klej montażowy

Klej montażowy – zastosowanie i rodzaje

Klej montażowy

Jaki klej montażowy wybrać do parkietu, a który sprawdzi się najlepiej do gładzi? Czym najlepiej przymocować tapety? W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat zastosowań kleju montażowego. Chcemy, abyś poznał także jego rodzaje. Przyda Ci się to podczas następnych prac w domu lub ogrodzie!

Rodzaje kleju montażowego

Wybierając klej do prac montażowych, należy wziąć pod uwagę jego skład chemiczny. Różnica w zastosowanych substancjach ma bowiem kluczowe znaczenie. Poznaj więc rodzaje kleju montażowego:

 • dyspersyjny – idealny do klejenia paneli oraz parkietów. Jego główna zaleta to łączenie z jednoczesnym odparowywaniem wody. Należy tutaj zaznaczyć, że trwa to dosyć długo. Cały proces wymaga jednak nacisku mechanicznego na klejone powierzchnie;
 • cyjanoakrylowy – stosowany głównie na małych powierzchniach (około 2 centymetry sześcienne), wiąże szybko i mocno. Oferuje ograniczoną odporność na wilgoć i drgania klejonych elementów;
 • epoksydowy dwuskładnikowy – epoksydowy klej montażowy stosowany jest najczęściej do wypełniania ubytków i pęknięć. Z jego pomocą możesz uzyskać trwałe, odporne na wilgoć łączenie;
 • neoprenowy – mocny klej montażowy do naprawy większych przedmiotów. Skręcanie, uderzenia, wilgoć czy wibracje nie są mu straszne;
 • polimerowy – bardzo podobny do epoksydowego dwuskładnikowego jednak w tym przypadku nie jest konieczne mieszanie składników, tak jak było w tym już opisanym. Klejem montażowym polimerowym łączy się na przykład drewno i styropian;
 • poliuretanowy – odporny na wilgoć i bardzo elastyczny. Kiedy kleisz elementy tym klejem, nie zapomnij o ściśnięciu elementów, preparat bowiem mocno się rozpręża.

Wybierając klej zwróć, uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są klejone elementy, a także jaka jest ich powierzchnia. Postaw wtedy na jeden z wymienionych wyżej rodzajów.

Przykładowe zastosowania różnego rodzaju kleju montażowego

Wiele klejów montażowych ma szerokie zastosowanie, są jednak takie, które nadają się tylko i wyłącznie do jednego rodzaju materiału, poniżej pełna lista możliwości:

 • Klej do wykładzin

Do wykładzin tekstylnych lub elastycznych warto wybrać kleje akrylowe, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe lub dyspersyjne kleje do linoleum. Wymienione rodzaje sprawdzą się najlepiej.

 • Klej do paneli

W dzisiejszych czasach stosuje się raczej panele na zatrzask. Nie oznacza to jednak, że nie ma tych wymagających klejenia. W tym celu warto skorzystać z kleju budowlanego, inaczej spoinowego. To szybkoschnący, elastyczny i odporny na wilgoć wybór.

klej montażowy

 • Klej do parkietu

Klej do parkietu to najczęściej ten dyspersyjny, ale również dwuskładnikowy klej poliuretanowy. Często do klejenia parkietu stosuje się także kleje kauczukowe.

 • Klej do tapet

W tym przypadku występują specjalistyczne kleje do tapet papierowych oraz winylowych. Wybór nie powinien więc być problematyczny. Główną zaletą klejów do tapet jest ich krótki czas schnięcia i dobra siła wiązania.

 • Klej do PCV

Właściwości uszczelniające, duża siła wiązania i trwałość to najważniejsze zalety kleju do PCV. Będą to preparaty do tworzyw sztucznych, a więc z ich pomocą skleisz rury i inne elementy sanitarno-kanalizacyjne, nawet parapety!

Powyżej przedstawiliśmy kilka podstawowych zastosowań kleju montażowego w praktyce. Warto znać możliwości, jakie na Ciebie czekają, gdy na przykład chcesz położyć nową tapetę w pokoju dziecka lub wymienić tam podłogi. Klej montażowy warto kupić bez żadnego powodu i mieć go na wypadek różnego rodzaju domowych uszkodzeń.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *