prawo nieruchomości

Czym zajmuje się prawo nieruchomości?

Prawo nieruchomości – co to jest

Prawo nieruchomości obejmuje kwestie związane z obrotem nieruchomościami. Branża ta działa prężnie, warto wobec tego wiedzieć w jakich konkretnie sytuacjach przyda nam się prawnik zajmujący się prawem nieruchomości.

Czym zajmuje się prawo nieruchomości

Rynek nieruchomości przeżywa swoją złotą erę. Ceny mieszkań i domów są wysokie, a zainteresowanie – ogromne. Wiele osób kupuje nieruchomości, sprzedaje je, a nawet zaczyna zarobkowo traktować działalność w tym zakresie. W związku z tym, pojawiają się coraz to nowe zagadnienia prawne. Warto skorzystać z pomocy specjalisty – pomocny będzie tu adwokat, nieruchomości to na tyle skomplikowany temat, że lepiej za wczasu się poradzić.

 

prawo nieruchomości

Kiedy przydaje się adwokat ds. nieruchomości

Jakie konkretnie usługi może zaoferować nam kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie nieruchomości? Często potrzebna jest pomoc z zakresu audytu i badania stanu prawnego nieruchomości – swoisty due dilligence. Czasem w tym zakresie przydaje się też, prawo budowlane, szczególnie, gdy na przykład przeprowadzamy taki audyt przed kupnem nieruchomości i chcemy sprawdzić, czy pod tym kątem budynek jest z punktu widzenia prawa zdatny do użytku. Due dilligence ma duże znaczenie, ponieważ często to właśnie dom czy mieszkanie jest głównym składnikiem majątku. Decyzje podejmowane w związku z nimi są zazwyczaj obarczone dużym ryzykiem finansowym. Analiza stanu prawnego nieruchomości może nas uchronić przed niekorzystnym wyborem.

Kolejną usługą jest uzyskiwanie odszkodowań za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Zdarza się bowiem, że ktoś korzysta z danej nieruchomości bez zgody jej właściciela, nie poczuwając się do obowiązku wypłaty za to stosownego wynagrodzenia. Każda taka osoba zgodnie z prawem jest odpowiedzialna za zużycie, pogorszenie stanu nieruchomości, jej utratę. Musi też zwrócić pożytki (na przykład jeśli zarabiała na korzystaniu z domu czy mieszkania). Adwokat pomoże ocenić okoliczności faktyczne, ustalić kwotę odszkodowania i będzie nas reprezentować w procesie negocjacyjnym i jeśli zajdzie taka konieczność – również w sądowym.

Innym rodzajem odszkodowania w związku z nieruchomościami jest odszkodowanie za wywłaszczenie. Kancelarie adwokackie prowadzą postępowania mające na celu odzyskanie mienia, jednakże tam, gdzie nie jest to możliwe, świadczą pomoc prawną przy uzyskaniu odszkodowań. Sprawa zazwyczaj komplikuje się na etapie ustalania wysokości kwoty. Adwokat przygotuje propozycje możliwych rozwiązań.

W związku z nieruchomościami pojawia się też kwestia likwidacji szkody z ich ubezpieczenia. W czasie procesu likwidacji, adwokat udzieli wsparcia prawnego – pomoc obejmuje informowanie o etapach postępowania, przygotowanie kroków do podjęcia postępowania, reprezentację klienta przed ubezpieczycielem, zebranie dokumentacji.

Adwokat ds. nieruchomości wesprze nas też pod kątem działalności deweloperskiej. Prawnik może nas reprezentować na etapie podpisywania umów sprzedaży, najmu, dzierżawy, użytkowania, służebności, zastawu i hipoteki, także umów o roboty budowlane. Kancelaria prawna ocenia także sytuację w przypadku darowizny nieruchomości.

prawo nieruchomości

Kolejne problemy związane z nieruchomością mogą pojawić się na etapie zniesienia jej współwłasności. Często współwłaściciele nie są w stanie się porozumieć – prawnik może uczestniczyć w negocjacjach i reprezentować stronę podczas postępowania sądowego. Warto też skorzystać z porady prawnej pod kątem podjęcia decyzji odnośnie istoty samego podziału – można go bowiem dokonać fizycznie, sprzedaż i podział środków. Możliwe jest tez przyznanie nieruchomości w całości jednemu współwłaścicielowi i spłata drugiego.

Adwokat doradzi też odnośnie zasiedzenia – szczególnie w zakresie wniosku o zasiedzenie i przygotowania dowodów w sprawie.

Do prawnika mogą też zgłosić się Wspólnoty Mieszkaniowe, które potrzebują obsługi prawnej. Może być ona jednorazowa lub stała.

Poszukując prawnika można w wyszukiwać po haśle „Kancelaria Adwokacka Jakubowskazawada.com„. Znajdziemy zespół kancelarii, który specjalizuje się w prawie nieruchomości i odpowie na nasze pytania.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *