dom jednorodzinny - trendy 2019

Jakie są aktualne trendy w budownictwie jednorodzinnym?

Trendy w budownictwie jednorodzinnym

[ratings]

W budownictwie jednorodzinnym stawia się dziś na funkcjonalność przestrzeni mieszkalnej, podział pomieszczeń pod względem praktycznego zastosowania, a także na energooszczędność i minimalizm. Tak w skrócie można opisać, jakie aktualne trendy panują obecnie w budownictwie jednorodzinnym. Co jeszcze jest dla niego cechą charakterystyczną?

Dom z zewnątrz

Prosta bryła, minimalistyczne detale, płaski lub dwuspadowy dach. Wszystko po to, aby dom stał się jak najbardziej energooszczędny. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych są ponadczasowe, a przy tym nieszablonowe. Pracownie architektoniczne przy tworzeniu takich projektów mają na uwadze to, aby zapewniały one harmonijne połączenie z otaczającą je naturą. Prostota wymuszona jest wymogami dotyczącymi energooszczędności. Mają one duże znaczenie dla kosztów ogrzewania budynku mieszkalnego. Duże przeszklenia w takich domach sprawiają, że są one w stanie pasywnie pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego.

Jak podkreśla pracownia architektoniczna Projektyzwizja.pl, obecnie budowane są domy jednorodzinne parterowe, z dachem płaskim, jak i w stylu nowoczesnej stodoły z dachem dwuspadowym. Są to z reguły niskie budynki, przeznaczone do spełnienia potrzeb kilkuosobowej rodziny.

Wewnątrz budynku mieszkalnego

Nowoczesne domy poza przedstawionym wyglądem zewnętrznym, wewnątrz też są minimalistyczne. Stosowany jest w ich przypadku nowoczesny, funkcjonalny układ pomieszczeń. Wyraźnie widoczny jest podział na dzienną przestrzeń, w całości otwartą, jak i na prywatną przestrzeń sypialnianą. Sypialnia główna może być połączona z garderobą i prywatną łazienką, zaś w bryle budynku tego rodzaju z reguły planowane są dodatkowe pomieszczenia przeznaczone na spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze oraz pralnię i suszarnię.

Otwarta przestrzeń dzienna łączy w sobie strefy przeznaczone np. na kuchnię, jadalnię i salon. Kuchnia może łączyć się z przylegającą do niej jadalnią przy zastosowaniu blatu barowego czy wyspy kuchennej, zaś salon z tarasem połączony jest wysokimi, szerokimi szklanymi drzwiami lub oknami. Wszystko to sprawia wrażenie, że w domu jest bardzo dużo miejsca i jest on przestronny.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *