dom na ogródku działkowym (ROD)

Posiadasz samowolę budowlaną na ogródku działkowym? Co cię czeka?!

Samowole budowlane na ogródkach działkowych oczekują na legalizację 

[ratings]

Być może świadomie lub nie, na twoim ogródku działkowym zbudowałeś altanę, wiatę, a może coś na wzór domku letniskowego. A może mieszkasz nawet na ROD (rodzinne ogródki działkowe) w nielegalnym budynku . Są szanse, że te samowole, które znajdują się na ogródkach działkowych ulegną legalizacji.

Rząd chce zalegalizować samowole budowlane na ROD

Obecnie na etapie konsultacji społecznych jest projekt dot. samowoli budowlanych na ogródkach działkowych. Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak obszerny jest to problem. W Polsce znajduje się ponad 4500 takich ogródków i korzysta z nich ponad 1,3 miliona osób. Co więcej są osoby, który na takich działkach mieszkają

Zgodnie z informacją Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, altany i zabudowania znajdujące się na działkach ROD, zbudowane nielegalnie, uległyby legalizacji. Dotyczy to jednak tylko takich, które powstały ponad 20 lat temu. Wg. projektu osoby mieszkające w domach na ROD znajdowały by się tam legalnie. Polski Związek Działkowców nie chce jednak się na to zgodzić. Całoroczni mieszkańcy ogródków działkowych są traktowane przez zwykłych, rekreacyjnych działkowców jak szkodnicy. Uznaje się ich za przeszkadzających i niszczących tę przestrzeń wypoczynkową. Z roku na rok, liczy się, że takich nielegalnych mieszkańców przybywa. Nie zawsze jest to niższa warstwa społeczna, ale często rodziny z dziećmi, które wybierają taką formę zamieszkania. 

Altana-dom 35 m2 na działce ROD

Aby taki dom, czy budynek miał zostać uznany za legalny musi posiadać do 35 m2. To magiczna liczba, bo obecnie budynki o tej wielkości można stawiać na zgłoszenie. Wg. projektu, jeśli wcześniej zostało wobec samowoli wszczęte postępowanie, nie będzie można jej zalegalizować.

Trzeba jednak pamiętać, że projekt jest na etapie konsultacji. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że wyjdzie on z tego etapu. Cele jest usankcjonowanie działań niezgodnych z prawem na korzyść obywatela, łamiącego prawo. Projekt może dotyczyć tysięcy nielegalnych obiektów budowlanych. 

Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane