Solina zapora

Zapora w Solinie – największa hydrotechniczna budowla w Polsce ma ponad 50 lat

Zapora w Solinie – jak budowano i czy warto zwiedzić?

Zapora na jeziorze Solina to największy obiekt hydrotechniczny w całej Polsce. Została ona zbudowana w 1968 roku i była inwestycją na skalę światową. Obecnie jezioro solińskie to jeden z kluczowych punktów wyjazdu w Bieszczady, jednak ponad 50 lat temu znajdowały się tam… wsie. Solina to też największe sztuczne jezioro w Polsce. Czym jest, jak budowano i czy warto zwiedzić Solinę?

Budowa zapory w Solinie

Budowa zapory trwała 8 lat, od 1960 roku. Pokazuje to jak ogromna była to inwestycja. A budowało ją ponad 2000 robotników oraz niezliczone ilości ciężkiego sprzętu. Wyobraźcie sobie, że w miejscu jeziora o pow. 22 km2 znajdowały się wsie. Wszyscy mieszkańcy okolicznych wsi zostali wysiedleni, a rzeki Sanu i Solinki spiętrzone, zalewając domy, budynki, kościoły, groby (często nie ekshumowano zwłok). Budowa tamy zmieniła bieszczadzki mikroklimat – w lecie jest chłodniej, w zimie cieplej. Do jej budowy użyto ponad milion ton kamienia, destruktując górę Koziniec, a maszyny były sprowadzane z innych krajów (w tym z Wielkiej Brytanii) i były to najnowsze osiągnięcia techniki budowlanej.  Ciekawostką jest to, że robotnicy po ciężkim dniu pracy wypijali samochód dostawczy wódki (pewnie nie codziennie).

Niestety, ale podczas budowy zapory zginęło bardzo dużo osób ją budujących. Dokładna liczba nie jest znana ze względu na ukrywanie faktów o śmierci i wypadkach przez rząd Polski, komunistyczny.

Zaporę zaprojektował inżynier Feliks Niczkie wraz ze współpracownikami. Ma ona ponad 80 m wysokości i 664 długości.

Zobaczcie, jak budowano zaporę w Solinie na filmie

Zwiedzanie Soliny

Zaporę jak się okazuje można bez problemu zwiedzić, nie tylko przejść się górą, ale również wejść do środka. Jest to naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie.

Trzeba pamiętać jednak, że aby ją zwiedzić należy posiadać ważny dokument tożsamości. Obowiązują tam duże restrykcje – nie można wnosić toreb, plecaków, a nawet nie można robić zdjęć. Ważne jest aby wziąć coś ciepłego, bo temperatura w środku może wynosić 7 stopni.

Cennik zwiedzania Soliny

Koszt biletu to 18 złotych za bilet normalny i 13 złotych za ulgowy.

Godziny zwiedzania Soliny

Solinę można zwiedzać co godzinę od 8.00 do 14.00. Można również umówić się z grupą zorganizowaną i dokonać rezerwacji. Uwaga! Można ją zwiedzać jedynie od poniedziałku do piątku.

Zwiedzanie 2020

Ze względu na pandemię koronawirusa zwiedzanie w roku 2020 jest niemożliwe (stan na lipiec).

Solina zapora

Zapora w Solinie jako zabytek

Zapora ma już ponad 50 lat. Z pewnością nikt nie myśli o jej burzeniu, a ze względu na to że przedstawia ogromne wartości historyczne, przedstawia pewien etap w rozwoju budownictwa hydrotechnicznego, no i jest niezwykłym jej przykładem z pewnością zostanie wpisana na listę zabytków. Jest to tylko i wyłącznie kwestia czasu. Posiada również wartości estetyczne ze względu na to, że tworzy ugruntowany już krajobraz kulturowy i jest nieodłączną częścią Bieszczadów.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *