okno i karnisz

Okno na świat – nasze okno – czy warto dobrać karnisze do wnętrza?

Czy warto dobrać karnisze do wnętrza?

Okna są tą częścią naszego mieszkania, dzięki której do mieszkania wpada światło. Są one także naszą wizytówką, którą widzi każdy, kto obok nich przechodzi. Warto je więc zaaranżować tak, by spełniały zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Odpowiednio dobrane żaluzje, rolety, karnisze, zasłony czy też firanki na pewno nam to ułatwią oraz sprawią, że życie w naszym mieszkaniu lub domu stanie się przyjemniejsze. Dobierając elementy wystroju okiennego należy pamiętać, by pozostawały one w zgodzie z resztą naszego umeblowania, itp. W obecnych czasach możliwości doboru, np. karniszy, są właściwie nieograniczone.

Firany, zasłony, karnisze – nasze okno jak marzenie

Na pytanie: jak dobrać karnisz, odpowiedź jest jedna: jak najlepiej. Z pewnością powinien on być prawidłowo wymierzony. Z obydwu stron ram okiennych powinien on wystawać po jakieś dwadzieścia centymetrów. Taki karnisz będzie najładniej wyglądał, gdyż nasze firanki i zasłony będą się na nim odpowiednio prezentowały. Niektórzy z nas preferują pojedyncze karnisze, gdyż decydują się na powieszenie tylko samych firanek albo samych zasłon. Bez względu na to, na co się zdecydujemy w naszym lokum, najważniejsze jest to, by ten estetyczny wybór był dla nas zadowalający. Jeśli nie mamy zmysłu estetycznego, ale wiemy, że chcielibyśmy coś zmienić w naszym wystroju okiennym, warto skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam sporo różnego rodzaju porad, czy też nietypowych pomysłów na wykorzystanie różnych karniszy. Warto w tym celu zajrzeć na vlogi, blogi takie jak, np.: misty-white.pl, czy też poczytać specjalistyczne artykuły w pismach wnętrzarskich. To może dać nam całkiem sporo nowych pomysłów.

Dobrze dopasowane karnisze mają znaczenie

Docelowo karnisz powinien być zamontowany około pięć centymetrów powyżej nadproża okiennego, a więc jakieś dziesięć centymetrów powyżej górnej ramy okiennej. Zapas po obydwu stronach okna, o którym wspominaliśmy już wcześniej, nada mu odpowiedni wygląd. Powinien on być wykonany z odpowiedniego materiału, żeby np. nie ulegał odkształceniom. W razie czego lepiej jest kupić zbyt długi karnisz, bo w razie czego będzie można go skrócić. W przypadku szczególnie dużych okien, takich jak okna balkonowe można kupić specjalne łączniki, które umożliwią nam połączenie dwóch karniszy w jedność. Firany i zasłony zawieszone na karniszach nie powinny leżeć na parapecie, czy też dotykać grzejników. Ich estetyczny wygląd nada naszemu oknu dodatkowego blasku na co dzień i od święta.

Zobacz również artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *