szkieletor kraków

Szkieletor w Krakowie zamienia się w kompleks budynków Unity Centre [film-wizualizacje]

Szkieletor w Krakowie to kultowa, niedokończona inwestycja

Żywcem wyjęta z postapokaliptycznej wizji świata. Już niedługo to się zmieni. A dokładnie w 2019 roku. Prace trwają, a szkieletor w Krakowie przekształca się w niezwykły Unity Tower-najwyższy budynek w Krakowie. Będzie liczył 102,5 metra. Nową wizję budynku, jak i całego założenia architektonicznego Unity Centre, Unity Square przedstawiło biuro architektoniczne DDJM. Architekci DDJM specjalizują się głównie w projektach budynków biurowych, natomiast na swoim koncie mają m.in. projekt Muzeum w Bełżcu. Zapoznajmy się z wizualizacjami Unity Centre w filmie poniżej, a następnie zostaną przedstawione szczegóły projektu, na koniec niezwykła historia „szkieletora”.

 

 

Unity Tower/Unity Centre/Unity Square – projekt architektoniczny przy Rondzie Mogilskim w Krakowie

Na szczęście architekturze oraz wszystkim mieszkańcom Krakowa, projekt nie dotyczy tylko i wyłącznie zagospodarowania budynku szkieletora, ale również całej przestrzeni dookoła. Oprócz tego, że powstaną tam budynki biurowe, to mamy tu do czynienia z projektem architektoniczno-urbanistycznym uwzględniającym przestrzeń publiczną Unity Square. Planowane gospodarowanie krajobrazem spowoduje, że zmieni się całkowicie postrzeganie tego miejsca. Pytanie, na które będzie można odpowiedzieć dopiero w 2019, a może i 2020 roku, czy będzie to przestrzeń wspólna, przestrzeń zielona i przyjazna, czy będzie głównie służyć pracownikom biurowych wychodzącym na przysłowiową „fajkę”. Wiadomym jest, że dookoła zaplanowano m.in. przestrzeń restauracyjną. Jeśli tak się stanie jest szansa na otwarcie przestrzeni dla wszystkich.

Projekt jest piękny i estetyczny, niestety nie da się pozbyć skojarzeń Unity Tower z każdym innym projektem biura DDJM. Pytanie, czy nie jest to kolejny budynek biurowy różniący się tylko znaczną wysokością. Architektura całego założenia nie jest wyjątkowa, acz poprawna, silnie zbita. Póki co nasuwają się porównania jej z chociażby z kilkoma budynkami z warszawskiego „mordoru”. Wieża będzie tutaj jednak dominantą, choć zgodnie z wizualizacjami -nudną. Wysoki budynek z niespecjalnie urozmaiconą bryłą, lecz silnym podziałem okiennym. Z kultowego szkieletora wykorzystana zostanie konstrukcja, natomiast ciekawym byłoby nawiązanie w pewien sposób, do tego miejsca, które było jakie było przez prawie 50 lat!

Czym był szkieletor w Krakowie i dlaczego inwestycja nie została zrealizowana?

Projekt został przygotowany przez zespół Zdzisława Arcta w 1968 roku dla Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Budynek miał mierzyć 92 metry wysokości, a jego budowę rozpoczęto w 1975 roku. Przez 4 lata jednak budynku nie skończono, a projekt został wstrzymany przez tzw. kwestie ekonomiczne, czyli po prostu zabrakło gotówki. Przez wiele lat starano się dokończyć inwestycję. Pomysłów było bardzo dużo, jednak sprawa odbijała się za sprawą wielu czynników. Raz szkieletor miał być burzony, raz wykorzystany. Między innymi, pojawił się projekt, który zakładał podwyższenie obiektu do 130 metrów i jego gotowość na Euro 2012, został zablokowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator mimo iż szkieletor nie jest zabytkiem, ma dużo do powiedzenia na temat przestrzeni, gdyż jest ona określona jaka zabytkowy układ urbanistyczny. W końcu wydano zgodę na częściowe podwyższenie budynku (w sumie nie jest to tak istotne, gdyż sam budynek, zgodnie z wizualizacjami, nie wpisuje się specjalnie w otaczającą przestrzeń). W 2011 roku Sąd uchylił nawet decyzję o warunkach zabudowy, ze względu na niezgodność z ustawą o planowaniu przestrzennym.

Rok 2014 przyniósł nadzieję związaną z projektem TreiMorfa Tower, jednak i ta budowa została wstrzymana. Po dwóch latach doszło do rozwiązania problemu, jednak ostatecznie cały projekt nazwano Unity Tower (Unity Centre).

Klątwa nad budynkami. Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Może nad działką, na której znajduje się szkieletor w Krakowie ciąży klątwa? Na przykład „Błękitny Wieżowiec” w Warszawie był inwestycją prowadzoną przez długie lata, gdzie pojawiały się rozmaite przeszkody. Został on zbudowany na żydowskiej synagodze, która została wysadzona przez Niemców. Podobno budynek udało się zakończyć po odwiedzinach żydowskich szamanów, którzy przyjechali specjalnie by przegnać niespokojne duchy. Czy Unity Centre zostanie zakończony? Póki co praca wre i wszystko zapowiada, że architektura tego miejsca dopełni się tworząc spójną i przyjazną przestrzeń.

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *