wyposażenie sypialni a sen

Stylistyka ma znaczenie dla jakości snu!

Wyposażenie i łóżko w sypialni, a sen 

[ratings]

Badania nad snem zawsze podkreślają znaczenie jakości materaca czy ważność zaciemnienia pokoju. Stosunkowo rzadko jednak zwraca się uwagę na stylistykę. Czy naprawdę to, jak wygląda łóżko, może wpłynąć na jakość nocnego wypoczynku? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Dlaczego wygląd ma znaczenie?

Żeby wstać rano wypoczętym, nie wystarczy wieczorem zasnąć. Żeby sen dawał relaks, trzeba odpowiednio przygotować otoczenie. To znaczy, że ma ono być funkcjonalne, ale też ma być po prostu przyjemne w odbiorze, estetyczne – jednym słowem – ładne. Stąd też przypuszczenie, że warto poświęcić estetyce łóżka więcej uwagi niż zwykle. Świetny ogląd na sprawę różnorodności estetycznej da spojrzenie w ofertę na stronie https://dreamsdesign.pl/oferta/lozka. Cztery duże grupy produktowe mają swoje unikalne cechy estetyczne. Normalnie interesują się nimi głównie dekoratorzy wnętrz, którzy dbają o wizualną spójność aranżacji, ale tak naprawdę powinno na tym zależeć każdemu, kto liczy na solidny nocny wypoczynek.

Co i dla kogo?

  • Łóżka dziecięce są małe nie bez powodu. Wynika to raczej z jednego z przejawów aktywności naszego „gadziego mózgu”, który lepiej się odpręża w dobrze chronionym otoczeniu. Dlatego dzieci często tulą się do misiów albo śpiąc, przylegają plecami lub głową do ścianki łóżka, lub wysokiej poduszki. To taki substytut barier ochronnych, które były potrzebne naszym przodkom. Dlatego łóżka dziecięce są miękkie, miewają dodatkowe ścianki lub pomagają w inny sposób zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa.
  • Dorośli tak naprawdę wcale z dziecięcych potrzeb nie wyrastają. Między innymi dlatego dużą popularnością cieszą się łóżka drewniane. Zwykle są one stosunkowo proste, mają nieskomplikowaną konstrukcję, która pozwala się ułożyć tak, jak jest wygodnie. Drewniana rama w dotyku jest ciepła i minimalnie szorstka, co też często działa uspokajająco. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o łóżka tapicerowane. Ich wykończenie ma być miłe i delikatne w dotyku – dorośli powiedzą, że dzięki temu jest po prostu przyjemne, ale można podejrzewać, że to po prostu formą ewolucji dziecięcych potrzeb, których zaspokojenie pozwala się prawdziwie odprężyć.
  • Trochę inaczej można w tym kontekście interpretować popularność łóżek kontynentalnych. Są one bardziej rozbudowane, często ich wykończenie jest skomplikowane. Wyróżniają się one jednak szeroką funkcjonalnością. Duże skrzynie, spora powierzchnia spania, niecodzienny materiał obiciowy – to wszystko sprawia, że można jeszcze łatwiej urządzić sypialnię według własnego pomysłu, tworząc po prostu przyjazne otoczenie. To bardzo ważne, ponieważ pozwala się całkowicie zrelaksować przed snem.

Można oczywiście powiedzieć, że to wszystko to jedynie szukanie głębszego sensu w czymś tak prostym, jak wybór łóżka. W praktyce jednak wcale nie jest to ani proste, ani bez znaczenia – każdy chyba przekonał się w swoim życiu, że jeśli łóżko jest po prostu brzydkie, to nawet jeśli będzie wygodne, nie zapewni tak dobrej jakości snu, jak łózko, które zostało dobrane zgodnie z indywidualnym zmysłem estetycznym.

 

Zobacz artykuł, jak urządzić i zaprojektować sypialnię?

Jak-urządzić-wspaniałą-sypialnię

 

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.