Projekt Cukrowicz Nachbaur - I miejsce.image courtesy of Cukrowicz Nachbaur

Gwiazdy architektury nie dały rady. Hala koncertowa w Monachium

Hala koncertowa w Monachium

Konkurs na zaprojektowanie hali koncertowej w Monachium dobiegł końca. Swoje projekty zgłosiło ponad 30 architektów. Najbardziej znane nazwiska, co prawda, zostały wyróżnione (zapewne przez to, że są znane), ale nie wygrały. Zaha Hadid Architects,  Henning Larsen, Mecanoo and Christ & Gantenbein ta czwórka brała udział w konkursie, jednak polegli na placu boju. Hala koncertowa zostanie wybudowana wg. projektu wygranej firmy z Austrii Cukrowicz Nachbaur Architekte.

Wygrany projekt ma bryłę przypominającą wydłużoną piramidę ze ściętym stożkiem. Ma sięgać 45 metrów wysokości. Budynek ma być cały przeszklony z metalowym szkieletem konstrukcyjnym. Powierzchnia budynku będzie miała ponad 10 000 m2, a głównej sali koncertowej zmieści się ponad 1 800 słuchaczy. Jej wnętrze na planie elipsy ma mieć 3 poziomy lóż dla słuchaczy. Na środku, na podwyższeniu ma znajdować się miejsce dla orkiestry. Hala koncertowa jest zaprojektowana zgodnie z współczesnymi standardami, w taki sposób by jak najlepiej spełniała swoją funkcję. Warto przyjrzeć się bliżej, sali koncertowej wygranego projektu oraz wyróżnionemu projektowi Davida Chipperfielda. Czy te wnętrza nie przypominają choć trochę naszej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach? 

Co ciekawe projekt z biura projektowego Zahy Hadid (która zresztą zmarła w 2016 roku na atak serca) został odrzucony, choć wyróżniał się na tle konkurencji. Bryła przypominała ogromne, cylindryczne silosy na zboże, zlane ze sobą w jedności. Miałyby być częściowo przeszklone ukazujące foyer.

Cukrowicz Nachbaur

Trzeba pogratulować firmie Cukrowicz Nachbaur projektu, a przede wszystkim wygranej. Pokonanie w takim konkursie, wielu sław obecnego świata architektury jest niezłą nobilitacją. Swoją działalność rozpoczęli jeszcze w poprzednim wieku. Wygrywają oni konkursy architektoniczne głównie w Niemczech. Startowali m.in. w konkursie na muzeum XX wieku w Berlinie, jednak zajęli 5 miejsce. Ich dotychczasowe projekty były raczej, stonowane. Można pokusić się o nazwanie ich nawet klasycznymi w swojej formie. Nawiązują one częściowo do architektury organicznej i skandynawskiej z lat 40. ubiegłego wieku. Używają prostych brył, stosując w elewacji drewno, a nawet cegłę. Z reguły projekty wychodzące z ich pracowni,charakteryzują się pewnego rodzaju przysadzistością, ale proporcje są zachowane na tyle by budzić pozytywne skojarzenia i doznania estetyczne. Elementy architektoniczne wydają się dopasowane do funkcji obiektów. Hala koncertowa będzie nowością w ich portfolio.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *