dom 70 m2

Dom do 70 m2 na zgłoszenie – poradnik! Wszystko, co musisz wiedzieć!

Dom do 70 m2 na zgłoszenie

Od 2022 roku zmienia się prawo, wchodzi Polski Ład, niektórzy zyskają, niektórzy stracą. Nie nam jest wyrokować, czy to dobre, czy złe zmiany, ale wiemy jedno – będzie można zbudować dom do 70 m2 na podstawie zgłoszenia, bez pozwolenia na budowę! Czy są w tym jakieś haczyki? Jak można zgłosić i zbudować 70 m2? Czy warto to zrobić? Rozpracowujemy ustawę, czytajcie z nami!

O co chodzi z budową domu do 70m2 na zgłoszenie?

Normalnie, jeśli chcemy wybudować dom musimy spełnić szereg formalności, mieć kierownika budowy, wydać trochę pieniędzy, stresu, latać po urzędach i po prostu męczyć się. Przed 3 stycznia 2022 roku, można było bez problemowo wybudować budynek do 35 m2, bez praktycznie jakichkolwiek formalności. 35 m2  nadaje się na domek letniskowy, jednak ciężko mieszkać na takiej powierzchni cały rok.

Ustawa z dnia 17 września 2021 r o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza możliwość zbudowania budynku o funkcji mieszkalnej do 70 m2! To już coś! Zamiast cisnąć się w mieszkaniu, możemy wybudować dom o powierzchni do 70 m2 podejmując minimalne kroki formalne. Jakie? O tym dalej, ale najpierw jakie są warunki budowy bez pozwolenia.

Kto może wybudować dom do 70m2 na zgłoszenie?

Warunków jest kilka, wypunktujemy je tutaj, aby każdy mógł wiedzieć, czy może zacząć taką budowę.

 1. Musisz posiadać działkę (oczywiście być właścicielem)
 2. Działka musi mieć plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli tego nie ma musisz poprosić o warunki zabudowy odpowiedni urząd (czekanie 21 dni)
 3. Dom musi być maksymalnie 2 kondygnacyjny i posiadać max 70m2
 4. Dom musisz wybudować na własne potrzeby mieszkaniowe pod groźbą kary
 5. Dom musi znajdować się w całości na działce, a ich liczba nie może przekraczać więcej niż 1 na 500 m2
 6. Musisz mieć projekt budowlany tego domu
 7. Musisz go zgłosić (więcej informacji niżej)
 8. Zawiadomić organ budowlany o rozpoczęciu budowy

dom 70 m2 formalności

Jak zgłosić dom do 70m2?

 1. Przygotuj zgłoszenie, które pobierzesz tutaj: http://www.gov.pl/attachment/fd44230a-f3d5-44b8-bf33-74430ba4744f, wraz z projektami i oświadczeniami
 2. Idź do starostwa powiatowego, gdzie znajduje się działka
 3. Odczekaj najlepiej 40 dni (oficjalnie 30 dni, ale lepiej odczekać więcej)
 4. Zacznij budowę!

I tyle, nic więcej nie trzeba. Jest to rzeczywiście bardzo prosty, mniej czaso- i pieniędzo- chłonny proces.

Kto wybuduje dom 70 m2?

Projekt jest skierowany dla osób indywidualnych, którzy w takim domu zechcą zamieszkać. Na pewno są to młode osoby, ale też takie które nie potrzebują ogromnej przestrzeni do życia, bo nie mają np. dużej rodziny. 70 m2 to naprawdę dużo patrząc na np. standardowe powierzchnie mieszkań. Czy jest sens kupować kawalerkę w centrum Poznania, kiedy taniej możesz postawić domek 70 metrowy poza Poznaniem blisko przyrody?

Budowa 70 m2 na własne potrzeby mieszkaniowe jako inwestycja

Taki dom 70 m2 budujesz dla siebie do mieszkania. Składasz też oficjalnie takie oświadczenie. Jednak ustawa nie precyzuje, tego że nie możesz go wynająć, ani sprzedać. Twoja sytuacja finansowa może się zmieniać, to znaczy, że po wybudowaniu może się okazać, że musisz taki domek sprzedaż. Jeśli zrobisz to z zyskiem to dobrze. Ustawa jest tak skonstruowana, aby deweloperzy budujący ileśnaście takich domków nie mogli z tego skorzystać. Naszym zdaniem musisz wybudować dom na cele mieszkaniowe dla siebie, jednak jeśli twoja sytuacja (twoja prywatna sprawa) w trakcie budowy się zmieni, bez problemu możesz taki domek wynajmować lub sprzedać (ale na pewno nie może to być więcej domów naraz).

 

Budowa domu 70 m2 na zgłoszenie – podsumowanie

Jak widać ustawa jest stosunkowo przejrzysta i jasna. Jeśli chciałbyś zamieszkać w takim domu, możesz go zdecydowanie łatwiej wybudować. Ceny takich domów zaczynają nawet od 150 000 złotych, a jeśli zrobiłbyś to samodzielnie to może to być nawet dom poniżej 100 000 złotych! Zdaniem redakcji warto wykorzystać takie możliwości.

Pamiętaj, że musisz jeszcze znaleźć firmę, która wybuduje Twój nowy dom lub zacząć budowę samemu. Możesz również kupić/przygotować projekt i zlecać poszczególne etapy różnym firmom, co wydaje się tańszym rozwiązaniem niż zlecenie budowy całego domu jednej firmie.

Musisz mieć projekt budowlany domu do 70 m2

Tak jak wspomnęliśmy musisz mieć projekt budowlany domu do 70m2. Jest to kluczowy element, bez którego nie ma co myśleć o budowie własnego domu. Taki projekt możesz kupić w Internecie. Jest bardzo szeroki wybór projektów domów do 70 m2, od drewnianych, po murowane,  zazwyczaj z poddaszem. Koszty takiego projektu to średnio 3000 złotych, ale masz taki projekt, możesz go pokazać nie tylko w urzędzie, ale przede wszystkim wykonawcom. Będą wiedzieli, co robić i redukujesz zagrożenie związane z problemami, które mogą wystąpić po stronie wykonawców.

Zobacz inne artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *