Arata Isozaki

Architektoniczny nobel – Nagroda Pritzkera 2019 przyznana – Arata Isozaki!

Nagroda Pritzkera 2019 wędruje dla Japończyka Arata Isozaki

[ratings]

Nagroda Pritzkera jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie architektury. Przyznawana jest za całokształt działań i za znaczny wkład w rozwój architektury i urbanistyki. Laureat wybierany jest spośród żyjących architektów co roku. Nagrodą jest m.in. 100 000 dolarów. Schemat przyznawania nagrody i wybierania wygranych jest wzorowany na nagrodzie nobla. 

W tym roku ceremonia przyznania nagrody Pritzkera odbędzie się we Francji, w Pałacu Wersalskim (Château de Versailles), który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Wersal był stolicą Francji
przez ponad 100 lat, a w 1919 r., podpisano tam traktat kończący pierwszą wojnę światową.

Nagrodę otrzymuje Japończyk – Arata Isozaki. Dowiedz się dlaczego i sprawdź jego prace!

Nagrodzony architekt – Arata Isozaki

Arata Isozaki urodziła się w Ōita, na wyspie Kyushu w Japonii w 1931 r. Ukończył on Wydział Architektury na Uniwersytecie w Tokio w 1954 r. i rozpoczął swoją karierę od stażu pod kierunkiem Kenzo Tange, który co ciekawe jest również laureatem nagrody Pritzkera z 1987 r. 

Arata został uznany za wizjonera architektury na arenie międzynarodowej, gdyż jego podejście i głębokie zaangażowane w sztukę przestrzeni jest wybiegające w przyszłość. Architektowi przypisuje się ułatwienie dialogu między Wschodem a Zachodem, reinterpretację globalnych wpływów w architekturze i wspieranie rozwoju młodszego pokolenia w tej dziedzinie. Jego precyzja i zręczność przejawiają się w jego opanowaniu z zakresu technik budowlanych, interpretacji miejsca, które projektuje i kontekstu oraz szczegółowości. Jury nagrody Pritzkera jego działania określiło tak: 
 
Posiadając głęboką wiedzę o historii i teorii architektury, stał się awangardzistą, nigdy nie powtarzając utartych wzorców. Jego poszukiwania dla głębszego znaczenia architektury, znalazły odzwierciedlenie w jego budynkach, które do dnia dzisiejszego sprzeciwiają się kategoryzacji stylistycznej, stale ewoluują i prezentują świeży punkt widzenia. 
Thomas Pritzker, przewodniczący Hyatt Foundation, tak komentuje działalność architekta: 
 
Isozaki był jednym z pierwszych japońskich architektów, którzy budowali poza Japonią w czasie, gdy to
Zachodnia kultura wpływała na Wschód. Stworzył swoją architekturę – która była wyraźnie pod wpływem globalnej społeczności – można ją nazwać prawdziwie międzynarodową. W globalnym świecie architektura potrzebuje takiej komunikacji.
Justice Stephen Breyer, która jest przewodniczącą Jury konkursu, tłumaczy nagrodzenie Isozakiego tak: 
 
Isozaki jest pionierem w zrozumieniu, że potrzeba architektury jest zarówno globalna, jak i lokalna – te dwie kwestie są jednością  i wyzwaniem. Przez wiele lat starał się zapewnić, aby miejsca, które mają długie tradycje architektoniczne, nie ograniczały się tylko tej tradycji, a z drugiej strony pomaga rozpowszechniać te tradycje jednocześnie wykorzystując to co daje świat i inne kultury.
 
Działalność Isozakiego trwa już prawie sześć dekad. W tym czasie stworzył ponad sto projektów od Azji, Europę, Amerykę, Bliski Wschód po Australię. Jego kluczowymi pracami są: 
 • Muzeum Sztuki Miasta Kitakyushu (1972-1974 Fukuoka, Japonia)
 • Budynek Centrum Tsukuba, (1979-1983 Ibaraki, Japonia)
 • Art Tower Mito (1986-1990 Ibaraki, Japonia)
 • Nara Centennial Hall (1992-1998 Nara, Japonia)
 • Pala Alpitour (2002-2006 Torino, Włochy)
 • Himalayas Center (2003-2013 Szanghaj, Chiny)
 • Allianz Wieża (2003-2014 Mediolan, Włochy)
 • Narodowe Centrum Kongresowe Katar (2004-2011 Doha, Katar)
 • Shanghai Symphony Hall (2008-2014 Szanghaj, Chiny)

Swój ślad Izosaki pozostawił również w Polsce. Zaprojektował on Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie (1993-1994)oraz Centrum Kongresowe ICE również w Krakowie (2007-2014). 

Isozaki jest 46. Laureatem Nagrody Pritzkera, i 9 pochodzącym z Japonii. 

O nagrodzie Pritzkera

 
Nagroda Pritzker Architecture została ustanowiona przez The Hyatt Foundation w 1979 roku, aby corocznie honorować żyjącego architekta, którego dzieła demonstrują połączenie talentu, wizji, i zaangażowania, tworząc spójny i znaczący wkład w ludzkość i środowisko zbudowane dzięki architekturze. Nagroda bierze swoją nazwę od rodziny Pritzker, która prowadzi międzynarodowe interesy biznesowe, w tym Hyatt Hotels. Od dawna są znani ze swojego wsparcia działalności edukacyjnej, społecznej, naukowej, medycznej i kulturalnej. Jay A. Pritzker, który ufundował nagrodę wraz z żoną Cindy, zmarł 23 stycznia 1999 roku.

Rodzina Pritzker rozpoczęła tradycję urządzania ceremonii wręczenia nagród do ważnych architektonicznie i historycznie obiektów na całym świecie świat.

 
Nominacje do nagrody są akceptowane od wszystkich krajów i osób; od urzędników państwowych, pisarzy, krytyków, akademików, kolegów architekta, towarzystwa architektoniczne,  praktycznie każdy, kto może być zainteresowany rozwojem architektury. Nagroda jest przyznawana niezależnie od narodowości, rasy, wyznania, płci lub ideologii. 
 

Laureaci z poprzednich lat

 • Balkrishna Doshi, 2018 Indie
 • Rafael Aranda, Carme Pigem and Ramon Vilalta, 2017 Hiszpania
 • Alejandro Aravena, 2016 Chile
 • Frei Otto, 2015 Niemcy

Wśród laureatów nie ma żadnego przedstawiciela Polski.

 

Wybrane prace Arata Isozakiego

Arata Isozaki, LUCERNE FESTIVAL ARK NOVA, photo courtesy of Iwan Baan

Arata Isozaki, LUCERNE FESTIVAL ARK NOVA, photo courtesy of Iwan Baan

Arata Isozaki, Dom: La Casa del Hombre, photo courtesy of Hisao Suzuki

Arata Isozaki, Dom: La Casa del Hombre, photo courtesy of Hisao Suzuki

Arata Isozaki, Art Tower Mito (1990), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Art Tower Mito (1990), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Art Tower Mito (1990), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Art Tower Mito (1990), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Tsukaba Center Building (1983), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Tsukaba Center Building (1983), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Tsukaba Center Building (1983), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Arata Isozaki, Tsukaba Center Building (1983), photo courtesy of Yasuhiro Ishimoto

Dodawanie komentarzy zablokowane