studnia stara przy domu

Studnia kopana czy głębinowa – jaką wybrać do domu?

Studnie – wybór i rodzaje

Praktycznie w każdym starym domu, czy to na wsi, w górach, na Podlasiu, czy nieopodal miasta, prawie każdy dom, każde gospodarstwo miało własną studnię. Wynika to z faktu, że woda jest wszędzie, ale nie wszędzie dostępna była kanalizacja i przyłączenie do wody. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że nie ma albo kanalizacji, albo po prostu przyłącza wody. Może też być tak, że chcemy kupić starszy dom, gdzie działała i nadal działa studnia. Czy jest się czego bać? A może warto mieć wodę z własnej studni? No i jaka studnia jest lepsza, kopana czy głębinowa?

Czym jest studnia i po co mieć studnię?

Studnia to odwiert, na tyle głęboki, aby sięgnąć wód znajdujących się pod ziemią, tak by móc ją wydobywać.  Do czasów odkrycia elektryczności, woda ze studni była pobierana ręcznie, za pomocą kołowrotu czy żurawia. W czasach późniejszych i obecnie montowana jest pompa elektryczna, która wodę prowadzi rurami prosto do naszego domu.

Studnię kopie się wtedy, gdy nie jest możliwe przyłączenie domu do sieci wodociągowej, kiedy jest to nieopłacalne (np. ze względu na odległość) lub gdy zakupimy dom z działającą prawidłowo studnią.

Możemy też zdecydować się na wykopanie studni, gdy mamy duże zapotrzebowanie na wodę do użytku gospodarczego, ponieważ nie będziemy bezpośrednio płacić za nią, tylko jednorazowo za stworzenie studni.

Studnia kopana vs studnia głębinowa – różnice

Studnia kopana

Studnia kopana, to ten najdawniejszy rodzaj studni. Wykopana ręcznie na głębokość kilku metrów. Rzadko przekracza ona głębokość 10 metrów. Stosunkowo łatwo ją wykonać, ponieważ można wykopać ją nawet samodzielnie oraz obudować. Następnie od góry zainstalować pompę ssącą lub po prostu wiadro i łańcuch.

Studnia kopana ma sens, jeśli potrzebujemy wody nie do celów spożywczych. Zazwyczaj taka woda nie nadaje się do spożycia, gdyż nie jest przefiltrowana przez warstwy gleby. Mogą łatwo się do niej dostać zanieczyszczenia z dróg, pól czy nawet nieszczelnych okolicznych szamb. W takim wypadku konieczna jest instalacja uzdatniania wody. Jeśli jednak potrzebujemy wody do celów gospodarczych, nie ma problemu. Jesteśmy niezależni, od sieci, od prądu. Nawet jeśli zdarzy się blackout, zabraknie energii elektrycznej, będziemy mogli pobierać wodę. Co więcej, jest ona tańsza niż studnia głębinowa.

Ważne jest też to, że ze względu na sezonowość i niewielką głębokość, w czasach suszy studnia kopana może wyschnąć.

 

Studnia głębinowa

To studnia głęboka, zazwyczaj sięgająca na więcej niż 15 metrów w głąb. Przebija się ona przez warstwy gleby, które wodę filtrują. Oczywiście konieczne jest zbadanie mikrobiologiczne takiej wody, jednak zazwyczaj woda ze studni głębinowej jest zdatna do spożycia przez człowieka. Mamy pewność, że nigdy w niej wody nie zabraknie (chyba, że zmiany klimatu będą postępować).

Ma jednak również wady. Musimy wynająć profesjonalną firmę do wykopania, a tak naprawdę wywiercenia, tak głębokiej studni, co będzie wiązało się z większymi kosztami.

Woda ze studni głębinowych jest pobierana za pomocą odpowiednich rur, również osłonowych.

W kwestii dobrania odpowiednich pomp powinien doradzić wykonawca studni. Najlepiej to z nim skonsultować, jaką pompę dobrać do pobierania wody. Choć bardzo często w obecnych czasach, jeśli studnia jest głęboka, wybierana jest pompa głębinowa, znajdująca się wewnątrz.

 

Czy studnia ma sens we współczesnym domu?

To czy warto wykopać studnie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim finansowych. Jeśli nie jesteśmy prepersem, który szykuje się na koniec świata, a dostępność wodociągów jest dobra, lepiej zdecydować się na podłączenie do sieci.

Jeśli jednak mieszkamy w miejscu, gdzie woda z sieci jest niedostępna, wykopmy własną studnię! Woda z własnej studni:

  • jest przebadana (powinna być)
  • często lepszej jakości niż z sieci
  • może być zmineralizowana (wtedy możemy ją filtrować lub nie)
  • daje nam niezależność
  • możemy jej użytkować do woli

Wykopanie studni to duży koszt jednorazowy + okresowa konserwacja.  Jeśli planujemy budowę basenu, zużywamy dużo wody, mamy kilkoro dzieci, które kąpią się w hektolitrach, mamy duży ogród, który chcemy podlewać, po badaniach hydrogeologicznych okaże się, że woda jest łatwo dostępna i po zbadaniu okaże się super zdrowa. W tych wszystkich wypadkach warto zastanowić się nad budową własnej studni, niezależnego źródła wody! Często koszt zwrotu z inwestycji w studnię wynosi kilka lat.

 

Pamiętajmy, że zawsze niezależnie od rodzaju studni musimy użyć rur studniarskich, nie kanalizacyjnych, które, po prostu, do tego się nie nadają.

Pytania dotyczące budowy studni

Koszt studni waha się od jej głębokości i technologii. Należy liczyć około 200-300 zł za metr odwiertu, oraz od kilkuset do kilku tysięcy złotych za wybrany sprzęt (pompa, pojemnik, hydrofor).
Oczywiście. Konieczna jest jednak wiedza, sprzęt i umiejętności. Najważniejsze są badania gruntu, które wskażą znajdowanie się wody w gruncie. Samemu ciężko będzie wykopać studnię głębszą niż kilka metrów, tym bardziej, że niewielu z nas potrafi operować koparką.
Studnia głębinowa (wiercona) – powyżej 15 metrów głębokości, studnia kopana (kręgowa) – wykonywana ręcznie do kilku metrów, studnia wkręcana (abisyńska) – max do 7 metrów głębokości, pompowana ręcznie.

Źródło zdjęć: https://www.dostudni.pl/

Inne interesujące Cię artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *