blat bukowy

Jak zamówić dobry blat bukowy?

Blat bukowy jako element wyposażenia wnętrza

Dobry blat to podstawa sukcesu aranżacji każdej kuchni i nie tylko. Blat to jeden z bardziej rzucających się w oczy elementów. Jednocześnie pełni ważną funkcję – służy do przechowywania kuchennych akcesoriów i stanowi warsztat domowych kuchennych ewolucji w każdym stylu. Dobry blat kuchenny musi być efektowny, wygodny, bezpieczny dla żywności i zdrowia domowników oraz trwały.

Naturalna barwa drewna blatów bukowych komponuje się idealnie z meblami w każdym stylu. Nowoczesne blaty z klejonych formatek pasują idealnie do kuchni nowoczesnych i tych aranżowanych tradycyjnie. Doskonałe środki do zabezpieczania i koloryzacji drewna dają architektom i osobom urządzającym wnętrza możliwości, o których jeszcze jakiś czas temu chyba nikt nie myślał. Tylko jak dobrać ten jedyny właściwy blat bukowy?

Formatki w różnych rozmiarach

Blat bukowy to doskonały wybór. Drewno jest bardzo ładne i trwałe, a w postaci klejonych formatek parametry techniczne są nawet lepsze niż w przypadku elementów litych. Środki do zabezpieczania i pielęgnacji dają możliwość eksploatacji blatu tak długo, że nawet nie warto się nad tym zastanawiać. Jak zatem zaprojektować lub dobrać blat do swojej kuchni?

Blaty bukowe o różnej grubości

Przede wszystkim trzeba dobrać właściwy rozmiar gotowej formatki. Warto pamiętać o tym, że drewno bukowe jest podatne na obróbkę i wykonanie otworów montażowych na elementy wyposażenia, nie będzie sprawiać najmniejszych problemów. Co więcej, blat bukowy jest twardy, w związku z czym dobrze nadaje się do mocowania nablatowych elementów wyposażenia, które zawsze przenoszą na powierzchnię jakieś przeciążenia, szczególnie jeżeli są często użytkowane jak np. efektowne wysokie baterie montowane w niektórych aranżacjach bezpośrednio na blacie.

Buczyna w ciekawych aranżacjach

Ponadto, warto zwrócić uwagę na grubość formatki. Niektórzy preferują grube masywne blaty, które sprawiają wrażenie naprawdę solidnych. Warto pamiętać, że blaty bukowe w formie klejonych formatek można swobodnie kleić. Zawsze możliwe jest uzyskanie blatu o większej grubości, ale nie zawsze jest to jedyna warte uwagi rozwiązanie. Coraz częściej frontowa i boczne krawędzie blatów poszerza się tak, aby pełniły funkcję swego rodzaju blendy osłaniającej krawędzie technologiczne mebli kuchennych. W ten sposób uzyskuje się bardzo ciekawą optykę, w której szeroka krawędź blatu walczy o dominację z powierzchnią szafek i szuflad. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli masz więcej miejsca na dodatkową wyspę lub efektowny minibar.

W niektórych przypadkach gotowe formatki blatów bukowych w zupełności wystarczą do pokrycia całej powierzchni, szczególnie w przypadku mniejszych kuchni. W aranżacjach z blatem narożnymi i dodatkowymi elementami, takimi jak wyspy w prosty sposób można łączyć odpowiednio docięte formatki bez szkody dla ogólnej estetyki całości. Klejone blaty bukowe nadają się do takich aranżacji idealnie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *