dom kopułowy

Domy kopułowe – czy są lepsze niż zwykłe domy? Projekty i ile to kosztuje

Domy kopułowe

Miejsce, w którym mieszkamy często wyraża naszą dusze i emocje. Nie ma nic złego, jeśli mieszkamy w nudnym szarym klocku z lat 80., jednak to nie znaczy, że nie możemy zadbać o jego estetykę! Nawet musimy. Kiedy budujemy dom samodzielnie, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Nie musicie mieszkać w domach takich samych, jak sąsiedzi, jak wszyscy dookoła. A co gdyby zamieszkać w kopule?! Wg wielu panuje tam doskonała aura, a nigdzie nie ma kąta prostego! Jak to możliwe? Zobaczcie, a może w przyszłości sami zamieszkacie w domu kopułowym!

Czym jest dom kopułowy?

Dom kopułowy to prawie zwykły dom z drzwiami i oknami, z tym, ze jako przykrycie jest w kształcie kopuły. Kopuła tworzy i dach i ściany. Istnieją dwa główne rodzaje domów kopułowych, które różnią się rodzajem zastosowanej powłoki:

Domy z kopułą geodezyjną

Konstrukcje tych domów są wielościanami, ​​całość lub część zewnętrznej powierzchni jest systemem (zazwyczaj) połączonych ze sobą trójkątów. Pierwszą taką konstrukcją było planetarium geodezyjne zbudowane w Niemczech po I wojnie światowej.

Chociaż kopuły geodezyjne są bardzo wytrzymałe, istnieje ryzyko osłabienia jednego z wielu połączeń w skorupie, zawilgocenia, spróchnienia (zardzewienia) lub poddania się wodzie lub wilgoci przedostającej się przez szew.

Domy z monolityczną kopułą

Te domy wykorzystują grubą warstwę betonu i innych materiałów jako powłokę. Monolityczny oznacz „jeden kamień”. Ta jednolita powłoka zewnętrzna sprawia, że są niezwykle trwałe i szczelne. Jednak nie prezentują się tak wspaniale jak domy z kopułą, ze względu na jednolitość bryły mogą wydawać się dość nudne, choć oczywiście nie tak, jak zwykłe domy! Można je dostosować na wiele sposobów. Monolityczna kopuła nie ma jednak zalet przeszklenia (uzyskiwania super oświetlenia, w przeciwieństwie do domów z kopułą geodezyjną), dlatego są one rzadsze.

Zalety domów kopułowych

Domy kopułowe są bardziej energooszczędne, wytrzymalsze, a mogą być i pasywne, niż tradycyjne domy.

Super wytrzymałość domów kopułowych

Kształt kopuły bardzo skutecznie opiera się siłom natury wiatrom i śniegom. Te konstrukcje są w stanie wytrzymać nawet huraganowe wiatry, a nawet trzęsienia ziemi. Co prawda to trzęsienia ziemi nie grożą nam w Polsce, a już tornada w obliczu ocieplenia klimatu, tak.

Są lżejsze i wymagają zastosowania mniejszej ilości materiałów, co powoduje, że są też ekologiczne.

Są energooszczędne (choć to zależy też od wykonania)

Domy kopułowe mają lepszą termikę i cyrkulację powietrza. Lepiej trzymają ciepło i izolują. Dzięki załamywaniu się światła na kopule, mamy więcej światła w domu i nie musimy nawet, gdy jest zachmurzone niebo, palić światła.

Co może być trudne podczas budowy i w mieszkaniu w domu kopułowym?

Sąsiedzi

No tak, wszystko zależy, gdzie będziemy mieszkać. Jeśli wybierzemy podhalańską czy podkarpacką wieś, gdzie życie toczy się rytmem poprzedniego wieku, my i nasz dom kopułowy może zostać niezrozumiany. Mogą nas nazywać np. ufoludem lub agentem z NASA. Jednak, kto by się tym przejmował?

Budowa domu kopułowego

Ze względu na niewielką ilość wykonawców budowa domu kopułowego jest niełatwa. Jeśli chcemy mieć komin lub schody w naszej kopule nie możemy wybrać byle jakiego wykonawcy. Także tworzenie podziałów i pomieszczeń w konstrukcjach kopuł wymaga doświadczenia.

Co więcej, podstawowe urządzenia, instalacje i narzędzia są produkowane dla domów zwykłych, kwadratowych. Czasem jest ciężko znaleźć gotowe materiały budowlane do takich domówi.

Dom kopułowy – wykonawcy w Polsce

W Polsce obecnie bez problemu można znaleźć wykonawcę, który zbuduje dom kopułowy od początku do końca. Jest też opcja, aby zakupić cały zestaw, cały szkielet kopuły i wszystkie materiały i postawić taki dom samodzielnie, nie jest to bardzo trudne, nawet jeśli nie mamy pojęcia o budowie. Jest wiele poradników i tutoriali na ten temat.

Są też firmy, które oferują tylko stelaże do domów kopułowych. Możemy sami zrobić wylewkę, postawić stelaż, wstawić okna, drzwi, ocieplić konstrukcję, zamontować instalacje oraz dowolnie wykończyć wnętrze.

Jeśli nie chcemy sami budować domu kopułowego (np. po zakupie konstrukcji), najlepiej skontaktować się z projektantami obecnymi w Internecie.

Ile kosztuje dom kopułowy? – ceny

Tu mamy znakomitą informację! Domy kopułowe są tańsze od zwykłych domów, m.in. przez to, że zużywają mniej materiału. Przedstawiamy informacje bezpośrednio ze strony jednego z wykonawców:

  • Dom kopułowy o metrażu 100 metrów kwadratowych w stanie deweloperskim to koszt 350 000 zł.
  • Dom kopułowy o metrażu 35 metrów kwadratowych w stanie deweloperskim to koszt prawie 120 000 zł.
  • Dom kopułowy o metrażu 100 metrów kwadratowych, jeśli chcemy go samodzielnie złożyć to koszt ponad 70 000 zł.
  • Dom kopułowy o metrażu 100 metrów kwadratowych, jeśli chcemy go samodzielnie złożyć to koszt ponad 31 000 zł.

Jeśli masz problem ze znalezieniem wykonawców możesz ich szybko znaleźć w zależności od lokalizacji, w której się znajdujesz. Jeśli potrzebujesz wykonawcy w Warszawie, sprawdź tutaj: https://building-companion.pl/warszawa–mazowieckie. Jeśli potrzebujesz wykonawcy w Poznaniu, sprawdź tutaj: https://building-companion.pl/poznan–61-001. Jeśli potrzebujesz wykonawcy we Wrocławiu, sprawdź tutaj: https://building-companion.pl/wroclaw

Zobacz inne artykuły

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *