zielona fasada - organiczny beton

Żywy budynek z zielonego „betonu”. Materiał przyszłości!

Beton biologiczny – ekologiczny budynek przyszłości

[ratings]

Grupa Technologii Strukturalnych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie opracowała i opatentowała rodzaj betonu biologicznego, który wspiera naturalny, przyspieszony wzrost organizmów żywych. Materiał, który został zaprojektowany, ma pokrywać fasady budynków lub innych konstrukcji, przede wszystkim w klimacie śródziemnomorskim. Oferuje on korzyści środowiskowe, termiczne i estetyczne w porównaniu z innymi podobnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Materiał poprawia komfort cieplny w budynkach i pomaga obniżyć poziom CO2 w atmosferze.

Beton biologiczny

Badając ten beton, badacze skupili się na dwóch materiałach na bazie cementu. Pierwszym z nich jest konwencjonalny gazowany beton (na bazie cementu portlandzkiego), za pomocą którego można uzyskać materiał o pH około 8. Drugi materiał jest wytwarzany z cementu fosforanu magnezu (MPC), którego pH jest lekko kwaśne.

Ze względu na swoje właściwości szybkiego wiązania cement fosforanowo-magnezowy był w przeszłości stosowany jako materiał naprawczy. Został również wykorzystany jako biocement w dziedzinie medycyny i stomatologii, nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Nowatorską cechą tego nowego (pionowego wielowarstwowego) betonu jest to, że działa on jako naturalne wsparcie biologiczne dla wzrostu i rozwoju niektórych organizmów biologicznych, a konkretnie niektórych rodzin mikroalg, grzybów, porostów i mchów.

Po opatentowaniu pomysłu zespół zbada najlepszy sposób na przyspieszenie wzrostu tego rodzaju organizmów na betonie. Celem badań jest przyspieszenie naturalnego procesu kolonizacji, dzięki czemu powierzchnia nabierze atrakcyjnego wyglądu w niecały rok. Wygląd elewacji wykonanych z nowego materiału powinien ewoluować w czasie, ukazując zmiany koloru w zależności od pory roku i dominujących rodzin organizmów. Na tego typu budynkach zapobiega się pojawianiu się innych rodzajów roślinności, aby ich korzenie nie uszkodziły elementów konstrukcyjnych.

zielona fasada - organiczny beton

Jak uzyskano beton biologiczny?

Aby uzyskać beton biologiczny, oprócz pH, zmodyfikowano inne parametry, które wpływają na bioreceptancję materiału, takie jak porowatość i chropowatość powierzchni. Uzyskany wynik jest wielowarstwowym elementem w postaci panelu, który oprócz warstwy strukturalnej składa się z trzech innych warstw: pierwsza z nich to warstwa hydroizolacyjna umieszczona na wierzchu warstwy strukturalnej, chroniąca ją przed możliwym uszkodzeniem spowodowane przez przenikającą wodę.

Kolejna warstwa to warstwa biologiczna, która wspiera kolonizację i pozwala na gromadzenie się w niej wody. Działa jako wewnętrzna mikrostruktura, wspomagając zatrzymywanie i wydalanie wilgoci, ponieważ ma zdolność do wychwytywania i przechowywania wody deszczowej, warstwa ta ułatwia rozwój organizmów biologicznych.

Ostatnia warstwa to nieciągła warstwa powlekająca z funkcją odwrotnej hydroizolacji. Ta warstwa pozwala na wnikanie wody deszczowej i zapobiega jej ucieczce. W ten sposób odpływ wody jest kierowany do miejsca, w którym ma on na celu uzyskanie wzrostu biologicznego.

Wpływ betonu biologicznego na środowisko – redukcja CO2

Według badaczy, nowy materiał, który ma różne zastosowania, oferuje korzyści środowiskowe, termiczne i estetyczne. Z punktu widzenia ochrony środowiska nowy beton pochłania, a tym samym redukuje CO2 w atmosferze, dzięki swojej biologicznej powłoce.

Jednocześnie ma zdolność do wychwytywania promieniowania słonecznego, co umożliwia regulację przewodności cieplnej wewnątrz budynków w zależności od osiągniętej temperatury. Beton biologiczny działa nie tylko jako materiał izolacyjny i regulator termiczny, ale także jako ozdobna alternatywa, ponieważ może być stosowany do dekoracji fasady budynków lub powierzchni konstrukcji o różnych wykończeniach i odcieniach koloru. Dzięki niemu potrafi powstać coś na wzór patyny w postaci biologicznego pokrycia lub „żywego” obrazu.

zielona fasada - organiczny beton

Zielone, ekologiczne budynki w architekturze

Materiał nadaje się do nowej koncepcji pionowego ogrodu, nie tylko do nowo budowanych konstrukcji, ale także do renowacji istniejących budynków. W przeciwieństwie do obecnych fasad roślinnych i pionowych systemów ogrodowych, nowy materiał wspiera wzrost biologiczny, dlatego nie są wymagane złożone konstrukcje nośne i można wybrać obszar fasady, na który ma zostać zastosowany biologiczny beton.

Roślinne fasady i pionowe ogrody na budynkach wykorzystują specjalnie stworzone podłoże lub wykorzystują np. kultury hydroponiczne. Wymagają jednak złożonych systemów przymocowanych do samej konstrukcji (warstw materiału), a nawet sąsiednich konstrukcji wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego. Może to prowadzić do komplikacji związanych z dodatkowymi obciążeniami, redukcją światła lub zmniejszeniem przestrzeni wokół budynku. Dzięki nowemu „zielonemu” betonowi organizmy mogą rosnąć bezpośrednio na wielowarstwowym materiale.

Zobacz koniecznie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *