niwelatory-optyczne

Niwelatory optyczne. Praktyczne rozwiązanie w korzystnej cenie

Niwelatory optyczne

Niwelator sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba precyzyjnego wyznaczenia poziomów. Specjaliści korzystają z nich zwłaszcza podczas wykonywania prac budowlanych i ziemnych. Istnieją trzy rodzaje takich urządzeń – optyczne, laserowe oraz cyfrowe. Każde z nich ma inną specyfikę, różnią się między sobą przeznaczeniem i ceną zakupu. Podstawowym i najkorzystniejszym cenowo urządzeniem do wyznaczania poziomów jest niwelator optyczny.

Cechy i rodzaje niwelatorów optycznych

To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie z gamy dostępnych na rynku niwelatorów. Niwelatory optyczne można stosować praktycznie we wszystkich prostych pracach budowlanych i ziemnych, przy których niezbędne jest szybkie wyznaczenie poziomu. Przy dokonywaniu pomiaru wymagana jest współpraca co najmniej dwóch osób. Zalety tych urządzeń to możliwość bardzo szybkiego uzyskania pomiaru oraz prostego przenoszenia wysokości w dowolne miejsce. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mają one stosunkowo niewielki zasięg z jednego stanowiska.

Najbardziej popularne są niwelatory optyczne o powiększeniu x20, x24 lub x32 z różnymi dokładnościami, zakresami pracy i parametrami. W przypadku podstawowych zadań budowlanych sprawdzi się już powiększenie w zakresie od 20 do 26, natomiast przy pracach wymagających większej precyzji warto zainwestować w niwelator o powiększeniu 28 lub 32.

Urządzeniem szczególnie godnym polecenia w tym segmencie jest niwelator optyczny firmy Leica Geosystems o nazwie Leica NA 332. To z jednej strony najprostsze i najtańsze urządzenie z tej grupy, z drugiej – oferuje bardzo dobre parametry, typowe dla urządzeń firmy Leica. Jest on wyposażony w optykę najwyższej jakości i certyfikat potwierdzający wiarygodność wszystkich zrealizowanych pomiarów.

Inne rodzaje niwelatorów

W przypadku wykonywania bardziej zaawansowanych i trudniejszych pomiarów warto zastanowić się nad wyborem niwelatora laserowego. Urządzenie to oprócz wyznaczania poziomu umożliwia również wyznaczenie innych płaszczyzn, dodatkowo można obsługiwać je samodzielnie. Niwelatory laserowe, takie jak np. Leica Rugby CLA, można personalizować poprzez zamówienie wyłącznie tych funkcji, z których użytkownik będzie w rzeczywistości korzystać – pozwala to na istotną optymalizację kosztów zakupu. Najbardziej kosztownymi urządzeniami wyznaczającymi poziom są niwelatory cyfrowe (kodowe). Co do zasady funkcjonują podobnie jak niwelatory optyczne, jednak odczyt realizowany jest ze specjalnej łaty z naniesionym kodem kreskowym. Urządzenie automatycznie koryguje błędy, gdy zostanie przekroczony zakres kompensatora. Niwelatory kodowe są szczególnie popularne w przypadku prowadzenia prac geodezyjnych. Więcej o niwelatorach laserowych i cyfrowych dowiesz się tu.

Niwelatory znacząco ułatwiają prowadzenie prac i ograniczają błędy do minimum. Oferta rynkowa jest jednak bardzo szeroka, dlatego decydując się na zakup niwelatora warto skorzystać z fachowej wiedzy doradców – pozwoli to na optymalizację kosztów i trafne dopasowanie urządzenia, którego charakterystyka będzie odpowiadała specyfice prowadzonych prac. Warto zdecydować się na zakup sprzętu sprawdzonej marki, zapewniającej precyzję, niezawodność, dobre warunki gwarancyjne oraz dostęp do szkoleń. Zapraszamy do warszawskiego sklepu Profi Partner przy ul. Posag 7 Panien 6 (Ursus) – nasi specjaliści pomogą w wyborze najbardziej odpowiedniego niwelatora.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *