281154539_3177931715818771_3190003322033939971_n (1)

TOP10 atrakcji i zabytków Podkarpacia – najciekawsze miejsca – musisz zobaczyć!

Najlepsze atrakcje i zabytki Podkarpacia – TOP10

 

Planujesz spędzić urlop na Podkarpaciu? A może chcesz wyskoczyć gdzieś na weekend? Prawidłowo! Podkarpackie jest naprawdę piękne, choć może nie ma najlepszego działu marketingu. Ciekawe miejsca, zabytki, przyroda – to wszystko warto zwiedzić na Podkarpaciu. Zapytaliśmy się Internautów, o konkretne miejsca, które musisz odwiedzić na Podkarpaciu. Nie będą to ogólniki, jak np. Bieszczady, Sanok, tylko konkretne zabytki, dokładne miejsca Zobacz, co internauci wskazali jako TOP10 atrakcji i ciekawych miejsc na Podkarpaciu.

TOP10 atrakcji Podkarpacia, które musisz zobaczyć

  1. Muzeum Beksińskiego w Sanoku

Zdzisław Beksiński był malarzem i architektem pochodzącym z Sanoka. Obecnie, jest jednym z najbardziej popularnych polskich malarzy. Zyskuje wielką popularność poza granicami kraju. Jego obraz w 2021 roku sprzedano za prawie 2 000 000! Dlatego coraz większe pielgrzymki docierają do Muzeum Beksińskiego w Sanoku, aby zobaczyć jego fantastyczne prace związane z realizmem magicznym. Galeria zawiera ok. 600 jego prac, a także jego ostatnią pracę wykonaną przed śmiercią. Kto nie zna Beksińskiego, musi go poznać!

Malarstwo Zdzisław Beksinski 1978

Malarstwo Zdzisław Beksinski 1978 Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku, wikipedia

  1. Fortyfikacje twierdzy Przemyśl (Fort W I Salis Soglio oraz Fort XIII San Rideau)

Wyobraźcie sobie, że forty przemyskie to największe fortyfikacje w Europie po Antwerpii i Verdun! Powstawały w drugiej połowie XIX wieku i XX wieku, chroniły tereny Polski zajęte przez Austro-Węgry przed atakiem Rosjan. Pierścienie fortów otaczają miasto Przemyśl dookoła, jest ich naprawdę dużo, ale są 2, które ciekawią odwiedzających najbardziej – Salis Soglio oraz San Rideau. Związane z nimi są niezwykłe historie, a także ciekawa jest autentyczna zabytkowa tkanka tych obiektów. Po fortach można zrobić sobie piesze lub rowerowe wycieczki, co jest uwielbiane przez odwiedzających.

 Fort VIII "Łętownia" Przemyśl.

Fort VIII „Łętownia”
Przemyśl.
Źródło: wikipedia- Goku122

  1. Zamek w Łańcucie

To jeden z zabytków wpisanych na listę pomników historii. Wielu odwiedzających Podkarpacie kieruje się do Łańcuta i jego zamku, nawet przejeżdżając po drodze. Piękna architektura, wspaniały ogród, stajnie i kolekcja ikon w łańcuckim zamku powoduje, że odwiedzający spędzają tutaj kilka godzin i docenili tę atrakcję, która znalazła się w TOP3. Wyjątkowe są wnętrza pałacu, które mimo wojen zachowały się, jak na Polskie ziemie w stanie naprawdę świetnym. Była to rezydencja magnacka, więc bogactwo założenia robi wrażenie.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie
Źródło: wikipedia, Mach240390

  1. Cerkiew w Radrużu

Na Podkarpaciu znajduje się kilka cerkwi wpisanych na listę UNESCO, z pewnością warto odwiedzić każdą z nich, jednak cerkiew w Radrużu została uznana za najbardziej wartą odwiedzenia. Dzieje się tak, zapewne ze względu na bliskość Roztocza, pięknej przyrody, które jest odwiedzane bardzo często. Cerkiew w Radrużu jest też najstarszą drewnianą cerkwią na terenie całej Polski! Warto przyjechać tu specjalnie odwiedzić ten niezwykły zabytek, można odwiedzić przy okazji Muzeum Kresów w Lubaczowie, a przy okazji nacieszyć się natura Roztocza i Podkarpacia.

Cerkiew w Radrużu

Cerkiew w Radrużu.
Źródło: wikipedia- Henryk Bielamowicz

  1. Muzeum Dzwonów i Fajek w wieży Zegarowej w Przemyślu (i pochyły rynek)

Nie dziwne, że Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu przyciąga rzesze turystów i zapaleńców, gdyż jest to jedyne takie Muzeum na skalę Polski! Przemyśl to miejsce, które w branży jest znane z najlepszej ludwisarni, czyli miejsca, gdzie odlewa się dzwony oraz fajkarstwa. Tutaj odbywają się konkursy palenia fajki! Co więcej, w Przemyślu odlano największy dzwon kołysany świata, który waży 55 ton i nazywa się Vox Patris. Sama wieża zegarowa, w której się muzeum znajduje, została wybudowana w 1777 roku.

Przemyśl, wieża cerkiewna, tzw. Zegarowa, 1775-1777, Muzeum_Dzwonow_i_Fajek

Przemyśl, wieża cerkiewna, tzw. Zegarowa, 1775-1777, Muzeum Dzwonow i Fajek
Źródło: wikipedia – Bazie

  1. Zamek w Krasiczynie

Polacy uwielbiają zamki, więc nie dziwne, że Zamek w Krasiczynie znalazł się w tym zestawieniu. To jeden z niewielu zamków tak dobrze zachowanych w Polsce, w stylu renesansowo-manierystycznym. Romantyczny klimat zamku i parku, powoduje, że znalazł się on w TOP10 największych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Jego historię najlepiej poznać na miejscu, a co ciekawe, możemy spędzić tam czas na obozie Harry Potter w 4 basztach krasiczyńskiej rezydencji.

Zamek w Krasiczynie.

Zamek w Krasiczynie.
Źródło: wikipedia – Pleple2000

  1. Zapora i jezioro Solińskie

No dobra, Solina to oficjalnie nie Bieszczady, ale każdy kto jeździ w Bieszczady choć raz był nad Soliną (lub będzie). Robiąca wrażenie zapora solińska to jeden z niezwykłych zabytków inżynieryjnych w całej Polsce, ponieważ jest to największy sztuczny zbiornik wodny. Można go nie tylko zwiedzić, ale podziwiać dzikie lasy, odpoczywać na plaży, latać na kite`cie, czy pływać łódką. Jesteś w Bieszczadach? Nie może Cię zabraknąć nad Soliną, aby zwiedzić solińską zaporę i jej poznać jej historię.

Zapora wodna Solina

Zapora wodna Solina
źródło: wikipedia – Czaszyn

  1. Rzeszowskie piwnice

W zestawieniu znalazła się atrakcja turystyczna miasta wojewódzkiego Podkarpacia, czyli Rzeszowa. Został on doceniony przez stosunkowo nową instytucję kulturalną – Rzeszowskie Piwnice. Jest to całkiem spora trasa turystyczna prowadząca podziemiami Rzeszowa. Możemy zwiedzić podziemne miasto, które rzeczywiście robi wrażenie, jednak jest ona podana w bardzo przystępny sposób. Jest tam ogrom atrakcji, nowoczesnych sprzętów i historii miasta Rzeszowa, która urozmaici wizytę i obcowanie z autentyczną (niestety niewielu miejscach rzeszowskich piwnic) tkanką zabytkową.

Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowskie Piwnice,
Źródło:
https://www.flickr.com/photos/polandmfa/30853290280, Fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl

  1. Skansen archeologiczny „Karpacka Troja”

Tak, jak w Wielkopolsce prawie  zawsze zwiedza się osadę w Biskupinie, tak będąc na Podkarpaciu, trzeba zobaczyć Karpacką Troje, która znajduje się w Trzcinicy, niedaleko Jasła. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w skali całego kraju, jednak dzięki utworzeniu skansenu mamy możliwość poznać historię najdawniejszych dziejów tego miejsca. Sięga ona epoki brązu, jednak jest ono bardzo mocno kojarzona z kultami pogańskimi i słowiańskimi. Rekonstrukcja grodu pozwala w przystępny sposób poczuć klimat, zrozumieć jak to było drzewiej. Must see na Podkarpaciu.

Karpacka Troja, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła

Karpacka Troja, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła
Źródło: wikipedia – Tomasz Bienias

  1. Drezyny w Uhercach Mineralnych i Uherce Mineralne

Uherce Mineralne to bieszczadzka miejscowość, a drezyny, które się tu znajdują to kolejna atrakcja na liście. Uwzględniliśmy całe Uherce, ponieważ będąc tutaj, ludzie korzystają przede wszystkim z drezyn, ale to nie wszystko. Drezyny to świetna zabawa, bo pedałując jak na rowerach, poruszamy się po starych torach kolejowych, zwiedzając i oglądając bieszczadzkie dzikie odmęty. Jednak w Uhercach należy zobaczyć również tzn. Chatkę Wariatka, dom odwrócony do góry nogami, wodospad na Olszance, Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła, gdzie można zapisać się na warsztaty z ginących zawodów i rękodzielnictwa, a także Dawny Dwór Obronny (z czasów renesansu) w stanie ruiny, znajdujący się za biblioteką.

Uherce Mineralne, dwór

Uherce Mineralne, dwór
Źródło: wikipedia – Ewabog

 

W ten sposób dotarliśmy do końca TOP10 atrakcji i zabytków Podkarpacia. Są to miejsca, które polecają historycy, Internauci, turyści, naukowcy. Jeśli jesteś na Podkarpaciu, musisz je zobaczyć. Jest tu jednak ogrom innych atrakcji turystycznych, zabytków, miejsc, które warto zwiedzić, jednak nie wszystko jesteśmy w stanie zamieścić tutaj. Starajcie się odkryć je samodzielnie, podróżując np. do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

Zobacz inne artykuły

 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *