drogie materiały budowlane

Drożyzna materiałów budowalnych w Polsce. Czy opłaca się budować dom w 2022?

Drogie materiały budowlane w Polsce

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy mieszkanie, dom, czy chcemy zamieszkać we własnej nieruchomości, nikt nie chce mieszkać w kartonach. Jednak sytuacja do tego powoli zmierza. Oczywiście, bogaci się bogacą, ale biedni… biednieją, niezależnie od tego, obiektywnie rzecz biorąc, praktycznie wszystkie materiały budowlane drożeją. 2021 i początek 2022 roku przyniosły ogromne zmiany w cenach. A kredyty? Coraz mniej osób może sobie na nie pozwolić. Co to znaczy? Czy trzeba przeczekać ten okres i wynajmować? Czy powinniśmy budować dom? Czy powinniśmy kupić mieszkanie od dewelopera? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Co to oznacza, że drożeją materiały budowlane?

To, że wzrosty cen materiałów budowlanych będą miały wpływ na:

  • Koszt budowy domu
  • Koszt nowych inwestycji deweloperskich
  • Koszt wynajmu mieszkania
  • Koszt mieszkań na rynku wtórym

Czyli tak olbrzymie wzrosty mają wpływ na wszystko, co jest związane z budową i zakupem nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje?

Budowa domu jest droższa, bo materiał jest droższy. Nieruchomości od dewelopera są droższe, bo musi on podnieść ceny, bo materiał jest droższy. Wynajem mieszkań jest droższy, bo brakuje mieszkań do wynajmu, a ludzie gdzieś muszą mieszkać, więc są w stanie zapłacić więcej. Mieszkania sprzedawane na rynku wtórnym drożeją, bo wszystko inne drożeje, więc sprzedającemu łatwo będzie znaleźć kupca.

Do tego wszystkiego dochodzi kryzys związany z przypływem uchodźców z Ukrainy, wojną oraz coraz to droższe kredyty mieszkaniowe.

O ile wzrosły ceny materiałów budowlanych?

W kwietniu 2022 roku materiały budowlane ogólnie są droższe o 33% niż w kwietniu 2021 roku. Jest to naprawdę wielka podwyżka rok do roku. Zróbmy prostą kalkulację, aby wyobrazić sobie wzrost cen. Koszt materiałów do twojego nowego domu wynosi: 200 000 złotych, koszt robocizny: 70 000 złotych. Na początku 2021 roku za taki dom zapłacisz 270 000 złotych, a teraz w 2022 o 66 000 złotych więcej, czyli: 332 000! Ale to tylko uśrednienie, w rzeczywistości jest gorzej. Dlaczego? Najbardziej podrożały najczęściej używane materiały do budowy domów, czyli te, których zużywa się najwięcej:

  • izolacje termiczne +57%
  • płyty OSB +44%
  • sucha zabudowa +45%
  • otoczenie domu +38%
  • dachy, rynny +45%
  • ściany, kominy +51%

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Na ceny materiałów budowlanych składa się wiele czynników. Rząd oczywiście tłumaczy wzrosty przekornie. Polacy mają więcej pieniędzy, więcej się buduje, jest większy popyt, więc ceny są większe. Rzeczywiście w 2021 roku wydano więcej pozwoleń na budowę domów, jednak ta ilość nie zbliża się nawet trochę do poziomu podwyżek.

Prawda jest niestety straszna. Inflacja oraz rozdawnictwo pieniędzy, takie jak 500+ powoduje, że wszystko drożeje. Wszystko, co było spowodowane pandemią COVID, odcisnęło swoje piętno, jednak nie byłoby tak źle, gdyby nie… wojna na Ukrainie. Wszystko to spowodowało destabilizację na rynku logistycznym i surowców. To nie jest kryzys spowodowany jednym wydarzeniem, to kryzys, na który zebrało się wiele czynników i wyjść z niego, będzie bardzo bardzo ciężko.

Czy ceny materiałów budowlanych spadną w 2022 roku?

Nie, ceny materiałów nie spadną wg ekspertów, a raczej będą rosnąć. Polacy muszą, gdzieś mieszkać. Przed kryzysem mieszkań było za mało na rynku. Po napływie uchodźców mieszkań jest jeszcze mniej, nie ma gdzie mieszkać, w niektórych miastach sytuacja jest dramatyczna. Na rynku zostały tylko bardzo drogie, luksusowe nieruchomości.

Czy opłaca się budować dom w 2022 roku?

Są dwie możliwości. Kryzys się będzie pogłębiał. Ludzi nie będzie stać na spłatę kredytu, będą musieli wyprzedawać swoje aktywa i nieruchomości. Wtedy zrobi się taniej, bo mało kto będzie chciał kupować, a wszyscy będą chcieli sprzedać. Jednak szanse na taką sytuację są niewielkie. Druga prognoza na przyszłość jest taka, że wszystko będzie drożeć lub utrzyma się na wysokim poziomie. Prawda jest taka, że nawet jeśli coś będzie tanieć, nie ma na co czekać. Trzeba budować domy, kupować nieruchomości teraz. Nawet jeśli sytuacja na rynku, szczególnie materiałów budowlanych się poprawi, to nie będzie to znacząca poprawa. Jak budować to już. Tym bardziej że nie ma specjalistów, nie mają oni terminów. Wszystko trwa długo. Coraz mniej wykwalifikowanych osób chce i pracuje w branży budowlanej, więc usługi będą drożeć również.

Wg specjalistów z branży budowlanej, z którymi konsultowaliśmy artykuł, należy kupować nieruchomości i budować się jak najszybciej jest to możliwe. Nie musimy budować domu w powierzchni 200 m2, jeśli jesteśmy w stanie zmieścić się w domku o powierzchni 75 m2, zdecydujmy się na taki. Zdecydowanie lepiej jest posiadać cokolwiek, niż nic. Możesz się też zastanowić, co się bardziej opłaca, budowa domu czy zakup mieszkania?

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *