Stylowe-i-praktyczne-lampy-do-lazienki

Stylowe i praktyczne lampy do łazienki – jakie oświetlenie wybrać?

Lampy łazienkowe

Łazienka to miejsce pełniące więcej niż jedną funkcję. Tutaj oświetlenie powinno umożliwiać komfortowe wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak nakładanie makijażu, czy też przycinania zarostu. Z drugiej strony światło powinno sprzyjać  relaksowi i wyciszeniu w chwilach, w których łazienka zamienia się w domowe SPA. Jakie lampy do łazienki warto wybrać, aby stworzyć w niej przytulne, ale i funkcjonalne warunki? Podpowiadamy!

Jakie lampy do łazienki sprawdzą się najlepiej?

Oświetlenie łazienkowe podobnie jak i w przypadku innych pomieszczeń powinno być oparte o więcej niż jedno źródło światła. Odpowiednio zaplanowane i przemyślane lampy do łazienki pozwalają stworzyć przyjemną atmosferę, sprzyjającą długim kąpielom, ale przede wszystkim umożliwiają komfortowe korzystanie z tego, bądź co bądź, jednego z ważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Główne oświetlenie w postaci plafonu lub lampy sufitowej należy więc uzupełnić bocznym źródłem światła zamontowanym w okolicach lustra, tak, aby zapewniało komfortowe wykonywanie wszelkich codziennych czynności.

Parametry lamp łazienkowych, na które warto zwracać uwagę

Podczas wybierania lamp do łazienki warto mieć na uwadze ich parametry techniczne, takie jak odporność na wilgoć, która w tym przypadku jest niezwykle istotnym czynnikiem. Decydując się na oświetlenie łazienkowe, dobrze jest kierować się następującymi wytycznymi:

  • Ilość źródeł światła – kilka punktów świetlnych to podstawa, bez której trudno o funkcjonalne wnętrze. Lampy do łazienki powinny więc uwzględniać oświetlenie główne, w postaci plafonu lub lampy sufitowej, oświetlenie funkcyjne, czyli na przykład kinkiety łazienkowe przy lustrze, a także światła dekoracyjne.
  • Barwa światła – odpowiedni odcień światła a w przypadku łazienki znaczenie szczególne. O ile barwa światła rzucanego przez lampy dodatkowe wedle uznania może być utrzymana w dowolnym tonie, o tyle funkcyjne lampy do łazienki powinny być wyposażone w żarówki o świetle jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.
  • Moc światła – kwestia ta uzależniona jest w dużej mierze od metrażu danego pomieszczenia, ale także jego kolorystyki oraz ilości naturalnego światła. Jako podpowiedź można jednak przyjąć, że na metr kwadratowy pomieszczenia wykorzystuje się około 500 lx.

Oświetlenie główne – praktyczne plafony łazienkowe

Pierwszym krokiem w kierunku wykończenia łazienki za pomocą oświetlenia jest oczywiście wybór głównego źródła światła, które może przybrać różne formy. Wyjątkową popularnością cieszą się plafony łazienkowe, cenione ze względu na funkcjonalność, duży wybór dostępnych modeli, a także płaski kształt i niewielki rozmiar, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Zamontowany pośrodku sufitu równomiernie oświetla całe wnętrze, umożliwiając komfortowe wykonywanie wszelkich czynności. Niektóre rodzaje plafonów łazienkowych przyjmują formę lamp punktowych, w których ręcznie można ustawić kąt padania światła poszczególnych lampek wedle własnego uznania i potrzeb. Warto nadmienić, że współczesne wzornictwo oferuje nie tylko proste, minimalistyczne wersje plafonów, ale także fantazyjne lampy do łazienki tego typu, które potrafią zaskakiwać przemyślanym i unikatowym designem.

Funkcjonalne i ozdobne kinkiety łazienkowe

Pierwszym krokiem do dobrze oświetlonej łazienki jest decyzja o rodzaju światła górnego. W następnej kolejności warto się zastanowić nad funkcyjnym i dekoracyjnym oświetleniem w postaci dodatkowych lamp do łazienki. Newralgicznym miejscem są okolice lustra, które każdego dnia służy nam jako nieoceniona pomoc w wykonywaniu wielu precyzyjnych czynności, takich jak poranna toaleta, nakładanie makijażu, układaniu fryzury, czy pielęgnacji zarostu. Ze względu na charakter tych działań odpowiednio jasne i wyraźne światło jest elementem kluczowym, a najlepiej w tej roli sprawdzają się kinkiety łazienkowe. Montowane są z reguły symetrycznie po obu stronach lustra, choć w wyjątkowo małych pomieszczeniach zastępuje się je czasem jednym kinkietem zawieszonym centralnie nad lustrem. Oprócz kluczowego zadania, jakim jest funkcjonalność, kinkiety łazienkowe występują w rozmaitych wersjach, stylach, kolorach i formach, dzięki czemu mogą stanowić rewelacyjną ozdobę wnętrza.

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *