kolory w biurze

Jak wpływają na Ciebie kolory w biurze i pracy?

Wpływ kolorów w pracy i biurze

[ratings]

Beżowy gabinet, niebieska sala konferencyjna czy open space z zielonym akcentem. Okazuje się, że odpowiednio dobrane kolory w przestrzeni biurowej mają ogromny wpływ na pracowników, ich emocje oraz wydajność. Potwierdzają to opinie ekspertów z branży wnętrzarskiej, gdzie psychologia koloru znajduje praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

 

Kolory kluczem do efektywności pracowników

Statystyczny Polak spędza w pracy ponad 44 godziny tygodniowo, czyli ok. 2000 godzin w ciągu całego roku . Dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń biurowa była odpowiednio zaaranżowana. Okazuje się, że nie tylko wyposażenie ma tutaj ogromne znaczenie. Kolorystyka przestrzeni biurowej jest równie ważna, jak barwy, w których urządzamy mieszkanie. O ile w domu możemy w większym stopniu opierać się na indywidualnych odczuciach i preferencjach, o tyle w biurze należy stosować barwy, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, efektywności i kreatywności większej liczby osób. Specjaliści z AQINA, eksperta w aranżacji przestrzeni biurowych i komercyjnych, przekonują, że umiejętnie skomponowany zestaw kolorystyczny ma ogromny wpływ na efektywność i samopoczucie w miejscu pracy.

Kolory we wnętrzach to nie tylko element dekoracyjny. One przede wszystkim oddziałują na nasz umysł, stymulują układ nerwowy, dzięki czemu stajemy się bardziej aktywni umysłowo. Dlatego kolorystyka w przestrzeni biurowej musi być odpowiednio dopasowana m.in. do charakteru
pomieszczenia i jego funkcji. Open space, sala konferencyjna czy chill room to zupełnie różne strefy,
które dzięki odpowiedniej kolorystyce mogą stać się jeszcze bardziej funkcjonalne.

przyznaje Marcin Zieliński, przedstawiciel firmy Aqina.

Kolory bazowe i wyraziste dodatki

Barwy ziemi, czyli brązy, beże, rudości, piaskowe odcienie żółci i złamane biele to najczęściej wybierane kolory do aranżacji wnętrz. Są eleganckie, dobrze się prezentują i tworzą estetyczne kompozycje. Dodatkowo ułatwiają koncentrację i wyciszają emocje. Taka paleta barw stanowi odpowiednią bazę kolorystyczną do aranżacji przestrzeni biurowej. Dobrze sprawdzi się w indywidualnych gabinetach kadry menadżerskiej oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych. Jednak ze względu na specyfikę takich wnętrz kolory bazowe nie powinny być monochromatyczne. Warto je połączyć z wyrazistymi akcentami, które ożywią wnętrze np. z żółtymi, pomarańczowymi czy czerwonymi elementami mebli biurowych.

kolory w biurze

Uniwersalny niebieski

Ten kolor kochają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kojarzy się ze świeżością i czystością. Wzbudza
zaufanie i wiarę w profesjonalizm, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przestrzeni biurowej, zwłaszcza w urzędach, bankach, a także w gabinetach lekarskich. W niebieskim wnętrzach pracownicy czują się bardziej zmobilizowani, skupieni i czujni, dlatego to dobry wybór do sal konferencyjnych czy szkoleniowych. Jasne, niebiańskie tony sprawdzą się również w strefach odpoczynku, natomiast ciemniejsze wersje, takie jak kobalt czy błękit paryski pobudzą twórcze myślenie w przestrzeniach zespołów kreatywnych.

Zawsze ostrożnie podchodzę do ilości i intensywności barw stosowanych w projektach wnętrz, nie
inaczej jest z niebieskim uchodzącym za wyjątkowo neutralny kolor. Przymiotnikiem jaki przychodzi mi na myśl o nim jest „spokojny”. Zapewne stąd ten profesjonalizm, zaufanie co ma chyba szczególne odzwierciedlenie również w modzie. Odpowiednią gradacją koloru niebieskiego można uzyskać we świetne efekty perspektywy powietrznej albo ukoić ból np. w gabinecie stomatologicznym.

twierdzi architekt wnętrz Szymon Hanczar z HanczarStudio.

kolory w biurze

 

Zieleń na ukojenie

W ostatnim czasie panuje moda na zielony, a najbardziej trendy stała się zieleń naturalna. W biurach
pojawia się coraz więcej żywych roślin i powstają specjalne ściany zieleni, z czego płynie podwójna
korzyść. Naturalne rośliny oczyszczają powietrze w pokojach biurowych, a także działają odprężająco
na intensywnie pracujące umysły. Z tego powodu warto wprowadzić do biura elementy w odcieniach
zieleni, aby dać pracownikom możliwość ukojenia wzorku i odpoczynku dla oczu.

 

Biophilic Design w przestrzeniach biurowych pozwala poczuć bliskość natury – nawet w sercu
wielkiego miasta. Rośliny wprowadzają nową jakość do wnętrz – są ponadczasową ozdobą,
pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a dodatkowo – oczyszczają powietrze. Wciąż dużą
popularnością cieszą się także bioniczne motywy, obecne na tapetach, tkaninach czy grafikach.
Kwiaty, drzewa czy ptaki pozwolą zmienić biuro w piękny ogród i sprawią, że przestrzeń zyska
zupełnie nowy wymiar.

opowiada o idei architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

kolory w biurze

Uwaga na czerwony

Kolor czerwony wyjątkowo silnie działa na człowieka: aktywizuje do działania, „nakręca”, dodaje energii. Jednak wpływa również na samo pomieszczenie, ponieważ optycznie je zmniejsza. Decydując się na wybór tej barwy, warto zachować ostrożność. Najlepiej zastosować ją w roli mocnych plam bądź wyrazistych akcentów, które pobudzą pracowników do działania. W podobny sposób warto potraktować odcienie różu i pomarańczy. Te kolory doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie pracownicy nie spędzają zbyt dużo czasu np. w stołówkach czy w hallach wejściowych. Idealnym rozwiązaniem do przemycenia tych barw jest położenie na podłodze kolorowej wykładziny. Łatwo znajdziemy całą gamę odcieni wykładziny dywanowej, która dodatkowo jest odporna na niszczenia i ma właściwości akustyczne, dlatego idealnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych.

Zobacz koniecznie

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.