łazienka z płytkami ceramicznymi

Jak kleić płytki ceramiczne i co zrobić, gdy któraś pęknie, a nie ma szans na wymianę?

Jak kleić płytki ceramiczne?

Wiele osób preferuje płytki ceramiczne. W końcu są relatywnie tanie, mocne, ale też dobrze się prezentują. Oczywiście jak wszystko tak i płytki ceramiczne mogą ulegać uszkodzeniu. W takim przypadku najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się wymiana uszkodzonej płytki. Sytuacja komplikuje się, gdy występuje problem ze znalezieniem takiego modelu, a niestety na zapas nic się nie zostawiło. Co w takim przypadku można zrobić? Czas poznać najlepsze rady.

Jak naprawić uszkodzoną płytkę?

Jeżeli nie ma możliwości wymiany płytki, to można przejść do jej naprawy. W tym przypadku nie musi być to wcale trudne. Oczywiście najpierw należy wymontować płytkę, a dopiero potem można przejść do jej naprawy. Zasadniczo nie jest to aż takie trudne wystarczy tylko dobry błyskawiczny klej cyjanoakrylowy. Należy połączyć ze sobą poszczególne elementy płytki, następnie bardzo energicznie docisnąć je do siebie i gdy klej stworzy już pierwszą spoinę, można usunąć jego nadmiar. Do tego celu najlepiej użyć delikatnego papieru ściernego. Po około godzinie możecie już umieścić płytkę na ścianie czy podłodze i sprawdzić, czy nie nałożyliście zbyt dużo kleju, aby ją skleić. Jeżeli wszystko pasuje, to oczywiście przyklejacie płytkę lekko ją dociskając do powierzchni i znowu jeżeli pojawi się nadmiar kleju, to usuwacie go przy użyciu papieru ściernego o dobrej gramaturze.

Gdy płytka jest uszkodzona i pojawi się szczelina

Płytka nie musi od razu pęknąć po całości. Może pojawić się szczelina. Na szczęście i taką awarię można względnie szybko usunąć. Są na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie kleju, a drugim użycie wypełnienia. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, że do spoiny należy dodać kleju. Tutaj sprawdzą się kleje cyjanoakrylowe. Gdy klej już wypełni szczelinę, musicie poczekać ok. 15-20 minut aż dobrze się zwiąże i stworzy grubą warstwę. Teraz wystarczy usunąć nadmiar kleju, używając do tego celu papieru ściernego. Potem należy już tylko umyć dokładnie płytki, używając wody z octem. W przypadku drugiej metody również nie czeka Was dużo pracy. Zasadniczo wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor fugi. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest idealne, bo jak wiadomo fuga może szybko się wypłukiwać. Na szczęście możecie zastosować nasz patent, czyli użyć najpierw nieco kleju, a następnie postawić na nałożenie dobranej fugi. Trzeba jeszcze poczekać przez około dobę, aż całość wyschnie i już można normalnie użytkować czy to łazienkę czy kuchnię. Jeżeli pojawi się nieprzyjemny zapach, to pamiętajcie, aby jeszcze przewietrzyć pomieszczenie.

Ciekawe rozwiązanie, proste i efektywne

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i tak jest w tym przypadku. Jeżeli chcecie, aby uszkodzenia płytki nie były widoczne, to możecie to zrobić jeszcze na inny sposób, a mianowicie możecie zastosować okleiny na płytki. Najlepiej wybrać okleinę samoprzylepną. Dostępna jest ona w wielu wzorach, kolorach, zatem bez kłopotu dobierzecie ją do aranżacji. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwoli Wam odmienić łazienkę czy kuchnię nawet o 180 stopni. Po oklejeniu wszystkich płytek zyskacie nowy design pomieszczenia, które będzie wpisywało się w wybrany przez Was styl. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe, ale też nie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy wiele płytek jest uszkodzonych bądź zarysowanych i zwyczajnie przez to nie prezentują się zbyt dobrze.

Malowanie płytek ceramicznych dedykowaną farbą

Oczywiście to nie wszystko, co możecie zrobić. Otóż możecie również pomalować płytki odpowiednią farbą. Tutaj należy zastosować specjalny model, który jest niejako połączeniem farby i lakieru. Możecie też zastosować typową farbę do glazury. Dzięki temu, że takie farby są przygotowane na bazie akrylu, zyskuje się niezwykle trwały efekt. Jest nim duża odporność na ścieranie. Samo nanoszenie farby jest też niezwykle proste, co zapewnia przyczepność. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor farby i już można przejść do malowania. Oczywiście pamiętajcie o tym, że przed każdym remontem należy oczyścić płytki, a następnie odtłuścić ich powierzchnię.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *