Sprzedaż mieszkania

Prezentacja mieszkania przy sprzedaży? Przygotuj się na wizytę oglądających!

Jak zaprezentować sprzedawane mieszkanie lub dom?

Czeka Cię sprzedaż mieszkania lub domu? Nie chcesz powierzyć sprzedaży pośrednikowi, jeszcze czekasz, bo chcesz spróbować samemu? Twój doradca ds. nieruchomości nie poinstruował Cię jak przygotować się na wizytę potencjalnych kupców? Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się jak w kilku krokach zwiększyć szanse na sprzedaż mieszkania.

Checklista czynności kroków, aby przygotować i zaprezentować mieszkanie przy sprzedaży

Poniżej znajdziesz poszczególne kroki, które należy wdrożyć, jeśli czeka Cię sprzedaż mieszkania:

 1. Umów się z oglądającym tak, by być w mieszkaniu przynajmniej godzinę wcześniej. Przede wszystkim wywietrz mieszkanie. Pootwieraj wszystkie okna, niech świeże powietrze wypełni pomieszczenie (no chyba, że na zewnątrz unosi się smog), a oglądający na pewno nie zemdleje zachwycając się Twoim mieszkaniem.
 2. Jeśli jest zima to rozkręć grzejniki maksymalnie. Oglądający będzie wiedzieć, że nie ma problemu z ogrzaniem mieszkania, a przychodząc z mroźnego dworu poczuje się bardziej komfortowo. Natomiast jeśli jest lato, postaraj się mieszkanie schłodzić. Masz klimatyzację? Włącz ją! W wypadku kiedy jej nie masz, to zrób przeciąg przed wizytą i ochłodź mieszkanie jak najbardziej to możliwe.
 3. Posprzątaj i pochowaj bibeloty. Niby jest to rzecz oczywista, ale naprawdę ważna dla oglądających. Nikt nie chce potykać się o zabawki dzieci. Im więcej rzeczy wystawionych na widok, tym bardziej mieszkanie wydaje się mniejsze, a przecież każdy chce większą przestrzeń, nawet jeśli tylko się tak wydaje. 60 metrów kwadratowych nie jest równe innym 60 metrom kwadratowym. Tym bardziej, kiedy jest to kawalerka, czy niewielkie mieszkanie dwupokojowe.
 4. Do powyższego punktu zalicza się również schowanie brudnych naczyń oraz zamknięcie deski klozetowej!
 5. Tapeta w jednym miejscu odkleja się? Włącznik światła odpada? Wylałeś kiedyś colę na ścianę i została smuga? A może listwa przy oknie ledwo się trzyma? Oglądający naprawdę zwracają na to uwagę! Oceniają, czy mieszkanie jest w stanie do odświeżenia, remontu drobnego, czy grubszego często na podstawie detali! Zadbaj o szczegóły, a opłaci Ci się to. Nawet jeśli miałbyś pomalować ścianę, wymienić włącznik światła, czy przykleić listwę. Podczas negocjacji nie usłyszysz: „Mieszkanie nie tylko trzeba odświeżyć, lecz dokonać również napraw, proszę opuścić jeszcze z 5000 złotych.” Tak, czy inaczej, jeśli zależy Ci na sprzedaży to opuścisz 1/3 z tego. Gdybyś zadbał o te detale, masz dobry argument w negocjacjach.
 6. Kup kwiaty i postaw na stole. Możesz równie dobrze postawić coś, co miło się kojarzy i ma ładny kolor. Oglądający zapamięta Twoje mieszkanie z dziesięciu innych, które obejrzał –
  „-Zdzisiu to, co które bierzemy?
  -Nie wiem, tyle już tego widzieliśmy.
  -Pamiętasz to, gdzie były takie ładne, żółte tulipany?
  -Pamiętam, w sumie spełniało nasze wymagania. W sumie, to możemy je wziąć!” Chodzi tutaj, żeby mieszkanie się wyróżniało, było łatwo zapamiętywane i dobrze kojarzone. Jeśli masz ładną gitarę postaw ją na widoku (lecz pamiętaj nie zagrać całego mieszkania!) Masz medale z ostatniego maratonu? Możesz je również wystawić. A może masz w sypialni poduszki w oryginalnym kształcie lub z fajnym napisem? Wystaw je!
  Aha i jeśli możesz, pochowaj dywany. Nie, nie będzie przytulniej z dywanami.
 7. Odsłoń wszystkie zasłony i firanki (no chyba, że masz brzydki widok za oknem), zapal wszystkie światła nawet w dzień. Będzie jasno, rozświetlone pomieszczenia dobrze się kojarzą, a poza tym oglądający będzie wiedzieć, że wszystko działa!
 8. I ostatnia rada, dotyczy Ciebie, nie mieszkania. Nie kłóć się! Wszyscy wiedzą, że Twoje mieszkanie jest najlepsze, lokalizacja najwspanialsza, jest cicho i przytulnie. Jeśli oglądający mruczą sobie coś pod nosem, co im nie pasuje, możesz z nimi porozmawiać, zaproponować jakieś rozwiązanie, ale nie dyskutuj z nimi, że mylą się w swojej ocenie. Kłótnie z oglądającymi popsują humor Tobie i im. Nie będą chcieli kupić mieszkania na złość Tobie! Postaraj się neutralnie odpowiedzieć, że np. mimo to, że w przedpokoju jest boazeria po babci, to możesz troszkę opuścić cenę na usunięcie jej. Postaraj się być miły lub przynajmniej neutralny by nie zniechęcić oglądających.

Możesz również powierzyć sprzedaż mieszkania doradcy ds. nieruchomości.  Sprzedaż mieszkania to trudny i żmudny proces sprzedaży, a negocjując i ustalając cenę, pośrednik ma szanse wynegocjować dla Ciebie taką cenę, którą samemu trudno byłoby uzyskać, nie mówiąc już, że nie będziesz musiał się uczyć wszystkich kroków w sprzedaży nieruchomości!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *