Samowystarczalne miasto idealne Xiong`an - projekt architektoniczno-urbanistyczny

Projekt postcovidovego miasta idealnego. Jest samowystarczalne. Chiny.

Powstaje nowe idealne miasto – Xiong`an

Guallart Architects wygrał międzynarodowy konkurs na projekt społeczności mieszanej w nowym mieście Xiong’an, definiując nowy standard w erze post-Covidowej, który może być stosowany jako surowy model w różnych miastach na całym świecie. Dyrektorem biura jest polka – Honorata Grzesikowska.

Miasto samowystarczalne

Projekt pod tytułem „miasto samowystarczalne” definiuje model urbanistyczny, który łączy tradycyjne europejskie bloki miejskie, chińskie nowoczesne wieżowce i krajobraz rolniczy, z którego będzie się czerpać surowce. To nowe środowisko miejskie, w którym ludzie mogą mieszkać, pracować i odpoczywać cały czas. Pozwoli to ich mieszkańcom produkować zasoby lokalnie, zapewniając samowystarczalność nawet w chwilach zamknięcia.

Nie możemy dalej projektować miast i budynków, jakby nic się nie wydarzyło.Nasz projekt wynika z potrzeby zapewnienia rozwiązań dla różnych kryzysów, które mają miejsce w tym samym czasie na naszej planecie, aby stworzyć nowy życie miejskie oparte na biogospodarce o obiegu zamkniętym, która wzmocni pozycję miast i lokalnych społeczności.

– komentuje biuro architektoniczne Guallart Architects

 

Projekt składa się z różnych warstw zaspokajających funkcje potrzebne do życia w różnych skalach, od domu, przez budynek, po społeczność.

Jak ma wyglądać samowystarczalne idealne miasto?

Cztery bloki, które zostaną zbudowane z masywnego drewna i pasywnych rozwiązań konstrukcyjnych, będą miały całą rozpiętość funkcjonalną obejmującą m.in. apartamenty, rezydencje dla młodych i starszych, biura, basen, sklepy, targ spożywczy, przedszkole, centrum administracyjne i remizę strażacką.

Wszystkie budynki zostaną pokryte szklarniami, które pozwolą produkować żywność, którą będzie można spożywać na co dzień, a ich pochyłe dachy mają zostać wykorzystane do produkcji energii. Na parterze, małe współpracujące cyfrowe fabryki pozwolą na wykorzystanie drukarek 3D, aby móc produkować przedmioty codziennego użytku. Budynki będą miały wewnętrzny system metaboliczny, który będzie integrował produkcję energii, wodę z recyklingu, produkcję żywności i ponowne wykorzystanie materiałów, promując rozproszony model zarządzania miastem.

Wszystkie mieszkania będą posiadały duży taras od strony południowej, pełniący funkcję regulatora ciepła, będący fundamentalną przestrzenią w okresach odosobnienia, pozwalającą mieszkańcom na zabawę, odpoczynek i pracę. W podobny sposób domy będą przygotowane do posiadania przestrzeni do telepracy i będą podłączone do sieci 5G, tworząc sieci społecznościowe na skalę sąsiedztwa w celu wymiany zasobów.

 

Ten projekt rozwinęliśmy w czasie odosobnienia, kiedy cały zespół pracował z domu i postanowiliśmy uwzględnić w nim wszystkie aspekty, które mogą uczynić nasze życie lepszym, aby można było określić nowy standard.

tak komentuje projekt, dyrektor biur Honorata Grzesikowska.

Wygrana w konkursie na projekt architektoniczny Xiong`an

W konkursie na projekt architektoniczny Xiong’an, który był określony jako konkurs „z chińskimi cechami, zgodnie z zasadą rozwoju wysokiej jakości”, wzięło udział ponad 300 projektów zorganizowanych w sześciu kategoriach. W jury tego międzynarodowego konkursu znaleźli się chińscy akademicy i lokalni eksperci. Projekt Guallart Architects został wybrany jako jeden z najlepszych w konkursie.

Zespół Guallart Arechitects:

Elisabet Fabrega

Honorata Grzesikowska

Vicente Guallart

Firas Safieddine

Wei Yimeng

Szczegółowe informacje na temat projektu miasta samo wystarczającego – Xiong`an

Samowystarczalne miasto idealne Xiong`an – projekt architektoniczno-urbanistyczny

Inne architektoniczne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *