projekt domu nowoczesnego

Czym wyróżniają się nowoczesne domy?

Jakie są nowoczesne domy?

Coraz więcej osób przegląda projekty domów nowoczesnych, które wpisują się w aktualne trendy budowlane i ekologiczne. Nowoczesny dom to zazwyczaj połączenie designu i energooszczędności – taki budynek zapewnia bowiem komfort i funkcjonalność, a przy tym pozwala zmniejszyć rachunki za energię. Przyjrzyjmy się cechom domów nowoczesnych i sprawdźmy najciekawsze rozwiązania.

Co zawierają nowoczesne projekty domów?

Projekt domów nowoczesnych uwzględnia wysokiej jakości materiały i skupia się na ciekawych rozwiązaniach architektonicznych. Mogą to być na przykład żywiczne podłogi, betonowe sufity, metalowe elewacje czy duże przeszklenia. Cechą charakterystyczną nowoczesnych domów są również otwarte przestrzenie łączące ze sobą kilka pomieszczeń, takich jak salon, kuchnia i jadalnia, które w klasycznych domach są zazwyczaj oddzielone ścianami. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, sprawiając, że nawet niewielki dom parterowy prezentuje się przestronnie.

Stolarkę okienną i drzwiową w domach nowoczesnych często projektuje się indywidualnie, dopasowując kształt i wielkość do danego pomieszczenia. W takich budynkach można więc znaleźć okna narożne, przeszklone elewacje czy nietypowe kształty okien i drzwi. Cechą szczególną domów nowoczesnych jest wspomniana już otwarta przestrzeń, która zapewnia sporą ilość światła dziennego, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania wnętrza.

Za sprawą przestronności domy nowoczesne można zaaranżować w wielu stylach. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się styl loftowy, który łączy design z elementami przemysłowymi i skupia się na wykorzystaniu takich materiałów jak cegła, beton architektoniczny czy metal. Popularny jest też styl minimalistyczny, wyróżniający się zamiłowaniem do prostoty, geometrii, czerni i bieli. W takich wnętrzach króluje nowoczesny design, bez zbędnych dodatków i ornamentów. W domach nowoczesnych bardzo często można spotkać połączenie naturalnych materiałów (np. drewna, wełny, skóry) z surowcami takimi jak metal, szkło czy beton.

Domy nowoczesne wyróżnia też ciekawe podejście do strefy prywatnej – w tego typu budynkach znajdziemy garderoby, pokoje hobby, prywatne łazienki, siłownie, sauny, spiżarnie, pralnie i suszarnie. Nowoczesne projekty domów skupiają się również na tym, by budynek był spójny z otoczeniem. Oznacza to, że dużą wagę przywiązuje się do urządzania ogrodu, który stanowi swego rodzaju przedłużenie domu.

Nowoczesne podejście do oszczędzania energii

Dom nowoczesny to dom energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Takie budynki projektuje się zazwyczaj w standardzie niskoenergetycznym, ze współczynnikiem EUco (energią użytkową) nieprzekraczającym 40 kWh/m2/rok. Projekty domów nowoczesnych uwzględniają też zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, takich jak:

  • Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże i filtrowane, co korzystnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców, a przy tym zapobiega nadmiernym stratom ciepła. Takie rozwiązanie skutecznie usuwa cząsteczki smogu, bakterii, wirusów, CO2 i alergenów, chroniąc przed tzw. syndromem chorego budynku. Wentylacja z rekuperatorem zapobiega również występowaniu nadmiernej wilgotności i przeciągów, a dzięki odzyskowi ciepła urządzenie wykorzystuje energię z powietrza wywiewanego, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu nawet o 50% i zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło.
  • Pompa ciepła – energooszczędne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które pozyskuje do 75% energii ze środowiska naturalnego do instalacji c.o. i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie pozyskuje ciepło z wód gruntowych, gruntu lub powietrza i jest zasilane energią elektryczną, dlatego znacząco obniża emisję CO2 i nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Największe oszczędności można zyskać, łącząc pompę ciepła z rekuperacją.
  • Fotowoltaika – panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego, zamieniając ją na energię elektryczną, co pozwala generować oszczędności oraz korzystać z ekologicznego, odnawialnego źródła energii. Panele wytwarzają darmowy prąd ze słońca, dlatego jest to rozwiązanie niezależne od aktualnych cen energii elektrycznej. Zastosowanie fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii nie tylko pozwala oszczędzać, lecz również podnosi wartość samej nieruchomości.

W nowoczesnych domach nie brak również inteligentnej automatyki, która uprzyjemnia życie i generuje oszczędności. Mogą to być na przykład wszelkiego rodzaju czujniki światła i temperatury, które odpowiadają za automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy roletami, dzięki czemu nie musimy pamiętać o wyłączaniu światła czy opuszczaniu rolet, aby zapobiec utracie ciepła.

Typy domów nowoczesnych

Wśród nowoczesnych projektów dużą popularnością cieszą się domy parterowe, w których wszystkie pomieszczenia użytkowe są rozplanowane na tym samym poziomie. Nowoczesny dom parterowy to ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku rodzin 2+2 i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu, że domy parterowe są pozbawione pięter i schodów, są także polecane seniorom oraz osobom, które mają trudności z poruszaniem się.

Ciekawą opcją są też tzw. nowoczesne stodoły, czyli domy z poddaszem użytkowym, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Wybierając dom z poddaszem, można zaoszczędzić na budowie piwnicy, a przy tym stworzyć funkcjonalny dom nawet na małej działce. Dachy w domach nowoczesnych bardzo często są płaskie (dotyczy opcji parterowych), choć nie brakuje również rozwiązań dwuspadowych czy wielospadowych.

Nowoczesne projekty domów ma w swojej ofercie biuro projektowe Lipińscy Domy. Wśród nich znajdują się gotowe projekty domów parterowych i domów z poddaszem użytkowym, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne oraz energooszczędne systemy. Biuro przygotowuje również indywidualne projekty domów nowoczesnych parterowych i z poddaszem – dostępne na zamówienie.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *