mały domek

Małe tanie domki coraz popularniejsze w Polsce? Po co żyć w mieście?

Małe domy, a trendy architektoniczne

Domy, które mają małą powierzchnię stają się coraz bardziej popularne w Polsce. To kreatywny sposób rozwiązania problemu coraz drożejących mieszkań, a także zmniejszenia kosztów utrzymania i dbania o środowisko, dzięki mniejszemu śladowi węglowemu. Czym są małe domy i dlaczego stają się popularne?

Dlaczego małe domy?

Przede wszystkim dlatego, że mieszkania w Polsce są strasznie drogie, małe, często brzydkie, a miasta zanieczyszczone. W domu, który ma 35 metrów kwadratowych tak naprawdę ma się więcej miejsca niż w kawalerce, bo przecież działka. Można postawić szopę, garaż, ziemiankę. Działkę poza Warszawą można kupić za 200 000 złotych. Modułowy dom ok. 30-50 m2 można zbudować do 100 000 złotych, razem 300 000. To taniej niż kawalerka w Warszawie! Dla wielu osób życie w małym domku jest koniecznością, bo nie stać ich na mieszkanie, albo nie chcą brać kredytu na 30 lat.

Domki holenderskie i domy na kołach

Popularne stają się domy budowane na przyczepie, czyli tzw. holenderskie, mobilne. Pozwala to na zaklasyfikowanie ich jako pojazdów ciągnionych po drogach i pozwala uniknąć wielu komplikacji związanych z budową stałego domu z fundamentami. Modne są też domy drewniane, które jednak są droższe. Tańszym rozwiązaniem są moduły.

Domki holenderskie mogą kosztować 40 000 – 60 000 złotych średnio i mogą być przystosowane do polskich warunków i całorocznego mieszkania. Jednak w wypadku takiego rozwiązania bardzo ważna jest działka i często postawienie tarasu, aby np. móc zjeść obiad lub popracować na zewnątrz. Charakteryzują się one jednak niewielkim metrażem. Takie domy często wykorzystują trend mebli transformatorowych, krzesła i sofy zamieniają się w stoły i łóżka, a wewnątrz znajdują się sprytnie urządzone miejsce do przechowywania.

Ogromną zaletą „holendrów” jest to że są one mobilne, na kołach. Można jest przemieścić kiedy tylko chcemy, gdziekolwiek mamy działkę.

Badania sugerują, że ludzie mieszkający w maleńkich domach spędzają więcej czasu na zewnątrz lub z przyjaciółmi i rodziną.

Oszczędności, a nie kredyt

Projekty małych domów najczęściej są realizowane przez osoby, które mają pewne oszczędności, dostęp do pożyczek osobistych lub którzy posiadają działkę. Po prostu nie mają wystarczających oszczędności, aby kupić „prawdziwy” dom. Chociaż małe domy są znacznie tańsze niż konwencjonalne, często są poza zasięgiem ludzi najbardziej potrzebujących. Jeśli nie ma się oszczędności należy skorzystać z pożyczek hipotecznych, które jednak daje mała ilość banków (niskie kwoty) lub gotówkowych, te jednak są bardzo drogie, ale jeśli brakuje Wam niewiele można zdecydować się na pożyczenie funduszy od rodziny/przyjaciół (jeśli to możliwe).

Małe domy to sposób na obniżenie kosztów utrzymania, na tyle że więcej pieniędzy z pensji zostaje na inne wydatki lub pracuje się mniej.

Inne powody budowania małych domów

Ludzie, którzy decydują się na projekty o małych kubaturach, często mówią o pragnieniu prostoty i odejścia od życia skoncentrowanego na wydatkach i zakupach. Można powiedzieć też, że mają oni stosunek  do społeczeństwa  i do pracy jako niespełniający i szkodliwy dla ich samych. Trend budowania małych domów można nazwać romantyzacją ubóstwa i nastawienie anarchistyczne wobec kulturowych związków z budową domów. Wyraźnie pojawia się w społeczeństwie trend wg. którego ludzie chcą mniej pracować, mniej wydawać, mniej posiadać, mniej zużywać, być bliżej natury, a zarazem mieć miejsce, gdzie mogą spędzić dobrze czas po pracy lub wrócić po podróży.

Ile kosztują małe domy?

Koszt budowy małego domu zależy od jego powierzchni oraz projektu. Oczywiście można byłoby wybudować domek o powierzchni 35 m2, wykładając go marmurami, co jednak wydawałoby się absurdalne. Domy, które mają od ok. 25 do 40 m2 da radę bez problemu wybudować do 100 000 złotych i to nie samemu, a przez siebie. Projekty o większych powierzchniach np. 40-50 m2 to już koszt bliżej 150 000 złotych. Trzeba pamiętać też o tym, że bardzo często inwestorzy decydują się na ekologiczne rozwiązania, a instalacja np. paneli słonecznych, czy pompy ciepła to dodatkowy koszt kilkudziesięciu tysięcy.

Czy warto postawić mały dom? Z pewnością jest to świetna alternatywa dla singli, małżeństw z maksymalnie 1-2 dzieci. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, środowisko i możemy cieszyć się zaletami mieszkania w domu, zamiast w np. w bloku.

Galeria małych domków

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jenna/Tiny House Giant Journey (@tinyhousegiantjourney)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jenna/Tiny House Giant Journey (@tinyhousegiantjourney)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jenna/Tiny House Giant Journey (@tinyhousegiantjourney)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jenna/Tiny House Giant Journey (@tinyhousegiantjourney)

Inne artykuły, które mogą się Ci spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *