smog_w_Polsce

Smog w Polsce jest straszny! Ale to Chiny zbudowały największy oczyszczacz powietrza na świecie!

Największy oczyszczacz powietrza

Nie tylko Polska ma problem z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów są Chiny. Smog w Polsce przekracza europejskie normy, a najbardziej zatrute miasta starają się z tym walczyć, nie dorównają jednak miastu Xian. To chińskie miasto w prowincji Shaanxi zbudowało 100-metrowy oczyszczacz powietrza, który działa!!!

smog_w_Polsce

South China Morning Post

Chiny oczyszczacz powietrza – największy na świecie

Jest to największy oczyszczacz powietrza na świecie. Sama technika oczyszczania powietrza jest znana i stosowana, jednak budowla jest jednym wielkim eksperymentem. Za budowę jest odpowiedzialna Chińska Akademia Nauk. Naukowcy przeprowadzają cały czas eksperymenty, które mają pomóc w walce z uciążliwym i szkodliwym dla zdrowia smogiem. Wg. przeprowadzonych badań zbudowana wieża skutecznie oczyszcza powietrze na terenie 10 kilometrów kwadratowych.  Nie jest to powalający wynik, tym bardziej jeśli wiąże się to z postawieniem 100 metrowej wieży. Przykładowo Nowy Sącz, niewielkie, choć bardzo zanieczyszczone miasto w Polsce ma powierzchnię 57 kilometrów kwadratowych, czyli żeby oczyścić całe powietrze trzeba byłoby tam postawić 5 takich wież. Wiadomo jednak, że w ciągu kilku miesięcy wieża wytworzyła 10 milionów metrów sześciennych czystego powietrza oraz zredukowała poziom zanieczyszczeń do umiarkowanego poziomu. Czy smog w Polsce jest na tyle szkodliwy, że powinniśmy podjąć tak daleko posunięte działania jak Chińczycy?

smog_w_Polsce

South China Morning Post

Architektura i technika w walce ze smogiem, czyli jak działa wieża oczyszczająca?

Działanie jest oparte na umieszczonych wewnątrz cieplarniach i systemach filtrujących. Zanieczyszczone powietrze jest wsysane do takiej ogromnej wieży. Następnie dzięki energii słońca jest podgrzewane. Ciepłe powietrze unosi się przechodząc przez kilkanaście warstw filtrów. Niestety, ale smog w Polsce jest największy zimą, a w Chinach jest podobnie. Słońce nie świeci na tyle mocno, by wieża była efektywna w stu procentach, więc konieczne jest wykorzystywanie dodatkowej energii elektrycznej. Czujniki zanieczyszczeń odnotowują wpływ wieży, szczególnie w redukcji pyłu PM2,5. Mieszkańcy w promieniu kilometra od wieży nie wiedzieli do czego służy, jednak po pewnym czasie jej działania zapytani o samopoczucie i jakość powietrza odpowiedzieli, że czują się lepiej. Natomiast na skrajach oddziaływania wieży nie było już takiego efektu.

Okrągła wieża zbudowana ze zbrojonego betonu i wygląda po prostu jak wielki komin. Przypomina swoim kształtem rakietę kosmiczną. Powierzchnia na dole, przy wieży składa się z paneli słonecznych napędzających cieplarnię. Cały system filtrujący jest schowany we wieży. Tak naprawdę wieża jest tylko miniaturką i próbą tego co ma być wdrożone. Docelowo takie wieże mają mieć 500 metrów wysokości i mają być pewnym rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń.

Miasto Xian ma prawie 9 milionów mieszkańców, a normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone o 200, 300% podobnie jak Warszawie, czy Krakowie. Niedawno został pobity rekord jeśli chodzi o  cząstki PM2,5 i PM10 w Polsce, w Otwocku nieopodal Warszawy normy zostały przekroczone o 1300%.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *