niwelator-optyczny

Zastosowanie niwelatorów optycznych

Niwelator optyczny – co to i po co?

Niwelator optyczny jest podstawowym narzędziem pomiarowym wykorzystywanym przez geodetów i budowlańców. Umożliwia wykonywanie precyzyjnych pomiarów różnic wysokości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Pracę z tym urządzeniem należy rozpocząć od ustawienia niwelatora na statywie, następnie za pomocą trzech śrub należy go wypoziomować korzystając ze zintegrowanej libelli. Dzięki wbudowanemu kompensatorowi linia odczytu jest idealnie pozioma. Za pomocą układu optycznego wykonujemy odczyt wysokości na łacie i dzięki temu jesteśmy w stanie określić różnicę wysokości między dowolnymi punktami.

W praktyce niwelator optyczny poza pomiarem różnicy wysokości (niwelacji) może wykonać pomiar odległości lub kąta:

  • pomiar odległości polega na odczycie najpierw górnej, a następnie dolnej odległości na nitce krzyża. Następnie różnicę wynikającą z tych dwóch pomiarów należy pomnożyć przez 100 i w ten sposób uzyskuje się oczekiwany wynik.
  • pomiar kątów wykonuje się w inny sposób: należy wycelować układ optyczny w punkt A, po czym obrócić koło poziome na pozycję “0” i wycelować w punkt B. Następnie należy wycelować na środek łaty i ostatecznie odczytać kąt z koła poziomego.

Polecane modele niwelatorów optycznych

Specjaliści pracujący w hurtowni narzędzi Profi Partner od wielu lat obserwują rynek niwelatorów optycznych. Dzięki ich doświadczeniu nasza oferta jest idealnie dostosowana do potrzeb i praktycznych zastosowań. Aktualnie oferujemy cztery grupy tych produktów:

  • niwelatory optyczne Profi System – korzystne cenowo urządzenia o powiększeniu x32
  • niwelatory optyczne Leica serii 300 – uniwersalne urządzenia renomowanej firmy do prac ogólnobudowlanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków
  • niwelator optyczny Leica 524 – szczególnie przydatny na placach budowy
  • niwelatory optyczne Leica serii 700 – bardzo trwałe i odporne na wstrząsy urządzenia najwyższej jakości

Okresowe kontrole niwelatorów

Niwelatory optyczne wymagają szczególnej dbałości. Bardzo ważne, aby korzystać z nich w odpowiedni sposób – po każdym uderzeniu czy upadku należy koniecznie sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie. Należy to również zrobić po długiej przerwie w eksploatacji urządzenia. W takiej sytuacji zalecamy dokonanie polowego sprawdzenia i rektyfikacji niwelatora laserowego. Dodatkowo raz w roku należy wykonać obsługę serwisową niwelatora oraz jego kalibrację. Zapraszamy do odwiedzenia hurtowni Profi Partner pod adresem ul. Posag 7 Panien 6 (Warszawa – Ursus) i kontaktu z naszymi ekspertami, którzy doradzą wybór odpowiedniego urządzenia i wyjaśnią szczegóły dotyczące eksploatacji i serwisu niwelatorów optycznych.

Inne artykuły dla Ciebie

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.