wałki malarskie

Wałki malarskie – jakie wybrać?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Wybór wałków malarskich

Wałki malarskie to specjalistyczne narzędzia do malowania, którymi szybko i dokładnie pokryjemy daną powierzchnię farbą. Warto jednak co nieco o nich wiedzieć – w końcu wałek wałkowi nierówny! Nim przystąpicie do malowania, dowiedzcie się, jakie wałki malarskie powinniście wybrać!

Budowa wałków malarskich

Wałki malarskie odznaczają się dość prostą budową – składa się na nią (najczęściej plastikowa) rękojeść zakończona rolką wyłożoną puszystym materiałem (tzw. runem). Konstrukcja wałków malarskich zazwyczaj umożliwia odczepienie rolki od rękojeści. Tym sposobem możemy wymienić rolkę na taką z innym poszyciem (runem) – należy jednak pamiętać, że rolka musi mieć te same wymiary. Szukając wałków malarskich w marketach budowlanych, możemy znaleźć całe zestawy oferujące jedną rękojeść z kompletem pasujących do niej rolek o różnych długościach włosia.

Stosowanie wałków malarskich

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób działają wałki malarskie oto kilka najważniejszych zasad:

  • im wałek jest szerszy, tym większą pokryje powierzchnię;
  • od rozmiaru wałka zależy precyzja malowania – węższe wałki kryją mniejszą powierzchnię, ale robią to dokładniej;
  • im malowana powierzchnia jest gładsza, tym krótsze włosie poszycia rolki należy dobrać;
  • dłuższe włosie materiału sprawdzi się na bardziej nieregularnych powierzchniach (np. ścianie z cegieł czy chropowatej tapecie).

Zatem przed przystąpieniem do malowania bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i szerokości wałka do powierzchni, którą chcemy pokryć farbą. Szersze wałki malarskie sprawdzą się idealnie, podczas malowania sufitu i ścian, natomiast węższe wybierzemy do mniejszych powierzchni, wykończenia detali, a także narożników i załomów.

 

Rodzaje wałków malarskich

Wiemy już, że wałki malarskie mogą się od siebie znacząco różnić – w szczególności rozmiarem i materiałem pokrywającym rolkę. Jak więc wybrać odpowiednie? Zacznijmy od przypatrzenia się strukturze poszycia:

  • Wałki malarskie, których runo zostało wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy welur, będą droższe, ale bardzo dokładnie pokryją malowaną powierzchnię, nie pozostawiając przy tym zacieków i smug. Świetnie poradzą sobie nawet przy bardzo chłonnych ścianach. Nadają się do farb rozpuszczalnikowych oraz lakierów.
  • Spośród wałków malarskich wykonanych ze sztucznego poszycia mamy dość szeroki wybór. Wałki malarskie z gąbki będą idealne do farb olejnych – tu warto zwrócić uwagę, aby była to gąbka flokowana (z małymi otworami, dzięki którym unikniemy niechcianych baniek powietrza). Do rozprowadzania bardzo gęstych farb najlepsze będą wałki nylonowe, a przy farbach wodorozcieńczalnych – wałki wykonane z mikrofazy. Natomiast na nierównych i szorstkich powierzchniach sprawdzą się wałki sznurkowe (do rozprowadzania farb lateksowych i dyspersyjnych).
  • Na rynku dostaniemy także elektryczne wałki malarskie. Wyposażone w pompę zasysającą farbę umożliwiają szybkie i wygodne malowanie, bez konieczności odrywania wałka od malowanej powierzchni, by ręcznie nabrać kolejną ilość farby.

Kolory wałków malarskich

Czy kolory wałków mają znaczenie? To zależy od producenta! Niektórzy z nich posługują się kolorystycznymi oznakowaniami, aby ułatwić wybór wałków w trakcie zakupów. Co oznaczają dane kolory?

  • czerwony – służy do farb wodorozcieńczalnych: akrylowych, lateksowych i winylowych;
  • żółty – przeznaczony jest do farb rozpuszczalnikowych i lakierów;
  • niebieski – do emalii akrylowych oraz wodorozcieńczalnych lakierów;
  • zielony – do bardzo rozrzedzonych farb, a także produktów do drewna – impregnatów oraz bejc.

Wałki malarskie to wygodne narzędzia, umożliwiające sprawne i szybkie malowanie. Odpowiednio dobrane, przyniosą satysfakcjonujące rezultaty.

Zobacz inne artykuły

None found

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *