Ermitaż Sankt Petersburg

Wirtualne muzea do zwiedzenia online. Największe dzieła w domu!

Zwiedzanie wirtualnych muzeów

Siedzimy w domu, panuje czas kwarantanny i koronawirusa. Czy to znaczy, że obcowanie ze sztuką lub zabytkami? W żadnym wypadku skorzystajmy z oferty wirtualnych muzeów i zasobów dostępnych online! Takie materiały możemy odtworzyć na rzutniku, czy TV. Zobaczmy największe muzea, które udostępniają swoje pielesze online i co możemy w nich zobaczyć.

Musée d’Orsay, Paryż

W jednym z najważniejszych Paryskich muzeów możemy poznać sztukę francuską, szczególnie dla XIX i XX wieku. Co tam Luwr, chcecie wklimacić się w Paryż i Francję, a przy okazji ominąć największą rzeszę turystów (teraz to nam nie grozi), to wybierzcie się do Muzeum d`Orsay!

Poniżej zobaczymy wystawę online:

https://artsandculture.google.com/exhibit/from-station-to-the-renovated-mus%C3%A9e-d-orsay/ARK7SK5T?hl=en

Muzeum Orsay Paryż

Galeria Uffizi, Florencja

Florencji to jeszcze długo nie zobaczymy. Włochy jako centrum epidemii koronawirusem bardzo mocno cierpią, z pewnością trzeba będzie ich wesprzeć i przyjechać do nich jako turyści. Jednak zanim odwiedzimy Galerię Uffizi w świecie realnym, zapoznajmy się z włoskimi i europejskimi dziełami sztuki, szczególnie z epoki renesansu.

Wirtualna wycieczka po Uffizi:

https://artsandculture.google.com/streetview/uffizi-gallery/1AEhLnfyQCV-DQ?hl=en&sv_lng=11.2558913&sv_lat=43.768841&sv_h=0&sv_p=0&sv_pid=BVLiSlIAlLP0xHA5-yERqw&sv_z=0.9999999999999997

Galeria Uffizi Florencja

Autor: Chris Wee

Rijksmuseum, Amsterdam

Te jedno z największych muzeów w Amsterdamie posiada ogromne zbiory z zakresu rzeźby, sztuki użytkowej czy rękodzieła. Sztuka niderlandzka raczej nie poprawi nam humoru, gdyż bardzo często charakteryzuje się raczej nierozrywkową tematyką, jednak zawsze możemy się podepresjować w sztuce Rembranta lub zachwycić krajobrazu Vermeera.

Wirtualna wycieczka po Rijksmuseum:

https://artsandculture.google.com/streetview/rijksmuseum/iwH5aYGoPwSf7g?hl=en&sv_lng=4.885283712508563&sv_lat=52.35984312584405&sv_h=11.328406025791146&sv_p=7.371199902064021&sv_pid=fOVcUXQW2wpRf33iUmxEfg&sv_z=0.9999999999999997

rijksmuseum Amsterdam

POLIN, Warszawa

A wyobraźcie sobie, że Polskie muzea udostępniają również swoje zbiory. W tej grupie jest m.in. Polin – Muzeum Żydów w Warszawie, które na co dzień przyciąga tłumy. Bardzo fajnie prezentują swoje zbiory online, bo w postaci pooglądania filmów.

Wideo w postaci wycieczki:

https://virtualtour.polin.pl/

POLIN

Ermitaż, Sankt Petersburg

Co prawda Rosja obecnie nie jest tak bardzo dotknięta epidemią. Jednak wycieczka w głąb Rosji, nawet do Moskwy, czy Sankt Petersburga może przyprawiać przynajmniej o niepokój, ale zbiory dawniej panujących cesarzy w Rosji warto obejrzeć. Co ciekawe, obfitują one, przynajmniej muzeum w Ermitażu w bardzo dużo wartościowych zachodnioeuropejskich dzieł. To co się armii czerwonej wywieźć udało, to się udało, więc zobaczymy tam nawet prace Rubensa czy Rembrandta.

Wycieczka po Ermitażu:

https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/panorama/virtual_visit/panoramas-m-1/!ut/p/z1/jZBNb4MwDIZ_Sw8cScxHgO6WMU2MtUKTto7lUqUVhUwkQSEFab9-UbVLpZXNN0uPXz82ZrjGTPFJtNwKrXjv-g-W7CtKkyDKocx2cQp0TYuH8gXI_WOC3y8A3CgKmP1nfgFgy_HlXwvcBaHZ5tsWs4HbzhfqpHE9CWPPvN9PYhQW1wNX2nDJR1_6gXNi16nV07NLrV5JUVW7PMzjH2DZSxwkmo8SASIhgSBaA2RpmMbZRYqqQ5Q5KdOcGtMYdDbu2521w3jngQfzPKNW67Zv0FFLD34b6fTo3K9JPMi3-mtTwCfppw1drb4BKsDtBQ!!/dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?lng=pl&lng=

Ermitaż Sankt Petersburg

Muzea Watykańskie, Watykan (Rzym)

Dla kogoś kto lubi sztukę sakralną, Muzea Watykańskie to niebo na ziemi. Setki dzieł najznamienitszych malarzy, czy rzeź, które reprezentują w szczególności okres antyku, średniowiecza i czasów nowożytnych. Co ciekawe, w Watykanie spotkać można się również z polskim akcentem – obrazem Sobieskiego, pokonującego turków, namalowanego przez Matejkę.

Watykan obecnie jest zamknięty, więc zanim otworzy się z powrotem, a my wylecimy upajając się Rzymskim powietrzem (już nie morowym) zobaczmy Muzea Watykańskie wirtualnie:

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

Muzea Watykańskie

The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Do Nowego Jorku nie jest tak łatwo dotrzeć w normalnych czasach. Długi lot, wysokie koszta, więc nie wszyscy mogą pozwolić sobie odwiedzić największe i najstarsze muzeum w całym USA, czyli MMOA. Warto zobaczyć, jak prezentuje się sztuka (również europejska) po drugiej stronie globu, tym bardziej, że to muzeum udostępnia fajne filmy w postaci wirtualnych wycieczek.

Prezentacje wystaw w Metropolitan Museum of Art:

https://www.metmuseum.org/art/online-features/met-360-project

Muzeum Nowy Jork

Zobacz inne artykuły dot. sztuki i muzeów

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.