jak budowano piramidy

Jak budowano piramidy? Najnowsze odkrycie naukowców w Egipcie!

Naukowcy są bliżej odkrycia, jak budowano piramidy.

Przez lata naukowcy snuli domysły i teorie na temat tego, jak budowano piramidy. To odkrycie uchyla rąbka tajemnicy!

Egipskie piramidy, które służyły za grobowce budowano już w 3 tysiącleciu przed naszą erą. Badane są od setek lat, jednak nadal kryją wiele tajemnic, a jedną z nich jest pytanie, jak budowano piramidy. Największa-Cheopsa ma prawie 150 metrów wysokości. Budowane były z ogromnych kilku tonowych bloków. Samo zaprojektowanie, a co dopiero przedsięwzięcie budowlane byłoby dziś ogromnym wyzwaniem, a co dopiero tysiące lat temu. Wiadomo, że piramid nie budowali niewolnicy, a zwykli robotnicy, którzy otrzymywali za to pieniądze. Przy jednej budowie pracować mogło ich nawet 10 000! Kamieniołomy, z których pozyskiwano materiał znajdowały się czasem wiele kilometrów od placu budowy. Od lat naukowcy zadawali sobie pytanie… 

W jaki sposób przy budowie piramid wtaczano ogromne bloki kamienne na sam szczyt?

Naukowcy przypuszczali, że odbywało się to za pomocą specjalnie budowanych ramp przy piramidach, które dzięki odpowiedniemu nachyleniu pozwalały wciągać pod górę kamienie. Dzięki nowym odkryciom ta teoria została częściowo potwierdzona, dzięki odkryciom. Na stanowisku archeologicznym Hatnub, gdzie niegdyś znajdował się kamieniołom, odkryto ogromną rampę, która po bokach posiadała schody i liczne dziury. Kamienne bloki ładowano na sanie, które ciągnięto pod górę, a działo się to dzięki drewnianym słupom, które wkładane były, właśnie w odkryte, dziury w rampie. Bardzo możliwe, że do zmniejszenia tarcia polewano je również wodą. Nachylenie rampy mogło mieć nawet 20 stopni. Wielka piramida w Gizie, czyli piramida Cheopsa, mogła powstać właśnie dzięki rampie, na którą wtaczano bloki. Jednak musiała ona być ogromna i zaczynać się kilometry od placu budowy, aby było możliwe przenoszenie kamieni na wysokość ponad 100 metrów. 

 System ramp, który teraz odkryto, jest pierwszym dowodem na jego funkcjonowanie. Jeśli chodzi o praktyki budowlane oraz organizację budowy w starożytnym Egipcie, wiedzę czerpano przede wszystkim na podstawie badania inskrypcji oraz zachowanych narzędzi. 

jak budowano piramidy

Inne teorie dotyczące budowy piramid w starożytności

Odkrycie rampy nie potwierdza w 100%, że stosowano je przy piramidzie Cheopsa, czy innych z tego okresu. Jest dowodem na to, że Egipcjanie znali wartość systemu ramp i ją zastosowali przynajmniej raz (pierwsze takie odkrycie). Są jeszcze inne teorie, a jedną z najciekawszych, ale i kontrowersyjnych, jest teoria systemu kanałów. Dookoła (i w piramidzie) miałby znajdować się system wodnych kanałów, którymi transportowano bloki kamienne, a dzięki przyczepieniu do nich lżejszego materiału (np. lekkiego drewna), na zasadzie wyporu, przesuwałyby one się w górę, w miarę budowy. Jest to teoria nie potwierdzona w żaden sposób.

Film dotyczący poprzednich teorii na temat ramp przy budowie piramid

 

Zobacz koniecznie inne artykuły o zabytkach i architekturze

[ratings]

3 komentarze

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *