zbywanie udziału w spadku

Zbycie udziału w spadku – możliwe skutki podatkowe i nie tylko. Jak to zrobić bez zgody innych spadkobierców?

5/5 - (2 ocen)

Jak zbyć udziały w spadku?

Otrzymanie nieruchomości w spadku dla wielu oznacza możliwość przeprowadzenia się do zabytkowego domu czy większego mieszkania. Nierzadko zdarza się jednak tak, że jedną nieruchomość dziedziczy kilka osób. Należy wówczas dobrze zastanowić się, co zrobić ze współudziałem w mieszkaniu, domu czy działce. Co warto wiedzieć o zbyciu udziału w spadku?

Udział w spadku czy udział w nieruchomości? To musisz wiedzieć przed zbyciem spadku

Zanim zaczniesz szukać możliwości zbycia udziału w spadku, upewnij się, czy rzeczywiście jesteś w takiej sytuacji. Czym różni się udział w spadku od udziału w nieruchomości? Udział w spadku dotyczy tych osób, które dysponują dokumentami, na których podstawie można potwierdzić, że są spadkobiercami, mają prawo do dziedziczenia lub nabyły spadek. Warto zaznaczyć jednak, że jeśli poza nieruchomością osoba zmarła miała także długi, są one rozdzielone pomiędzy spadkobierców w takich samych proporcjach co nieruchomość. Na tym etapie możliwa jest sprzedaż udziału w spadku, ponieważ w księdze wieczystej wciąż figuruje wyłącznie nazwisko osoby zmarłej.

Z kolei udział w nieruchomości nabytej w drodze spadku to sytuacja prawna na dalszym etapie postępowania spadkowego. Dotyczy sytuacji, w której w księdze wieczystej nie widnieje już nazwisko zmarłej lub zmarłego, ale dane wszystkich spadkobierców, którzy odziedziczyli nieruchomość (to konsekwencja działu spadku, czyli ważnego etapu postępowania spadkowego).

Co opłaca się bardziej – sprzedaż udziału w spadku czy udziału w odziedziczonej nieruchomości?

Warto wiedzieć, że sprzedaż udziału w spadku może być dla Ciebie sposobem na szybki przypływ gotówki albo na uniknięcie sporów spadkowych z najbliższymi. Na zbycie udziału spadkowego spójrz jednak z perspektywy kupującego. Transakcja jest obarczona sporym ryzykiem, bo nabywca udziału w spadku nie wie, czy wraz z częścią nieruchomości nie kupuje również długu.

Właśnie dlatego sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej na drodze spadku jest znacznie bezpieczniejsza dla kupującego i bardziej opłacalna dla sprzedającego od podpisania umowy przenoszącej spadek. Sprzedaż udziału w nieruchomości możliwa jest już po formalnym stwierdzeniu nabycia spadku i wpisaniu sprzedającego do księgi wieczystej. Wówczas kupującego nie czekają żadne niespodzianki.

Jak przeprowadzić sprzedaż udziału spadkowego?

Przede wszystkim warto podkreślić, że każdy spadkobierca może według swojego uznania dysponować spadkiem. O zgodę nie musisz pytać żadnego z pozostałych spadkobierców. Umowa o zbyciu spadku, zwłaszcza gdy mowa o mieszkaniu, domu czy działce, w kwestii której trudno znaleźć krewnym porozumienie, pomoże Ci uwolnić się nie tylko od kłopotliwych rozmów i ustaleń z najbliższymi, lecz także od formalności, w tym spraw sądowych.

Odrębną kwestią jest podatek wynikający z podpisania umowy zbycia spadku. Najlepiej poprosić przedstawicieli organów podatkowych o indywidualną interpretację, ale – jak pokazują podobne przypadki – umowa zbycia udziału w dziedziczonej nieruchomości jest obarczona podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatek byłby zerowy, gdyby doszło do sprzedaży udziału innemu spadkobiercy z tzw. grupy zerowej, czyli najbliższych krewnych osoby zmarłej.

Podsumowując, jeśli zatem zastanawiałaś lub zastanawiałeś się, dlaczego firmy zajmujące się skupem nieruchomości oferują sprzedającemu tylko część wartości rynkowej udziału w nieruchomości, wiesz już dlaczego (wiąże się to dla nich z ryzykiem jednoczesnego zakupu długu). Kwota ta oscyluje zazwyczaj w granicach od 20% do 50% wartości udziału.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *