altana-metalowa-z-moskitiera

Klasyczne i nowoczesne, drewniane i metalowe – krótki przegląd altan ogrodowych

Altany ogrodowe

Altana ogrodowa to miejsce wypoczynku, ale również spotkań towarzyskich. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się jakiego rodzaju altana będzie idealna do wystroju naszego ogrodu.

Klasyczne i nowoczesne, drewniane i metalowe – krótki przegląd altan ogrodowych.

Altanki ogrodowe to miejsce wypoczynku znajdujące się w zaciszu Twojego ogrodu. W altance można spędzić miło czas na świeżym powietrzu w uroczej atmosferze. Altanki mogą znacznie różnić się od siebie. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, mogą posiadać różne kształty, a ich zastosowanie jest niejednoznaczne.

W zaprojektowanie ogrodu wchodzi nie tylko aranżacja ogrodu pod względem roślinności, ale również jego funkcjonalności. Dzięki altance ogrodowej można z łatwością stworzyć kącik wypoczynkowy, który zachwyci każdego.

Altany ogrodowe są projektowane do przeznaczenia rekreacyjnego w ogródkach działkowych, ale również w przydomowych ogrodach, a nawet przestrzeni publicznej. Altany bywają wykorzystywane jako kącik do odpoczynku, zapewniający jednocześnie schronienie przed słońcem, deszczem lub wiatrem. Altany ogrodowe są idealnym miejscem do urządzania przyjęć na świeżym powietrzu czy wieczornego grilla.

altana-ogrodowa-z-kwiatami

Sześciokątna altana ogrodowa Amsterdam, fot. Ogrodosfera.pl

Altany ogrodowe – rodzaje i przeznaczenie

Altana ogrodowa może być wykonana z różnego typu materiałów takiego jak drewno, metal czy szkło. Konstrukcja altany zależy głównie od jej umiejscowienia i może być wolnostojąca lub przyścienna. Najczęściej wybierane altany to altany kwadratowe lub prostokątne. Można również znaleźć altany większe, o sześciokątnej lub ośmiokątnej podstawie. Warto przejrzeć różne dostępne na rynku modele i porównać ich parametry, można to zrobić na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/altany-drewniane

Ze względu na konstrukcję altan dzielimy je na altany otwarte, altany półotwarte i altany zamknięte.

Pierwsza – altana otwarta jest skonstruowana z czterech słupów oraz dachu. Nie posiada żadnych ścian bocznych. Jest to najbardziej budżetowa wersja altany ogrodowej, jednak rodzaj ten świetnie spełnia swoja rolę dając schronienie przez słońcem lub deszczem.

Altana półotwarta posiada już jedną lub dwie ściany. Najczęściej wykonywana jest również z drewna, ale popularne są także modele także z poliwęglanu i aluminium lub stali. Jej ściany chronią przed wiatrem, często też dzięki ażurowej budowie stanowią też dobrą podstawę dla roślin pnących. Taka konstrukcja zabudowy sprawia, że altana może zostać wykorzystana do przechowywania narzędzi czy rowerów.

Najbardziej funkcjonalna jest altana zamknięta, jest to jednak wariat najdroższy. Ciekawą propozycją są wolnostojące ogrody zimowe z aluminium i poliwęglanu. Posiadają duże okna i wygodne, szerokie drzwi. Jest to świetna opcja na chłodniejsze dni, dobrze sprawdzi się też na letnie miejsce do pracy.

Ekskluzywna zamknięta altana z poliwęglanu i aluminium

Ekskluzywna zamknięta altana z poliwęglanu i aluminium marki Palram, fot. Ogrodosfera.pl

Nowoczesne altany ogrodowe

Do ogródków i ogrodów zaprojektowanych w nowoczesnym, nietuzinkowym stylu poleca się altany wykonane z materiałów innych niż drewno, które stylistycznie może nie współgrać z wystrojem ogrodu. Nowoczesne altany mogą być wykonane ze szkła, paneli poliwęglanowych i metalu, posiadają one prostą klasyczną formę, ale zdarzają się też wymyślne zdobienia. Ich funkcjonalność jest taka sama jak altan drewnianych, a często zakres użytkowania jest nawet większy. Cechą altan nowoczesnych jest trwałość, odporność na zniszczenia i brak konieczności konserwacji.

altana kremowe_zadaszenie_

Metalowa pergola ogrodowa Santorini z kremowym zadaszeniem z materiału marki Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Jaka altanę wybrać?

Nasz wybór jest bezpośrednio powiązany naszymi oczekiwaniami. W ofercie znajdują się zarówno proste konstrukcje drewniane jak i bogato zdobione altany z ogrodzeniami. Drewniane wykonanie będzie doskonałym, uniwersalnym wyborem. Drewno jest ponadczasowe, klasyczne, cechuje je także przystępna cena. Odpowiednio zaimpregnowane drewno pozwoli na jego użytkowane w doskonałym stanie przez długie lata.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *