bauhaus

Szkoła architektury Bauhaus – 8 ciekawostek na 100-lecie Bauhausu [modernizm]

Bauhaus to z jednej strony uczelnia artystyczno-rzemieślnicza działająca w I połowie XX wieku, z drugiej kierunek architektoniczny w niemieckiej architekturze modernistycznej. Zobacz 8 ciekawostek na temat szkoły i nurtu architektonicznego!

[ratings]

Twórcą Bauhausu jako szkoły był niemiecki architekt Walter Gropius i choć na początku było to miejsce, gdzie uczono architektów i rzemieślników, jej wpływ na architekturę był tak duży, że działalność szkoły stała się nurtem w architekturze modernistycznej. W 2019 roku będziemy obchodzić 100-lecie Bauhausu. Przygotowaliśmy 10 ciekawostek na temat nurtu, szkoły i jej architektów, abyście dowiedzieli się więcej na temat prezentowanej przez nią architektury i uświadomili sobie jej wielki wpływ na współczesne budowle, nawet te, które spotyka się na co dzień.

1. Steve Jobs zainspirował się filozofią Bauhausu.

Design to nie tylko to, na co wygląda i jak się czuje. Design to sposób działania.

Brzmi jak Bauhaus. Jednak są to słowa założyciela firmy Apple Steve’a Jobsa. Zniechęcony przez niezgrabny industrialny styl lat 80-tych, zainspirowała go filozofia tej szkoły tzw. „Forma podąża za funkcją„. Jeden z wielu przykładów, które pokazują, że Bauhaus jest modny jak nigdy dotąd, nawet w cyfrowym świecie i po tylu latach.

bauhaus

Porównanie designu Bauhaus i Apple.
Źródło: http://www.designbycaleb.com/2015/05/08/apple-and-the-bauhaus/

2. Wydział Architektury Bauhaus powstał dopiero po ośmiu latach od otwarcia szkoły.

Pomimo faktu, że Walter Gropius (założyciel Bauhausu) był architektem, to w 1919 roku, gdy szkoła została otwarta brakowało w niej wydziału architektury. Jednak „Haus am Horn” w Weimarze, który został zaprojektowany jako sala wystawowa przez Georga Mucha (nauczyciel i malarz w Bauhaus), czy   „Master`s Houses – Domy Mistrzów” w Dessau są dowodem na to, że architektura i jej ideologia były kluczowe od samego początku.

Siedziba Bauhaus w Dessau wpisane na listę UNESCO

Siedziba Bauhaus w Dessau wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

3. Szkoła Bauhaus słynęła z najlepszych imprez w niemieckim środowisku artystycznym w tamtych czasach

„Powiedz mi, jak się bawisz, a powiem ci, kim jesteś” – powiedział Oskar Schlemmer, teoretyk sztuki, malarz i profesor szkoły. Wiadomo, że artyści potrafią się bawić (architekci są mniej skorzy do imprezowania, choć wtedy było inaczej). Imprezy w Bauhaus miały na celu zapewnienie silnej więzi między artystami a całą społecznością. Coroczne wydarzenie w Dessau ożywia tę tradycję Bauhausu. Chodzi tu jednak przede wszystkim o wymianę idei i myśli, na temat architektury i sztuki (promile nie mają wpływu…)

bauhaus

Haus am Horn, Weimar, Georg Muche, 1923

4. W Niemczech Bauhaus jest tak popularny, że istnieje istnieje „BauhausLand”. Co więcej budynki w Weimarze oraz Dessau zostały wpisane na listę UNESCO!

Bauhaus jest tak znany i doceniany, że Niemczech istnieje region turystyczny, który nosi jego imię. Jest to przede wszystkim Dessau i Weimar, gdzie artyści byli wyjątkowo zjednoczeni. W BauhausLand, około 2 godziny od Berlina, możesz doświadczyć designu, architektury i niezwykłych miejsc związanych z okresem modernizmu.

Archiwum Bauhaus, Muzeum Designu

Archiwum Bauhaus, Muzeum Designu

5. W 2019 roku z okazji stulecia, zostaną otwarte dwa nowe muzea w Niemczech, które będą prezentować nieznane skarby Bauhausu.

Wcześniej nieznane fotografie związane z działalnością szkoły, Ericha Consemüllera (architekt i jeden z najsławniejszych fotografów), będą eksponowane w Weimarze, a oprócz tego wystawiony zostanie zbiór ok. 49 000 prac w Fundacji Bauhaus Dessau w Dessau. Dwa nowe muzea Bauhaus, które zostaną otwarte w 2019 roku, na nowo mają zdefiniować najbardziej obszerne i zróżnicowane kolekcje na całym świecie.

Wystawa Bauhaus w Narodowym Muzeum w Poznaniu

Wystawa Bauhaus w Narodowym Muzeum w Poznaniu

6. Możesz zanocować w jednym z zapomnianych hoteli zaprojektowanych przez Bauhaus na niemieckiej wsi

Podobnie jak wiele miejsc w Niemczech, Bauhaushotel ma fascynującą historię do opowiedzenia. Możesz tam poznać atmosferę modernizmu, poczuć się tak jak w latach 20 i 30-tych oraz zwiedzić interaktywną wystawę o Franz Itting, Alfredzie i Gertrud Arndt, którzy zaprojektowali hotel w 1927 roku. Podobno jeśli zarezerwuje się trochę wcześniej nocleg, obecny właściciel obiektu oprowadzi i przedstawi historię Bauhaushotel.

7. Walter Gropius czerpał inspirację z USA i Wielkiej Brytanii.

Walter Gropius był zafascynowany podejściem międzynarodowych artystów, takich jak Frank Lloyd Wright i William Morris. Dla wielu może to być zdziwieniem. Artyści Bauhaus nie przyznawali się do czerpania garściami od artystów z innych krajów. Dla Waltera Gropiusa warsztaty szkoleniowe były głównym elementem w szkole. Uważał, że są one najważniejsze. Jeśli chce się zobaczyć jak takie szkolenia artystyczne wyglądały najlepszym miejscem jest Dornburg (Saale), gdzie odbywają się warsztaty ceramiczne (około pół godziny drogi od Weimaru). Obecnie jedyna placówka w tradycji Bauhausu, która nadal funkcjonuje i wytwarza ceramikę.

8. Bauhaus i Walter Gropius był pionierem tworzenia przemyślanej architektury przemysłowej.

Szczególnie dobrym przykładem dziedzictwa przemysłowego jest „Großgarage Süd” (Południowy Parking) w Halle (Saale). Zbudowany został w 1929 roku przez Waltera Tutenberga, a architektura budynku znacznie wyprzedziła swój czas. Technologie wind zgodne z amerykańskim standardem były wówczas unikalnym rozwiązaniem. Mimo zastąpienia przez nieco mniej spektakularne rampy, parking pozostaje jedynym tego rodzaju, w dalszym ciągu użytkowanym, obiektem w Niemczech.

Nazistowskie władze w latach 30. XX wieku zakazały działalności Bauhausu. Aczkolwiek wiąże się to z ironią, gdyż to jego koniec i chęć zniszczenia zapewnił ciągłość i naśladownictwo architektury. Wypędzeni na wygnanie twórcy Bauhaus propagowali swoje pomysły na całym świecie. Bauhaus zawsze był wizjonerskim miejscem spotkań, kosmopolitycznym i różnorodnym.

Kluczowe zasady idee związane z architekturą i sztuką wprowadzone przez Bauhaus

  • oprócz funkcjonalności, zwykłej mechanicznej liczy się funkcjonalność psychologiczna (uwzględnienie potrzeb umysłowych)
  • połączenie funkcji artysty, rzemieślnika, architekta
  • skodyfikowanie idei wpływu przestrzeni na człowieka, jego zachowanie i odczuwanie
  • wzięcie pod uwagę podczas projektowania takich czynników jak ergonomia, biologia czy psychologia
  • używanie prefabrykatów (gotowych, powtarzalnych elementów)
  • tworzenie interdyscyplinarnych zespołów projektowych
  • uwzględnienie w architekturze wpływów architektury regionalnej

 

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *