inteligentny-dom

Inteligentny dom dla początkujących – o czym musisz wiedzieć na sam początek prac?

Inteligentny dom

Nowoczesny, komfortowy, bezpieczny – taki właśnie jest inteligentny dom na miarę XXI wieku. Czym jest, jak go stworzyć i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest Smart Home?

Smart home, czyli inteligentny dom, to system umożliwiający zdalne sterowanie domowymi sprzętami i elementami wyposażenia. Zainstalowanie inteligentnych rozwiązań w mieszkaniu realnie przekłada się na wygodę i komfort wykonywania codziennych czynności oraz bezpieczeństwo budynku, nie tylko, kiedy jesteśmy w jego wnętrzu, lecz także poza nim.

Jakie urządzenia składają się na system inteligentnego domu?

Myśląc o inteligentnych instalacjach w domu czy mieszkaniu, większości z nas przychodzą na myśl futurystyczne obiekty rodem z filmów science fiction. W rzeczywistości jednak jest to system małych, dyskretnych czujników i nadajników, które na co dzień są praktycznie niewidoczne. Na system ten składa się wiele różnorodnych udogodnień i funkcjonalności. Dobrym przykładem może być inteligentny system Exta Life oferowany przez firmę Zamel, który umożliwia:

  • sterowanie roletami okiennymi – pozwala na zarządzanie roletami z podziałem na poziomy i pomieszczenia znajdujące się w budynku. Dużym udogodnieniem jest także harmonogram ich opuszczania i podnoszenia;
  • sterowanie furtką i bramą wjazdową – system daje możliwość zdalnego uruchomienia mechanizmu otwierania bramy wjazdowej lub garażowej z dowolnego miejsca;
  • regulacja temperatury – to możliwość kontrolowania temperatury ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, a także zaprogramowania systemu tak, by zmieniał wartości o określonych porach lub dniach;
  • kontrolowanie oświetlenia – umożliwia nie tylko włączanie i wyłączanie światła, lecz także szeroką gamę możliwości automatycznego sterowania oświetleniem zgodnie z zaprogramowanymi przez siebie funkcjami, np. zapalanie światła w pokoju przy jednoczesnym otwieraniu rolet. Więcej na temat inteligentnego oświetlenia można przeczytać w artykule „Oświetlenie LED – mega modne i w dwójnasób eko”.

To, jakie rozwiązania wybierzemy dla naszego domu, zależy wyłącznie od naszych potrzeb i oczekiwań. Inteligentne systemy, takie jak Exta Life pozwalają na stopniowe wdrażanie kolejnych rozwiązań oraz rozbudowywanie i rozwój instalacji.

Co warto wiedzieć przed wdrożeniem systemu?

Możemy wyróżnić dwa typy systemów Smart Home – przewodowe i bezprzewodowe. Rozwiązania przewodowe mogą dobrze sprawdzić się w przypadku nowych domów. Warto zaplanować gdzie i jakie konkretnie rozwiązania będziemy chcieli wdrożyć jeszcze na etapie budowy domu, ponieważ systemy przewodowe wymagają zamontowania całej instalacji kablowej doprowadzanej do czujników i urządzeń. W przypadku istniejących domów, zastosowanie tego rozwiązania będzie wymagało dodatkowego kucia ścian i kosztownych remontów. Dobrym rozwiązaniem jest więc system bezprzewodowy, taki jak Exta Life. Jego działanie opiera się na systemie czujników i nadajników puszkowych, które można schować w puszce pod innymi elementami osprzętu, nadajników modułowych, klawiszowych oraz pilotach. Przed dokonaniem zakupu poszczególnych elementów systemu warto zastanowić się także, jakie elementy naszego domu czy mieszkania chcielibyśmy zautomatyzować i na jakich funkcjonalnościach najbardziej nam zależy – czy jesteśmy miłośnikami ciekawych gadżetów i niecodziennych rozwiązań, czy może jednak bardziej chcemy skupić się na bezpieczeństwie i ochronie antywłamaniowej.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.