dom w stylu orientalnym

Przepych i kolor – dom w stylu orientalnym

Styl orientalny

Na domową atmosferę w stylu orientalnym wpływ mają wszystkie elementy wyposażenia. Komfort wnętrza budują odpowiednio dobrane meble indyjskie, skórzane obicia mebli, kolorowe tkaniny oraz dodatki w postaci poduszek, wazonów czy świeczników. Jednak styl Dalekiego Wschodu wymaga umiejętnego zaaranżowania. Jak to zrobić, by przede wszystkim – zrobić to dobrze?

Cechy charakterystyczne domu Orientu

Dom w stylu orientalnym to przede wszystkim przepych i kolor, które choć dają szerokie możliwości aranżacyjne, tak często potrafią zatrzeć granicę pomiędzy dobrym smakiem i dobrym gustem. Ciemne odcienie drewna, nasycona baza kolorów-symboli: czerwonych, zielonych, niebieskich i żółtych, a oprócz tego złoto, srebro, pomarańcz i czerń. Styl Dalekiego Wschodu to także bogactwo tkanin: jedwab, aksamit, a także len i bawełna. Wszystkie bogate, miękkie, o naturalnych składach, dobrej jakości. Wszak Orient kocha tkaninę, i to z wzajemnością. Nie sposób zapomnieć także o wzorach – ornamentach, sztukateriach,które wprowadzają iście baśniowy klimat. Do tego wszelkiego rodzaju plecionki, lampy i lampiony, parawany, kolorowe poduszki i dywany. Oraz indyjskie meble: solidne, mocne, najczęściej wykonywane ręcznie, nierzadko z motywami kwiatów i zwierząt. I to właśnie one stanowią serce domu w stylu orientalnym. Dlaczego?

Meble w domu w stylu indyjskim

Meble i dodatki z Dalekiego Wschodu wabią niepowtarzalną formą, ornamentalnymi zdobieniami i fantazyjnymi kolorami. Solidne meble wykonane są z egzotycznych gatunków drewna. Szafki, komody czy stoliki w stylu orientalnym obfitują w misterny dekor, bardzo wyróżniający meble indyjskie. W ten sam sposób dekorowane są elementy oświetlenia, tace i inne dodatki.

Niemniej jednak naturalny i modny anturaż  zapewniają wnętrzom meble indyjskie. Zawsze stanowią nieszablonową, wyodrębniającą pomieszczenie oprawę. Jednak łatwo tutaj o przesadę. Styl indyjski ma to do siebie, że wszystkiego jest dużo. Dlatego w pomieszczeniach znajdziemy drobne stoliki, pojedyncze krzesła, parawany, ławeczki – a to wszystko – jakże potrzebne! Meble wyróżnia z pewnością ich wykonanie. Za solidność odpowiada zazwyczaj lite, egzotyczne drewno (palisander, mango). Oprócz tego cechują się wytrzymałą i stabilną konstrukcją oraz powierzchnią odporną na zarysowania. Poza tym odznaczają się ciekawym designem, który nie sposób pomylić z żadnym innym. Proste w swojej formie, mogą stanowić dodatek do wnętrz w różnych stylach, jednak to w rodzimym, indyjskim, odnajdą się najlepiej.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *