panele solarne na zabytku

Fotowoltaika na zabytkowych budynkach – czy można wykonać instalację?

Instalacja fotowoltaiczna na zabytku

W ostatnich latach podejmując się remontu, konserwacji lub restauracji obiektów zabytkowych poprawia się ich wydajność energetyczną, a prawie zawsze, jeśli dotyczy to zabytków pełniących funkcje mieszkalne. Niestety bardzo często dzieje się to na przykład poprzez nieprawidłowe docieplenie budynku, np. styropianem na elewacji.  W szczególności dotyczy to osób indywidualnych, właścicieli domów czy kamienic. Pytaniem, który zadajecie naszej redakcji jest to, czy na zabytkach można wykonać instalację fotowoltaiczną. Odpowiedź nie jest prosta, ale daje nadzieję.

Od czego zależy możliwość instalacji fotowoltaicznej na zabytku?

Wszystko zależy tak naprawdę od woli i decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tak naprawdę, jeśli posiadamy obiekt zabytkowy znajdujący się w Ewidencji Zabytków na większość prac przy nim prowadzonych będziemy potrzebować pozwolenia. To samo tyczy się fotowoltaiki na dachu (ew. jeszcze jako osobno postawionych paneli, co jest rzadki rozwiązaniem). Oficjalnie, aby móc zainstalować panele fotowoltaiczne nie mogą one zaburzać odbioru bryły, elewacji, detali architektonicznych. Praktycznie rzecz biorąc takie panele fotowoltaiczne, jeśli będą widoczne z punktu widzenia odbiorcy stojącego na ziemi, mogą zaburzać zabytku w jego autentycznej substancji. Jeśli jednak będą one niewidoczne lub nie będą specjalnie rzucały się w oczy (to zależy m.in. od typu dachu i pokrycia dachowego) to powinniśmy uzyskać zgodę od konserwatora na instalację.

Czy konserwator zgodzi się na panele fotowoltaiczne – praktyka?

Tak jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od konserwatora, ale nie jest to wykluczone. Jest wiele przypadków w rozmaitych obiektach zabytkowych, gdzie taka zgoda się pojawiła i zainstalowano panele bez żadnych problemów. Tym bardziej, jeśli jesteśmy prywatnymi posiadaczami dworku, pałacu, który raczej nie udostępniamy turystom, jest dodatkowa szansa na otrzymanie pozwolenia.

Bardzo możliwe, że będzie trzeba zastosować inny kolor paneli fotowoltaicznych niż tradycyjny czarny, ze względu na dostosowanie kolorystyki względem na przykład dachówek ceramicznych (oczywiście może się to wiązać z większymi kosztami).

Przykłady obiektów zabytkowych z panelami fotowoltaicznymi

  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie
  • Fabryka telewizorów w Gdańsku (budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego)
  • Centrum Hewelianum w Gdańsku
  • Kamienica przy ul. Dobrzeckiej w Kaliszu (ale wydano zgodę tylko ze względu na to, że panele znajdują się od strony podwórka)
  • Budynek mieszkalny w Sopocie
  • Kamienica w Lęborku

Co musze zrobić, aby zainstalować panele fotowoltaiczne na zabytku?

Jak widać, jest możliwa instalacja paneli fotowoltaicznych na obiektach zabytkowych, jednak wszystko zależy od sytuacji oraz decyzji. Nie ma co się zniechęcać, tylko zgłosić sprawę do konserwatora. Co trzeba zrobić?

Prowadząc prace na zabytku należy przygotować wniosek o prowadzenie prac konserwatorskich lub w wypadku fotowoltaiki, należy złożyć u Konserwatora Wojewódzkiego wniosek o prowadzenie robót budowalnych na obiekcie zabytkowym, w tym dołączyć projekt robót budowlanych i program. W wypadku instalacji paneli fotowoltaicznych jest to stosunkowo proste. Możemy jednak zwrócić się z prośbą o pomoc do jednej z firm zajmujących się takimi projektami jak np. http://inovativ.pl/ (po więcej informacji zajrzyj tu). Jeśli Konserwator Zabytków nam odmówi nie można się poddać. W ciągu 14 dni należy złożyć odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pamiętajmy, że jeśli panele fotowoltaiczne miałyby zaburzać odbiór zabytku, należy przygotować projekt tak, aby je jak najbardziej schować lub na przykład, aby wpisywały się kolorystyką w pokrycie dachowe. Należy sprawę przemyśleć od razu przed zgłoszeniem wniosku do konserwatora, gdyż powiększa to szanse na możliwość instalacji fotowoltaicznej na zabytku.

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *