zaha hadid

Krzesło zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects do kupienia za… 145 000$$$

Zaha Hadid Architects i krzesło za… 145 000 dolarów!

Zaha Hadid Architects zaprojektowali krzesło o niezwykłym designie, które teraz może znaleźć się w Twoim apartamencie za jedyne… 145 000 dolarów! To brytyjskie biuro projektowe (architektoniczne i designerskie) założone przez współczesną, jedną za najbardziej znanych architektek – Zahę Hadid. Biuro zajmuje się przede wszystkim tworzeniem projektów budynków na całym świecie. Jednak od czasu do czasu, podejmują się tworzenia niezwykłych obiektów wyposażenia wnętrz.

Jeden z projektów Lapella Chair – marmurowe krzesło – można nabyć za 145 000 dolarów. To designerskie krzesło zostało stworzone z włoskiego marmuru i zachowuje proporcje, skalę i pochylenie oryginalnego krzesła. W krzesło wprowadzono jednocześnie kompozyty z włókien węglowych. Kultowe krzesło z roku 1963 Hansa Wegnera, które posłużyło za inspirację było wykonywane ze sklejki. Zaha Hadid Architects ponownie spojrzeli na projekt, aby stworzyć hybrydę, która łączy “kompresyjne właściwości kamienia z właściwościami rozciągającymi węgla”. Krzesło Lapella jest wykonane dzięki precyzyjnemu komputerowemu sterowaniu numerycznemu (CNC), z wykorzystaniem mieszanki Palissandro Classico Marble – polerowanego lekko perłowego włoskiego marmuru o kremowym kolorze i delikatnych piwnych paskach oraz 8-12 milimetrowych rolek z włókna węglowego, osiągając w ten sposób delikatność, lekkość, ale i siłę.

Mimo że na krześle nie mieliśmy okazji siedzieć z pewnością jest wytrzymałe. Czy jest wygodne? To inna historia… przecież nikt nie kupuje krzesła za ponad 400 000 złotych, aby na nim przesiadywać.

Designerskie krzesła jak również bardziej oryginalne wyposażenie wnętrz wchodzi na salony

W ostatnich latach, kiedy Polacy stają się coraz bardziej zamożni, odkrywają zalety designarskiego wyposażenia wnętrz. Nie chodzi tutaj tylko o wygląd, ale również o funkcjonalność mebli! Są one droższe niż zwykłe meble z Ikei, a jednak wprowadzają do naszych wnętrz coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na projekty Zahy Hadid, czy innych światowej sławy architektów, projektantów współczesnej mody. Jednak Polacy mają swoją tradycję designerskich mebli, która jest obecnie odkrywana. Na własną rękę odnawia się PRL-owe fotele, czy krzesła. Zyskują one na wartości. Kiedyś wyrzucane na śmietniki, dziś odnawiane i sprzedawane za kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Jedne z najbardziej znanych Polskich projektów to na przykład Fotel Uszak lub Fotel Klubowy.

Nie tak dawno w Muzeum Narodowym w Warszawie oglądać można było wystawę dotyczącą polskiego designu i wzornictwa z XX  wieku.

Najdroższe krzesło na świecie

Krzesło Lapella Chair nie jest najdroższym krzesłem na świecie, choć niewątpliwie znajduje się w czołówce. Najdroższe krzesło na świecie w postaci złotej czaszki, opracowanej jak diament, kosztowało 500 000 dolarów. Oczywiście jest pokryte 24 karatowym złotem. Wg. nas nie umywa się jednak do projektu Zaha Hadid Architects, a można nawet powiedzieć, że zakrawa o tandetę.

 

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.