blat bukowy

Jak zamówić dobry blat bukowy?

Blat bukowy jako element wyposażenia wnętrza

Dobry blat to podstawa sukcesu aranżacji każdej kuchni i nie tylko. Blat to jeden z bardziej rzucających się w oczy elementów. Jednocześnie pełni ważną funkcję – służy do przechowywania kuchennych akcesoriów i stanowi warsztat domowych kuchennych ewolucji w każdym stylu. Dobry blat kuchenny musi być efektowny, wygodny, bezpieczny dla żywności i zdrowia domowników oraz trwały.

Naturalna barwa drewna blatów bukowych komponuje się idealnie z meblami w każdym stylu. Nowoczesne blaty z klejonych formatek pasują idealnie do kuchni nowoczesnych i tych aranżowanych tradycyjnie. Doskonałe środki do zabezpieczania i koloryzacji drewna dają architektom i osobom urządzającym wnętrza możliwości, o których jeszcze jakiś czas temu chyba nikt nie myślał. Tylko jak dobrać ten jedyny właściwy blat bukowy?

Formatki w różnych rozmiarach

Blat bukowy to doskonały wybór. Drewno jest bardzo ładne i trwałe, a w postaci klejonych formatek parametry techniczne są nawet lepsze niż w przypadku elementów litych. Środki do zabezpieczania i pielęgnacji dają możliwość eksploatacji blatu tak długo, że nawet nie warto się nad tym zastanawiać. Jak zatem zaprojektować lub dobrać blat do swojej kuchni?

Blaty bukowe o różnej grubości

Przede wszystkim trzeba dobrać właściwy rozmiar gotowej formatki. Warto pamiętać o tym, że drewno bukowe jest podatne na obróbkę i wykonanie otworów montażowych na elementy wyposażenia, nie będzie sprawiać najmniejszych problemów. Co więcej, blat bukowy jest twardy, w związku z czym dobrze nadaje się do mocowania nablatowych elementów wyposażenia, które zawsze przenoszą na powierzchnię jakieś przeciążenia, szczególnie jeżeli są często użytkowane jak np. efektowne wysokie baterie montowane w niektórych aranżacjach bezpośrednio na blacie.

Buczyna w ciekawych aranżacjach

Ponadto, warto zwrócić uwagę na grubość formatki. Niektórzy preferują grube masywne blaty, które sprawiają wrażenie naprawdę solidnych. Warto pamiętać, że blaty bukowe w formie klejonych formatek można swobodnie kleić. Zawsze możliwe jest uzyskanie blatu o większej grubości, ale nie zawsze jest to jedyna warte uwagi rozwiązanie. Coraz częściej frontowa i boczne krawędzie blatów poszerza się tak, aby pełniły funkcję swego rodzaju blendy osłaniającej krawędzie technologiczne mebli kuchennych. W ten sposób uzyskuje się bardzo ciekawą optykę, w której szeroka krawędź blatu walczy o dominację z powierzchnią szafek i szuflad. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli masz więcej miejsca na dodatkową wyspę lub efektowny minibar.

W niektórych przypadkach gotowe formatki blatów bukowych w zupełności wystarczą do pokrycia całej powierzchni, szczególnie w przypadku mniejszych kuchni. W aranżacjach z blatem narożnymi i dodatkowymi elementami, takimi jak wyspy w prosty sposób można łączyć odpowiednio docięte formatki bez szkody dla ogólnej estetyki całości. Klejone blaty bukowe nadają się do takich aranżacji idealnie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.