Najsłynniejsze dzieła architektury! Sprawdź, czy je znasz!

Te słynne cuda architektury to obiekty, których jeśli nie widziałeś jeszcze na żywo, to szykuj się na wyprawę, bo powinieneś je w swoim życiu zwiedzić. Póki co sprawdź, czy na pewno je znasz!

Jeśli nie uda Ci się rozpoznać, przeczytaj krótki tekst zamieszczony pod każdym pytaniem, a może nawet jeśli znasz obiekt to zaskoczy Cię jego twórca lub okres powstania. Czeka Cię 8 obrazkowych pytań. Wystarczy, ze wskażesz jakie dzieło architektury znajduje się na zdjęciach. Tylko 1 odpowiedź jest dobra, ale masz wybór!

Zapamiętają punktację!

Jeśli osiągnąłeś:
8 punktów – Super! Nie musiałeś znać odpowiedzi na wszystkie pytania, a jednak Ci się udało. Masz pojęcie o architekturze, a co więcej nawet się nią interesujesz.
5-7 punktów – Nawet nieźle. Pewnie kojarzysz niektóre dzieła architektury jeszcze z czasów szkoły, a o niektórych słyszałeś. Czytaj budynkowo.pl na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej.
2-4 punkty – Mogło być gorzej, coś tam wiesz, ale nie za bardzo kojarzysz. Uzupełnij braki w wiedzy!
poniżej 2 – nie wiesz, co Cię otacza. Zwróć uwagę na to, że architektura ma wpływ nie tylko na Ciebie na co dzień, ale również wzbudza różne emocje, gdy ją oglądasz. Postaraj się podróżować i zwiedzać.

1. Co to za budowla?

To najsłynniejsze dzieło średniowiecznej architektury bizantyjskiej. Przy jej budowie zdarzało się wiele katastrof, ale efekt imponuje do dziś. Dawniej świątynia chrześcijańska, zbudowana według wzorców idealnego miejsca będącego łącznikiem między ziemią, a niebem, a dziś stała się meczetem. Oczywiście chodzi o Hagia Sophia w dawnym Konstantynopolu. Ufundowana w VI wieku przez Justyniana Wielkiego, w zachowanym stanie zbudowana tylko w 5! lat. Zaprojektowana przez 2 wybitnych matematyków Antemiusza z Tralles, Izydora z Miletu. Niezwykła budowla centralna z ogromną kopułą, której ciężar rozkłada się na pendentywach (typowe bizantyjskie rozwiązanie). Wewnątrz pokryta mozaikami, które w większości powstały po okresie ikonoklazmu (niszczenia dzieł sztuki) i są jednymi z najsławniejszych w świecie.