Banksy - mural - Dziewczynka z Balonem

Banksy – kim jest tajemniczy artysta street art-owy? [wywiad Banksy]

Kim jest Banksy? Odnaleziono wywiad z artystą!

[ratings]

Ogólnie rzecz biorąc Banksy (pseudonim) to artysta. Nie taki zwykły z płótnem i farbami – to artysta street art-owy. Swoje dzieła tworzy na ulicach, murach, chodnikach, budynkach, w postaci przede wszystkim graffiti wykonywanego za pomocą szablonów, łącząc je czasem z elementami performance (bez wyeksponowania jego osoby). Banksy`ego wyróżniają przede wszystkim 2 cechy:

  • tematyka prac
  • jego anonimowość i tajemniczość

Prace Banksy`ego dotyczą głównie kontrowersyjnych tematów związanych z polityką, ekologią czy społecznymi zachowaniami.

Jego wybrane prace to:

  • Dismaland – to jedna z największych prac pod względem rozmiarów i koncepcji. W rzeczywistości była to instalacją artystyczną w mieście Weston w Wielkiej Brytanii. Nawiązuje ona do parku rozrywki Disneyland w jego prześmiewczej, a nawet straszną wersją. Osoby, które miały okazję odwiedzić instalacje (4000 osób) podziwiały dzieła kilkudziesięciu artystów, których zaprosił Banksy.

Banksy - instalacja artystyczna -Dismaland

  • One Nation Under CCTV – powstała w Londynie nawiązując do polityki śledzenia ludzi przez Państwo

Banksy - mural - CCTV

  • Dziewczynka z Balonem – jest to jeden z najbardziej znanych murali Banksy`ego. Przedstawia dziewczynkę wypuszczającą balon w kształcie serca. Znajdował się tam również napis: There is always hope. To dzieło jest związane również z aukcją dzieła w Sotheby`s, gdzie po rozstrzygnięciu aukcji (cena osiągnęła 1 000 000 funtów), obraz automatycznie został pocięty na kawałki.

Banksy - mural - Dziewczynka z Balonem

  • performance ze sprzedażą dzieł na stoisku w Central Parku w NY – ogólnie rzecz biorąc prace Banksy`ego są bardzo bardzo drogie. W ramach żartu przygotował on w Nowym Yorku całe stoisko ze swoimi pracami, które sprzedawane były za 60 dolarów. Oczywiście nikt nie wiedział, że są to oryginały.

 

Jedną z kluczowych elementów twórczości artysty jest tajemniczość i anonimowość. Nie wiadomo kim tak naprawdę jest Banksy. Ale jak się okazuje telewizja ITV odnalazła w archiwach niezwykłą rzecz – wywiad, który prawdopodobnie przeprowadzono z artystą.

Wywiad z Banksym

Podczas tworzenia instalacji Turf War, której autorstwo przypisywane jest właśnie Banksy`emu, w 2003 roku, dziennikarz przeprowadził wywiad z osobą, którą prawdopodobnie jest sam artysta. Oczywiście, kryje się on za chustą na twarzy i czapką. Natomiast widoczne na nagraniach jest to jak wykonywana jest instalacja oraz graffiti szablonowe. Poniżej materiał, wraz z wywiadem z Banksym (prawdopodobnie):

 

Tożsamość Banksy`ego

Mimo że artysta stara się bardzo zostać w ukryciu i chroni swoją tożsamość, istnieją dwie teorie, kim jest. Jedna przygotowana przez naukowców z Londynu – dzięki geoprofilowaniu, ustalono, że Banksy to Brytyjczyk Robin Gunningham. Oczywiście, jest to istotne, gdyż w świetle prawa jest on wandalem, a swoje prace umieszcza nielegalnie. Inną teorią jest to, że Banksy to Robert Del Naja – muzyk ze słynnego zespołu tiphopowego Massive Attack. Powstała ona dzięki brytyjskiemu DJ Goldiemu, który teoretycznie zna artystę i wygadał jego imię.

Banksy to istotna postać popkultury i sceny sztuki współczesnej. Jego dzieła wyceniane są bardzo wysoko, a atmosfera tajemniczości przyczynia się do jego popularności.

Zobacz również

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *