taras do domu

Jak zbudować taras w samodzielny sposób?

Samodzielna budowa tarasu

Budowa tarasu w samodzielny sposób przynosi wiele satysfakcji, a poranna kawa na tarasie zbudowanym własnymi rękami smakuje o wiele lepiej. Aby wykonanie tarasu przebiegło jednak bez problemów, należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały oraz odpowiednio zaplanować wszelkie prace. Dlatego też tłumaczymy jak wykonać taras w samodzielny sposób krok po kroku.

Od czego zacząć wykonanie tarasu? 

Prawidłowe wykonanie tarasu zależy od dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które nie tylko będą cechować się właściwą jakością gwarantującą trwałość konstrukcji, ale także ułatwią przebieg wszelkich prac. Drugą kwestią jest znajomość wszelkich niuansów związanych z tym, jak zrobić taras, aby był on nie tylko estetyczny, ale także odporny na działanie wilgoci, przemarzanie oraz czynniki mechaniczne.

Istotny jest także odpowiedni wybór miejsca, w którym zostanie wykonany taras oraz określenie jego wymiarów zgodnie z tym jak najczęściej będzie on wykorzystywany. Jeśli taras ma być letnią jadalnią, jego powierzchnia powinna pozwolić na ustawienie na niej stołu, krzeseł oraz swobodne poruszanie się po nim. Gdy ma on służyć jednak wyłącznie do wypoczynku, można zdecydować się na jego mniejsze wymiary.

W jakie materiały zaopatrzyć się przed wykonaniem tarasu?

Odpowiednie materiały zapewniające prawidłowe wykonanie tarasu dzielą się na 4 podstawowe grupy, ze względu na ich funkcje oraz to, w jakich warstwach tarasu są stosowane. Dlatego poniżej podajemy szczegółową listę zakupów do zrealizowania przed przystąpieniem do prac związanych z budową tarasu.

Profile okapowe 

Pierwszym niezbędnym do wykonania tarasu elementem są profile okapowe, które mają za zadanie odprowadzać wodę z konstrukcji. Powinny być one odporne na korozję oraz mieć odpowiednio wyprofilowany kształt. Dlatego też najlepiej zdecydować się na te, które oferuje sklep Internetowy balkony-tarasy 24.pl. Spełniają one bowiem wszystkie powyższe wymagania, a do tego są częścią systemowego rozwiązania, w którym znaleźć można także gotowe narożniki, ułatwiające wykończenie strefy okapowej tarasu zgodnie ze sztuką budowlaną.

Masa uszczelniająca do wykonania hydroizolacji

Kolejny materiał to masa uszczelniającą, która posłuży do zabezpieczenia konstrukcji tarasu przed przeciekaniem i wnikaniem w jego głąb wilgoci. Dodatkowo dla zwiększenia jej skuteczności warto zaopatrując się w nią, dokupić także taśmę uszczelniającą.

Klej do płytek

Wykonanie tarasu nie może obejść się także bez kleju do płytek. Powinien on być odporny na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Najlepiej wybierać więc kleje do płytek klasy S1 lub S2.

Płytki

Ostatnim elementem na głównej liście zakupów są płytki. Wybierając je, należy postawić na modele o wymiarach maksymalnie 40 × 40 centymetrów, które wyróżniają się niską nasiąkliwością, klasą ścieralności nie mniejszą niż IV oraz antypoślizgowością.

Listę z materiałami do zakupu przed budową tarasu warto także uzupełnić o:

  • pacę grzebieniową,
  • nakolanniki,
  • krzyżyki do płytek,
  • poziomice.

O czym pamiętać przed przystąpieniem do wykonania tarasu w samodzielny sposób?

Poprawne wykonanie tarasu w dużej mierze zależy od dokładności i staranności na każdym etapie prac. Elementy związane z jego hydroizolacją i odprowadzaniem poza jego konstrukcje wody powinny być szczelnie ze sobą połączone. Dlatego też najlepszym wyborem jest postawienie na gotowe elementy wymienione powyżej, które ułatwią cały proces budowy tarasu. Dodatkowo należy także pamiętać, aby wszelkie prace były wykonywane w bezdeszczowe dni, kiedy temperatura powietrza nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Budowa tarasu krok po kroku

Po przygotowaniu odpowiednich materiałów i wybraniu miejsca na taras pora na etap prac właściwych, który składa się z 4 kroków.

Krok pierwszy — przygotowanie podłoża

Budowa tarasu powinna rozpocząć się od przygotowania podkładu cementowego. Powinien on mieć spadek wynoszący około 2% w stronę okapu, dzięki temu woda będzie mogła z niego swobodnie odpływać oraz uskok na krawędziach przeznaczony do montażu profili okapowych.

Krok drugi — przygotowanie strefy okapowej 

Na przygotowanych podkładzie cementowym można przystąpić do montażu profili okapowych, które stworzą strefę okapową. Prace rozpoczynamy od zamocowania do podłoża narożników, a następnie profili prostych. Między każdym z elementów strefy okapowej należy natomiast pozostawić 2 milimetrową przerwę dylatacyjną. Miejsce styku profili z powierzchnią tarasu uszczelniamy masą uszczelniającą wraz ze wtopioną w nią taśmą.

Krok trzeci — wykonanie warstwy hydroizolacyjnej 

Rozprowadzając równomiernie na całej powierzchni posadzki tarasu masę uszczelniającą tworzymy szczelną warstwę, zapobiegającą wnikanie wilgoci w jej głąb. Pamiętając przy tym o dokładności i staranności.

Krok czwarty — montaż płytek 

Ostatnim etapem, na którym kończy się budowa tarasu, jest zamontowanie płytek za pomocą kleju. Ich układanie należy rozpocząć od wybranego narożnika mocujące je z użyciem krzyżyków, które pozwolą zachować równomierne odstępy między nimi. Następnie całą powierzchnię fugujemy.

Tak wykonany taras wymaga odczekania co najmniej 24 godzin, zanim klej do płytek zwiąże się z podłożem. Po tym czasie można już podziwiać samodzielne wykonanie tarasu, który nie tylko będzie prezentował się estetycznie, ale także będzie trwały przez lata, nie wymagając tym samym remontów.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.