hydrofor

Jak wybrać profesjonalny zestaw hydroforowy?

Po co Ci zestaw hydroforowy?

Hydrofor brzmi bardzo inżynieryjnie i dumnie, ale jest to urządzenie, z którym każdy kto buduje dom musi się zapoznać. Z greki termin ten oznacza dosłownie „niosący wodę”. Odpowiemy sobie na pytania, po co komu hydrofor, co to jest, do czego służy i jaki wybrać.

Co to jest hydrofor i zestawy hydroforowe?

Hydrofor to urządzenia, które dostarczają wodę do naszych domów. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy domku jednorodzinnym prędzej czy później z hydroforem się spotkamy. W wypadku podłączenia do sieci wodociągowej, całe instalacje hydroforowe dostarczają i dbają o to, abyśmy mieli wodę pod odpowiednim ciśnieniem.

Sam hydrofor z reguły oznacza pompę hydroforową, natomiast, żeby cały system działa, konieczne jest zastosowanie zestawów hydroforowych.

Zastosowanie zestawów hydroforowych

Zestawy hydroforowe stosowane są w rozmaitych budynkach przemysłowych, jak również w rolnictwie. Można je wykorzystać do gaszenia pożarów czy nawadniania pól, jednak nas interesuje najbardziej zastosowanie hydroforu w domu. Kiedy go będziemy używać? Prawie zawsze wtedy, kiedy będziemy mieli na działce studnię, wtedy kiedy nie jesteśmy podłączeni do sieci wodociągowej. Musimy przecież w jakiś sposób wpompować wodę do naszych rur i musi ona być pod odpowiednim ciśnieniem.

Bardzo prawdopodobne, że zestawu hydroforowego będziesz potrzebował na:

 • działce rekreacyjnej lub ogródkach działkowych
 • w domu, gdzie nie ma podłączenia do sieci
 • w domu, w którym jest podłączenie do wodociągów, ale z różnych względów ciśnienie w rurach jest niewystarczające (na przykład nie można odkręcić wody w kuchni i łazience w tym samym czasie)
 • w każdym wypadku kiedy masz na działce studnie i chciałbyś z niej korzystać (a warto).

Różnica między hydroforem a pompą głębinową

Pompę głębinową stosuje się przede wszystkim w studniach głębinowych (powyżej 7 metrów głębokości) i jest ona wewnątrz studni. Natomiast nawet posiadając pompę głębinową będziemy musieli zastosować hydrofor, który zwyczajnie będzie dbał o to, żeby nie zabrakło wody w domu, a ciśnienie było prawidłowe.

W wypadku kiedy mamy studnię na przykład kopaną, nie zbyt głęboką, sam zestaw hydroforowy poradzi sobie spokojnie z podciągnięciem wody z kilku metrów bez zastosowania pompy głębinowej.

hydrofor

Jaki dobrać zestaw hydroforowy do domu?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zestawy hydroforowe składają się zazwyczaj z:

 • Pompy
 • Zbiornika
 • Węża do podłączenia pompy ze zbiornikiem
 • zestawów sterujących i zabezpieczających
 • Manometra (jeśli nie mamy) – manometr mierzy ciśnienie

Powstaje pytanie przede wszystkim, jaki zestaw wybrać. Jeśli nie potrzebujemy wody do jakichś kosmicznych projektów lub bardzo specyficznych sytuacjach, wystarczy, że wiemy do jakiej wysokości będziemy potrzebować podnieść wodę. Producenci zazwyczaj podają przy każdym zestawie informację do jakiej wysokości dany zestaw podnosi wodę. Drugą kwestią jest pojemność zbiornika. Rekomenduje się, aby zbiornik do domy był minimalnie 50 litrowy, jednak dotyczy to raczej niewielkich rodzin, na przykład dwuosobowych. Jeśli nasza rodzina jest większa, mamy większe zapotrzebowanie na wodę warto wybrać zbiornik minimalnie 100 litrowy. Im większy zbiornik, tym rzadziej włącza się pompa. Im rzadziej włącza się pompa, tym mniej zużywa się cały system. Oczywiście nie ma sensu przesadzać i kupować przeogromnych zestawów.

Jeśli lubimy bawić się w matematykę, możemy zrobić sobie analizę, policzyć: zapotrzebowanie wody w obiekcie, wysokość ciśnienia wody, źródło zasilania obiektu.

Możemy również wybrać zestaw pod względem rodzaju:

 • Zestaw hydroforowy tradycyjny
 • Zestaw hydroforowy przeponowy

Zestaw hydroforowy tradycyjny wybieramy jedynie, jak potrzebujemy mieć ogromny zbiornik – kilkuset, kilkutysięczno litrowy. Nie jest to potrzebne dla domu rodzinnego. Do domu wybieramy profesjonalne zestawy hydroforowe przeponowe, który ma dużo więcej zalet (cichszy, bardziej wytrzymały, bardziej kompaktowy).

Uwaga! Pamiętajmy, że co pół roku należy sprawdzać ciśnienie powietrza!

Jak zainstalować zestaw hydroforowy?

Jeśli jesteś złotą rączką, chcesz samemu zainstalować hydrofor jest to możliwe. Poniżej znajdziesz krótką ogólną instrukcję, jak to zrobić. Jednak jest ona ogólna, wszystko zależy od zakupionego zestawu. Nasze instalacje mogą być różne, ale dzięki tej krótkiej i jasnej instrukcji będzie wiedzieć, co zrobić po kolei.

1) Końcówkę rury zasysającej włóż do studni

2) Zainstaluj zawór zwrotny wraz z filtrem filtrującym nieczystości (musi być zaizolowane)

3) Podłączenie zabezpieczenia przed pracą na sucho

4) Instalacja zaworu kulowego (zabezpieczenie w razie awarii)

5) Instalacja rury zasilającej sieć wodociągową

6) Instalacja rury ssawnej (+izolacja)

Ile kosztuje zestaw hydroforowy?

Ceny zestawów hydroforowych zazwyczaj wahają się między 1000 a 2000 złotych, w zależności od komponentów i zbiornika. Jeśli potrzebujemy pompę głębinową, musimy doliczyć też jej koszt. Jeśli nie zamontujemy zestawu samodzielnie, co jest rzadkie, to musimy jeszcze zapłacić specjaliście za podłączenie go do instalacji.

Artykuł napisany przy współpracy z: https://ogrody24.pl

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *