FALA W VEJLE

Co zobaczyć w Danii, w regionie Billund (jaka architektura nas zachwyci)?

Architektura i atrakcje w Danii, w Billund

[ratings]

Skandynawia kojarzy się z ekologią, ale także z nowoczesną architekturą i charakterystycznym stylem urządzania wnętrz, który doczekał się wielu naśladowców i miłośników. Szczególnie w Danii można znaleźć przykłady nowoczesnego budownictwa światowej klasy, które turyści podziwiają, spacerując nie tylko ulicami Kopenhagi, ale i wielu mniejszych duńskich miasteczek.

Dania obfituje w muzea, galerie i sztukę uliczną, ale i sama architektura tego kraju zachwyca nowoczesnym designem, minimalizmem i nierzadko organiczną formą. Miasta leżące w obrębie regionu Billund są pełne spektakularnych architektonicznych rozwiązań. Te perełki designu położone są na stosunkowo niedużej przestrzeni, co ułatwia obejrzenie ich wszystkich w dość krótkim czasie np. w weekend. Billund leży około 400 km od Świnoujścia, skąd podróż promem trwa zaledwie kilka godzin. Tanio i bezpośrednio można także dolecieć samolotem z Warszawy, Gdańska i Poznania.

 

FJORDENHUS W VEJLE

 

FJORDENHUS W VEJLE

Fjordenhus to nowy, kultowy budynek Olafura Eliassona w basenie portowym na samym nabrzeżu miasteczka Vejle. Jest pierwszym budynkiem tego wybitnego duńsko-islandzkiego artysty i znanym punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów. Co więcej, na parterze znajdą się publicznie dostępne dzieła Olafura Eliassona.

Charakterystyczny budynek ma 9 000 metrów kwadratowych i składa się z czterech połączonych ze sobą cylindrów, które na wysokości 28 metrów wznoszą się nad wodę i tworzą połączenie między fiordem a centrum Vejle. Sztuka i architektura we Fjordenhus zostały połączone w innowacyjny sposób, by Studio Olafur Eliasson było w stałym dialogu z otaczającym morzem. Choć droga do budynku prowadzi przez most Havneøen, można popłynąć tam kajakiem.

Więcej informacji: https://www.visitvejle.dk/fjordenhus-gdk1101859

 

FALA W VEJLE

FALA W VEJLE

Ekskluzywny apartamentowiec Boelgen (Wave) otrzymał wiele nagród i stał się jedną z atrakcji miasta Vejle. Został zaprojektowany przez renomowane studio Henning Larsen Architects, którego twórcy stworzyli także projekt opery w Kopenhadze. Na charakterystyczny design Fali składa się pięć kafelkowych falistych fasad. Każda fala ma dziewięć pięter i składa się z 20 różnych mieszkań, każde po 240 metrów kwadratowych. Przed budynkiem znajduje się przepiękna promenada, zaś najbliższym sąsiadem jest… morze, gdyż  Fala rozciąga się aż do samego fiordu.

LEGO HOUSE W BILLUND

Dom Lego w Danii

Centrum kreatywności LEGO House o powierzchni 12 000 m kwadratowych zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekta, założyciela grupy BIG – Bjarke’ego Ingelsa. Ten duński architekt stał się znany po zaprojektowaniu dwóch kompleksów mieszkaniowych w Ørestad: Domów VM i Górskich Mieszkań. W 2011 roku Wall Street Journal mianował go Innowatorem Roku w dziedzinie architektury, zaś w 2016 roku Time Magazine nazwał go jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Teraz jego firma zajmuje się projektowaniem nowego budynku 2 World Trade Center.

Budowę LEGO House grupa BIG rozpoczęła w 2014 roku. – Czuliśmy, że jeśli BIG zostałby stworzony w celu zaprojektowania tylko jednego budynku, byłby to LEGO Housemówi Ingels. Budynek składa się
z 21 białych bloków ułożonych jeden na drugim. Fasada LEGO House pokryta jest płytkami, stwarzając iluzję, że całą budowlę wykonano z klocków LEGO. W środku można doświadczyć w pełni magii zabawy 25 milionami klocków LEGO.

TIRPITZ MUSEUM W VARDE

TIRPITZ MUSEUM W VARDE

Muzeum Tirpitz w Blåvand to kolejny projekt wykonany przez grupę BIG Bjarke’ego Ingelsa. Pierwotnie muzeum było bunkrem, którego budowa rozpoczęła się w 1944 roku, w celu obrony miasta Esbjerg. Po kapitulacji niemieckich wojsk budowa została wstrzymana, dlatego bunkier nigdy nie został ukończony. Po wojnie przekształcono go w małe muzeum, które do 2012 roku nie było już rozbudowywane. Właśnie wtedy grupa BIG postanowiła przekształcić ten obiekt w nowoczesne centrum kultury, wbudowane w otaczające je wydmy. Można tam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wojny i historii Danii, w ciekawy i niecodzienny sposób.

https://www.tirpitz-museum.no/

MUSIKHUSET W ESBJERG

MUSIKHUSET W ESBJERG

Musikhuset w Esbjerg został zaprojektowany przez światowej sławy architektów Jana i Jørna Utzonów, twórców słynnej opery w Sydney. Obiekt liczący 10 000 metrów kwadratowych jest połączony z Muzeum Sztuki Esbjerg i stanowi miejsce spotkań kulturalnych. Oprócz foyer i dwóch głównych pomieszczeń, Store Sal i Lille Sal, kompleks budynków obejmuje nową salę teatralną, salę wykładową, mniejsze sale konferencyjne, kawiarnię i restaurację. 

 

DESIGN CITY KOLDING

DESIGN CITY KOLDING

DESIGN CITY KOLDING

Trapholt to jedyne muzeum w Danii, gdzie można zobaczyć zarówno sztuki wizualne, rękodzieło, design, jak i skandynawskie meble. Specjalne wystawy oferują nowe i ekscytujące doświadczenia z międzynarodowymi oraz duńskimi artystami i projektantami. W tym roku można zobaczyć wystawy Nanny Ditzel (do 31/10 włącznie), Eske Kath – Fundamental Uncertainty (do 24/11 włącznie) oraz wystawę sensoryczną SENSE ME (otwarcie 12/9).

W muzeum znajduje się znakomita kolekcja sztuki współczesnej, największa w Danii kolekcja krzeseł
z XX wieku, a także wyjątkowy domek Arne Jacobsena. Muzeum oferuje również interaktywne zajęcia takie, jak ułożenie własnej wystawy dzieł sztuki. Lokalizacja i architektura muzeum są atrakcją samą w sobie. Trapholt wije się przez park rzeźb i piękną roślinność, wysoko nad fiordem, a z okien muzeum i kawiarni roztacza się fantastyczny widok.

Rozwój nowej dzielnicy pomiędzy centrum miasta Kolding a obszarem przyrody i fiordów jest teraz w pełnym rozkwicie. Design City Kolding to ambitny projekt, polegający na wybudowaniu w nadchodzących latach nowej dzielnicy designu o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych. Design City Kolding ma już centrum szkoleniowe, budynki biurowe, domy młodzieżowe i tunel Interference pod Østerbrogade, który łączy Design City Kolding z nowym uniwersytetem i kampusem. Tunel jest podświetlany i ma wbudowane interaktywne atrakcje i gry świetlne – z korzyścią dla tysięcy studentów i każdego, kto przez niego przechodzi lub przejeżdża na rowerze. Tu mieszają się design, sztuka i nowoczesna technologia, zapewniając niezapomniane doświadczenia. Dzielnica ma również pomieścić mieszkania, sklepy, kawiarnie oraz obiekty kulturalne i rekreacyjne. Podstawa koncepcyjna projektu opiera się na zrównoważonym rozwoju i nowych formach współpracy, a dzięki Design City Kolding miasto chce stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków designu w Europie i na świecie.

https://www.visitkolding.dk/ln-int/kolding/architecture/art-and-design-kolding

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *