mikrodomy

Czy mikrodomy to przyszłość? Zobacz Ecocapsule – minidom, w którym zamieszkasz wszędzie

Mikrodomy – Ecocapsule

Niedawno ukazał się artykuł odnośnie OPODS – małych domów w rurach wodociągowych stawianych w Hong Kongu. Tym razem firma słowacka Ecocapsule wypuściła na rynek mikrodomy pod nazwą Ecocapsule (czyli Ekokapsuły). Są one bardziej mobilnymi domkami kempingowymi, jednak są samowystarczalne i można zamieszkać w nich, gdziekolwiek na świecie.

Czy mikrodomy to nasza przyszłość, jeśli o chodzi o architekturę mieszkalną?

Na pewno nie dla wszystkich, na pewno nie wszędzie i na pewno nie tak szybko.

Z prostej przyczyny: jest w nich za mało przestrzeni życiowej. Mikrodomy są odpowiednie dla singla lub pary, lecz musiałby zostać zdecydowanie powiększone, gdyby miały pełnić funkcję mieszkania dla całej rodziny. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że są one niezwiązane z gruntem, można je przenosić i mieszkać w dowolnym miejscu na ziemi. Co więcej są tanie, ekonomiczne i ekologiczne!

Małe domki – Ecocapsule

Ecocapsule, o których mowa w dzisiejszym artykule, są długie na ponad 4,5 metra, szerokie prawie na 2,5 metra i równie wysokie. Mimo tego, że mieszczą w sobie wszystko, co jest potrzebne do życia, czyli sypialnie, łazienkę i przestrzeń do odgrzewania posiłków to zamieszkanie w nich na stałe mogłoby być ciężkie. No chyba, że taki mikrodom umieścilibyśmy w pięknym, dzikim miejscu na świcie. Jako domek kempingowy jest to genialne rozwiązanie. Szczególnie skorzystać z niego mogli by fotografowie, czy naukowcy, którzy przebywają na łonie natury przez dłuższy czas (mieszkając często w namiotach). W dodatku te mikrodomy są samowystarczalne. Zasilane są panelami słonecznymi oraz siłą wiatru (można także podłączyć do je do prądu). Jeśli chodzi o wodę to jest ona dostarczana dzięki… deszczom. Deszczówka jest  po prostu magazynowana. Można również podłączyć instalację np. do jeziora skąd czerpana jest woda. System jest wyposażony w filtry, które zapewniają czystość wody na poziomie wody pitnej. Transport również niestanowi problemu. Za niewielką (stosunkowo) cenę można Ekokapsułę przetransportować śmigłowcem.

Mogą być one świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi np. o niestandardowy hotel, podczas długiej wyprawy turystycznej, stację badawczą, czy mieszkanie dla sportowców podczas zawodów.

Koszt Ekokapsuł

Póki co ze względu na cenę, taki dom nie jest dla wszystkich. Jeśli chcesz kupić go w tym roku to musisz zapłacić 79 tysięcy euro (czyli ponad 300 tyś. złotych), ze względu na to, że zostanie ich wyprodukowanych tylko 50. W przyszłych latach mają być dużo tańsze.

Z drugiej strony obecnie ceny 25 metrowych kawalerek w Warszawie oscylują w granicach 300 tysięcy. A może by tak zdobyć taki mikrodomek, postawić w Nowej Zelandii, czy rajskiej wyspie i zamieszkać tam, wygrzewając się w słońcu?

Zobacz również

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *