pomniki historii

10 nowych zabytków uznanych za Pomniki Historii!

10 nowych zabytków uznanych za Pomniki Historii!

Pomniki Historii to jedna z najważniejszych form ochrony zabytków w Polsce. Przyznaje się je od 1994 roku i są to zabytki nieruchome (czyli architektura), które mają szczególne znaczenie dla naszego kraju. Obiekty chronione tą formą muszą spełniać szereg wymagań. Aby zostały uznane, muszą zostać najpierw ustanowione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Do 20 kwietnia 2018 roku na liście znajdowało się tylko 81 zabytków. Tego dnia Pomniki Historii zostały wzbogacone, aż o 10 nowych obiektów!

 

Koszuty – zespół dworsko-parkowy  (woj. wielkopolskie)

Dwór w Koszutach powstał po 1750 roku. To jeden z najlepiej zachowanych przykładów barokowego pałacu szlacheckiego, jeszcze z czasów I Rzeczy pospolitej. Jest to typ dworu alkierzowego, czyli po prostu dworu mieszkalnego (nieobronnego). Dwory tego typu są wyjątkowe na tle polskiej architektury. Wyróżniają się one pod względem bryły, formy oraz wnętrz. Dwór w Koszutach jest jednym z najbardziej typowych przykładów. Można powiedzieć, że jest wręcz podręcznikowym przykładem, wzorem idealnym polskiego dworu szlacheckiego w stylu barokowym.

pomniki historii

Koszuty – zespół dworsko-parkowy. Źródło wikimediacommons.

Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy
(woj. podkarpackie)

Jeśli odwiedzimy kiedyś ten niezwykły zamek to bardzo prawdopodobne, że odwiedzimy go ponownie ze względu na piękno i unikalność. Był siedzibą szlachecką od dawnych czasów, ale obecny obiekt reprezentuje okres nowożytny – renesans. Nawet dla laików zamek niezapomniany ze względu na charakterystyczne sgraffito, baszty, attyki. Co prawda, wnętrze obiektu w większości zostało zniszczone, to jednak zachowane dekoracje liczące około 7000 m² powodują, że jest to wyjątkowy przykład architektury. Ważny z perspektywy nie tylko krajowej, lecz nawet europejskiej!

pomniki historii

Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy. Źródło wikimediacommons.

Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy
(woj. pomorskie)

Województwo pomorskie jest pełne krzyżackich ruin zamkowych. Prawie na każdym kroku można zetknąć się z tym dawno nieistniejącym zakonem. Wyjątkowe założenie w Kwidzynie zapiera dech w piersiach swoim rozmiarem, ale również logiką urbanistyczną. Położenie jest bardzo malownicze, zamek jest zachowany bardzo dobrze i jest świadkiem działalności krzyżackiej na tych ziemiach. Wyjątkową częścią jest zachowane gdanisko, czyli średniowieczna ubikacja.

pomniki historii

Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy. Źródło wikimediacommons.

Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich
(woj. warmińsko-mazurskie)

Zamek w Lidzbarku to kolejny zabytek z okresu średniowiecza. Jest świetnym przykładem architektonicznym – gotyku ceglanego. Obiekt nie pełnił funkcji tylko obronnej, ale również reprezentacyjną. Unikatowa w tym założeniu jest jego typowość i zgodność z krzyżackimi ideami architektonicznymi. Znajduje się tu m.in. dormitoria, refektarz, kapitularz, kaplica. Połączenie obronności, reprezentacyjności, a z drugiej strony świetnej funkcjonalności (zaplecze gospodarcze) wyróżniają ten obiekt.

pomniki historii

Lidzbark Warmiński  – zamekŹródło wikimediacommons.

Płock – Wzgórze Tumskie
(woj. mazowieckie)

Płock często niedoceniany jest tak naprawdę jednym z najstarszych miast w Polsce. Tutaj rozgrywały się rozmaite, ważne wydarzenia, które miały wpływ na całą Europę. Wzgórze Tumskie to miejsce, gdzie Płock się narodził i był punktem wyjścia do rozwoju miasta. Znajduje się tu m.in. bazylika katedralna, opactwo benedyktyńskie, czy pozostałości po zamku książęcym. To wszystko ukazuje jak wyglądał rozwój architektury i kultury oraz powiązania tych elementów z duchowością w średniowieczu.

pomniki historii

Bazylika katedralna w Płocku. Źródło wikimediacommons.

NASTĘPNA STRONA

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.