vincent van gogh - autoportret

Rewolwer, którym mógł zabić się Van Gogh trafi na aukcję!

Zabytkowy pistolet z końca XIX wieku mógłby kosztować dziś kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Jednak pistolet, którym prawdopodobnie zabił się (lub został postrzelony) Vincent Van Gogh – jeden z najsłynniejszych postimpresjonistów – to całkiem inna historia! 19 czerwca 2019 roku trafi na aukcję i szacuje się, że ten zabytek osiągnie cenę około 67 000$, czyli ponad 200 000 złotych!

[ratings]

Vincent Van Gogh – zagadkowa śmierć, postrzał i niezwykły pistolet

Vincent Van Gogh to jeden z tych artystów, którzy budzą ogromne kontrowersje. Leczył się psychiatrycznie, jego życie było bardzo ciężkie, utrzymywał go brat (Theo Van Gogh), bo sam nie sprzedał żadnego swojego obrazu (nie licząc tych dla brata). Był nauczycielem i handlowcem, który często jadł ziemniaki, bo nie miał pieniędzy na inne jedzenie. Van Gogh był genialnym artystą, którego indywidualny styl postimpresjonistyczny wpłynął na sztukę i kulturę, ma na nią wpływ do dziś. Jego dramatyczne i pełne cierpienia życie zakończone zostało w 1890 roku. Nie jest na 100% pewne, kto go zabił, czy może chciał popełnić samobójstwo.

Ostatnie dni życia Van Gogh spędził w Auvers-sur-Oise niedaleko Paryża. To tutaj, w ciągu dnia, wybrał się na pole i został znaleziony z postrzelonym brzuchem. Umierał jeszcze przez dwa dni. Mimo że po postrzale był świadomy, mógł mówić, nie wiadomo, co się stało. Być może ktoś wymierzył kulę, która go w końcu uśmierciła, a może sam próbował się zabić. Co tak na marginesie średnio mu poszło, bo w kolejnych dniach umierał w ogromnym cierpieniu. 

Poniżej zdjęcie rewolweru, który będzie zakupić na aukcji:

 

Pistolet Vincenta Van Gogha na aukcji

Pistolet, który będzie można wylicytować, znaleziono w 1965 roku na polu, na którym miał postrzelić się Van Gogh. Zabytek znajdował się w dotychczas w muzeum w Amsterdamie. Natomiast prawa do niego mają jego osoby prywatne, które zdecydowały się wystawić go na aukcję. Jest rewolwer typ Lefaucheux kaliber 7 mm. Dziś nie wygląda najpiękniej i jest w średnim stanie zachowania. 

Jeśli jesteś fanem Van Gogha, czy kolekcjonerem, jest to obiekt, który w przyszłości może kosztować dużo, dużo więcej. Warto wziąć zatem udział w aukcji odbywającej się w Paryżu 19 czerwca 2019 roku i zdobyć ten cenny przedmiot, który niesie ze sobą przede wszystkim wartości niematerialne.

Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane