zabytkowe miejsce na randkę w polsce

Fajne zabytkowe miejsca w Polsce do zwiedzenia w Walentynki (i nie tylko) !

Zwiedź te miejsca w Polsce na weekend walentynkowy!

Przygotowaliśmy dla was ciekawy ranking miejsc, w które warto wybrać się z drugą połówką, aby… zwiedzić. Koniec tych ciast, róż, czy balonikowych serduszek. Wybierzcie się na walentynkową wyprawę w Polskę i zobaczcie wspaniałe dziedzictwo w romantycznych miejscach!

Zwiedzanie toruńskiej starówki

Toruń ma genialny klimat, poza tym jest tani. Romantyczną kolację zjesz nawet za 20 zł od osoby, a i za hotel nie wydasz fortuny. Wszędzie kryje się średniowieczna architektura. Nawet gdy wejdziesz do biedronki na toruńskiej starówce możesz znaleźć w środku… gotyckie polichromie. Możecie zwiedzić m.in. katedrę św. Janów, posiedzieć na Bulwarze Filadelfijskim, czy wybrać się na Bydgoskie Przedmieście i Rybaki pełne szkieletowej architektury XIX i XX wieku.

Kopalnia w Wieliczce może być romantyczna

Znacie legendę o św. Kindze i Wieliczce? Wrzuciła ona swój zaręczynowy pierścionek do kopalni soli w Marmaroszu (Rumunia), bo nie do końca była zadowolona z takiego prezentu-posagu. Pierścionek odnaleziono w…Wieliczce. Nie życzymy nikomu, żeby pierścionek zaręczynowy był odrzucony. Zaręczając się na przykład w takiej kopalni mamy duże szanse na powodzenie i akceptację 😉 Tak czy inaczej warto odwiedzić Wieliczkę dla przepięknych monumentalnych wnętrz. Pomyśleć, że to wszystko wykuwane przez wieki zaczęło się w średniowieczu…

PS. nie zapominajcie o odwiedzeniu kaplicy w Wieliczce!

Bieszczadzkie cerkwie

Drewniane cerkwie w Bieszczadach są wpisane na listę UNESCO nie bez powodu. Jest to niezwykłe dziedzictwo, które koniecznie trzeba poznać, bo takie budynki spotykane są głównie na tamtych terenach. Poza tym krajobrazy otaczające cerkwie są przepiękne. Dlaczego by więc nie wybrać się Bieszczady, wejść na połoninę, zahaczyć o cerkiewkę i zrobić sobie romantyczny piknik.

Jura Krakowsko-Częstochowska

No przecież ruiny to najbardziej romantyczne miejsca na świecie (no może oprócz cmentarzy), a tych ruin na Jurze jest pełno! Gdzie nie spojrzysz tam zamek, co prawda niektórzy zdecydowali się zepsuć gdzieniegdzie ten klimat i zrobić pseudo-rekonstrukcję jak np. w Bobolicach czy Mirowie. W wielu miejscach na Jurze możecie posłuchać o legendach, miłościach dawnych władców, a nawet wybrać się na średniowieczną wyżerkę na przykład w jednej z karczm w Ogrodzieńcu. No dobrze, może być przy świecach!

Zwiedzanie Przemyśla i pałacu w Krasiczynie

O mieście Przemyśl pisał kiedyś Ignacy Krasicki tak:

Stare zamczysko, pustoty ohyda –
Było trzy karczmy, bram cztery ułomki,
Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki

Czyż nie brzmi to super romantycznie? Tylko teraz karczm jest więcej, z bram nie zostało nic, a klasztorów? No tych nie brakuje, na ślub zawsze znajdziecie miejsce. Ale za to stare zamczysko ze zrewitalizowaną przestrzenią parkową wygląda pięknie, zresztą jak całe miasto. Miejsce łączenia się kultur – wschodniej, zachodniej i typowo polskiej. Na walentynki? Idealnie!

Zaraz obok znajduje się Krasiczyn w nim pałac z okresu renesansu. Całkiem serio, drugiego takiego nie znajdziesz w Polsce! A w przy pałacowym parku rośnie starodrzew, piękne formacje roślinne i miłorzęby, drzewa miłości!

[ratings]

Zobacz inne artykuły

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.