podpisanie umowy o sprzedaż domu

Sprzedaż domu – dokumenty, które musisz zgromadzić

Jakie dokumenty do sprzedaży domu w 2019?

[ratings] 

Decyzja podjęta, dom wystawiony, pierwsi chętni umówieni, ale czy na pewno masz wszystko pod kontrolą? W dzisiejszym poradniku prezentujemy więcej szczegółów na temat wszystkich dokumentów, bez których legalna sprzedaż domu po prostu nie może dojść do finału!

Dokumenty do sprzedaży domu – od czego zacząć?

W czasie trwania procesu sprzedaży domu najważniejszym numerem, jaki będzie Ci towarzyszył cały ten czas, nie powinna być kwota, jaką chciałbyś uzyskać za nieruchomość (bo ta może się zmieniać), ale numer Księgi Wieczystej Twojej nieruchomości. Ten ważny detal to alfa i omega potwierdzająca, że masz prawo do nieruchomości. Dzięki niemu potencjalny nabywca, może być spokojny wiedząc, że wszystko jest w porządku, po wprowadzeniu nieruchomości w ministerialnym systemie Elektroniczne Księgi Wieczyste.

Tytuł prawny do nieruchomości

W przypadku wcześniejszego nabycia danej nieruchomości na rynku wtórnym należy się upewnić, iż ma się pod ręką w czasie sprzedaży akt notarialny umowy sprzedaży, który jest na to dowodem. Inaczej jest, gdy w grę wchodzi darowizna – wtedy takim dokumentem potwierdzającym własność jest umowa darowizny.

Spadek nadający tytuł prawny do nieruchomości potwierdza się w jeszcze inny sposób, do wyboru są dwa dokumenty:

  • akt poświadczenie dziedziczenia
  • prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku

Jeśli chodzi o darowiznę i spadek już od ponad dziecięciu lat, bo od 2007 roku dodatkowo wymagane jest zaświadczenie z US, wskazujące na stosunek właściciela nieruchomości do podatków związanych z nieruchomością. Brak tego dokumentu uniemożliwi przeprowadzenie aktu sprzedaży przez notariusza.

Na sprzedaż dom z kredytu

Kwestia ta jest dość oczywista – należy absolutnie potwierdzić, że kredyt za dom został całkowicie i w 100% spłacony. Niezbędny do tego będzie dokument z banku, który to potwierdza. Natomiast w przypadku, gdy spłata jest niepełna z banku, należy uzyskać zatwierdzenie dotyczące wysokości pozostałej kwoty.

Dokumenty i sprzedaż domu

Myli się ten, kto sądzi, że na tym koniec! Teraz sprzedawcę nieruchomości czeka wycieczka do Urzędu Miasta bądź Gminy – w zależności od miejsca zamieszkania, gdzie należy uzyskać dwa ważne zaświadczenia informujące o tym, że:

  • sprzedawana nieruchomość nie jest zlokalizowana w strefie rewitalizacji lub Specjalnej Strefie Rewitalizacji.
  • jakie jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Po zdobyciu tych zaświadczeń kolejnym krokiem jest udanie się do Starostwa Powiatowego, aby pozyskać zaświadczenie wskazujące na to, czy nieruchomość jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Konieczny jest również wypis z rejestru gruntów, a do tego wyrys z mapy ewidencyjnej.

Skora mowa o mapach, warto jeszcze pamiętać o dwóch kolejnych, a są to:

  • zasadnicza,
  • ewidencyjna.

Jak więc widać proces sprzedaży, a mówiąc dokładniej, całe zadanie skompletowania do niego wszystkich wymaganych dokumentów jest dość wymagającym zadaniem, pracochłonnym i czasochłonnym, ale niestety – niezbędnym, aby mogło dość do sprzedaży. W zebraniu wszystkich dokumentów może pomóc Ci pośrednik sprzedaży nieruchomości z biura nieruchomości ABA.

 

Sprawdź więcej o sprzedaży nieruchomości w niezbędniku

niezbędnik nieruchomosci

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *