Lamele w sypialni

Pionowe drewniane listewki na ścianę? Lamele!

Lamele ścienne – wszystko, co musisz wiedzieć!

W wielu polskich mieszkaniach jeszcze do niedawna królowała tradycyjna boazeria. Chociaż praktyczna i wnosząca do wnętrz atmosferę ciepła, z czasem zaczęła uchodzić za aranżacyjne faux pas. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z obecności drewna na naszych ścianach. Warto przyjrzeć się popularnemu ostatnio trendowi, który stanowią pionowe drewniane listewki, czyli lamele. Podpowiadamy, czym są i co warto o nich wiedzieć.

lamele ścienne

Lamele ścienne – co to jest?

Drewniane lamele ścienne to elementy dekoracyjne wykonane z różnych gatunków drewna, najczęściej w stanie surowym (czyli nielakierowanego i nieolejowanego). Te cienkie listewki to doskonałe rozwiązanie aranżacyjne do bardzo różnych przestrzeni. Świetnie sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, w których chcemy wprowadzić dozę naturalnych elementów, nie chcemy jednak umieszczać na ścianie tradycyjnej boazerii.

Największą zaletą lameli na ścianę marki Lameo jest niewątpliwie ich naturalny wygląd, który ze względu na swoją uniwersalność doskonale dopasuje się do wielu różnych stylów wykończenia wnętrz. Lamele najczęściej wykonuje się z takich rodzajów drewna jak: jesion, buk, sosna czy dąb. Okleiny te są bardzo trwałe, możemy więc spodziewać się, że będą służyły na naszych ścianach przez bardzo długi czas.

lamele 3d

Drewniane lamele – co warto o nich wiedzieć?

Drewniane lamele są bardzo chętnie stosowane zarówno w budownictwie, jak i w architekturze wnętrz. Ich funkcje są rozliczne – świetnie sprawdzają się zarówno jako elementy dekoracyjne, jak i konstrukcyjne, czy użytkowe. Te pionowe drewniane listewki charakteryzują się stosunkowo dużą elastycznością i giętkością, dlatego bardzo często wykorzystuje się je w budownictwie w charakterze materiału kompozytowego na przykład do tworzenia elementów łukowych. Dodatkowo umożliwiają one bardzo dużą pomysłowość i różnorodność w projektowaniu konstrukcji nośnych. Lamele cenione są zarówno przez architektów, jak i konstruktorów, dlatego coraz częściej wykorzystywane są w wielu nowoczesnych projektach budowlanych. Doskonałym przykładem jest  świątynia Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu. W budowie kościoła zastosowano bowiem lamele elewacyjne.

Drewniane lamele ścienne święcą natomiast triumfy w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Cenione są przede wszystkim za uniwersalny i ponadczasowy wygląd, który wprowadza do przestrzeni nienachalne elementy natury. Stosując lamele na ścianę mamy bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, które można bardzo łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb.

Lamele w salonie czy sypialni? Najpopularniejsze rozwiązania aranżacyjne

Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji wnętrza bez elementów drewnianych. Materiał ten od wieków stosowany jest także w wykończeniach ścian. Zarówno w czasach PRL-u, jak i nieco później triumfy święciła boazeria, którą dzisiaj uważa się jednak raczej za niemodny przeżytek rodem z poprzedniej epoki. Drewniane lamele ścienne stanowią dla niej doskonałą alternatywę, która jest jednocześnie nowatorska, estetyczna i praktyczna.

Wiele osób decyduje się na zastosowanie drewnianych lameli ściennych w salonie lub sypialni. Wynika to z faktu, że jest to element zarówno reprezentatywny, jak i naturalny, który wprowadza do wnętrza ciepło i harmonię. Drewniane lamele ścienne doskonale sprawdzą się jako dopełnienie przestrzeni urządzonych na skandynawską modłę. Ich uniwersalność sprawia, że świetnie pasują także do aranżacji klasycznych, nowoczesnych oraz industrialnych.

 

Aranżacje z lamelowymi panelami drewnianym prezentują się bardzo efektownie. Świetnie nadają się więc do tworzenia niezwykłych dekoracji wnętrz, często wykorzystywane są także do izolacji akustycznych. Lamele drewniane umieszczone na ścianach bardzo często gładko przechodzą na sufit, tworząc oryginalne i przykuwające oko kompozycje. Odpowiednio zastosowanie nadają przestrzeni ciepłego charakteru, mogą takżę – w zależności od ułożenia i preferencji – optycznie zmniejszyć ją lub powiększyć. Pionowe drewniane listewki sprawiają także, że ściana wydaje się wyższa.

lamele dekoracyjne

Lamele ścienne – dla kogo?

Drewniane lamele ścienne to propozycja dla wszystkich osób, które szukają nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych, które wniosą do wnętrza zarówno charakter, jak i ciepłą naturalną atmosferę. Warto zastanowić się nad ich wyborem, jeżeli szukamy elementów dekoracyjnych, które są jednocześnie piękne i praktyczne. Lamele to nowoczesna odpowiedź na boazerię, która stanowi doskonały wybór do salonu, sypialni a w niektórych przypadkach nawet do kuchni czy przedpokoju.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *