zlecić wykonanie badania profesjonaliście. Dlaczego ma to takie znaczenie?

  1. Dzięki samemu badaniu można uniknąć w praktyce problemów, które odnoszą się np. do pękających w domu ścian lub zapadających się fundamentów. Takie sytuacje mają czasami miejsce i stanowią efekt niedopilnowania właśnie wskazanych badań. Może to spowodować powstanie nieodwracalnych w skutkach uszkodzeń co do samej konstrukcji.
  2. Badania geotechniczne można wykonać, sprawdzając stan gruntu w urzędzie gminy (miasta). Warto poprosić tam o udostępnienie map geologicznych lub hydrogeologicznych, ale w praktyce by skrócić te prace można po prostu zlecić wykonanie badań właściwej osobie. Co istotne, same badania nie są niezbędne i konieczne w każdej sytuacji budowy domu, a prawo nie nakłada takiego obowiązku na inwestora. Warto, jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których projekt budowlany musi zawierać wyniki badań geologicznych, a czasami dla własnego spokoju po prostu lepiej się na nie zdecydować.

Budowa domu to wyzwanie a czasami ryzyko. To drugie można ograniczyć, zapoznając się z ważnymi kwestiami w zakresie samego prawa budowlanego i innych czynników, które mają wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz dom i jak szybko odbędzie się sama budowa i zakończenie poszczególnych etapów prac.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Inne artykuły związane z budową domu

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *